Artan Atmel (Atmega) Fiyatları

Başlatan Elektroemre, 09 Ekim 2010, 00:23:28

Elektroemre

Selamlar,

Bugün yazıcıoğlu'na uğradım. İnt-el Atmega32 (SMD) için 7$, Atmega128 için 15$ (elllerinde yokmuş ama fiyat sordum), Atmega8 için 6,5$ fiyat biçti!
Çok değil daha 6 ay önce Atmega8'i aynı firmadan 2,25$'a almıştım. Sadece bu firma değil birkaç yerdede fiyatların arttığı gördüm.
Ucuz satanlarda sanırım ellerindeki eski stoktan satıyor.

Satıcı arkadaşa bu zammın nedenini sordum. Oda Atmel'in kriz döneminde sadece siparişe göre üreteciğini açıklamış dedi.
Şuan piyasada hiç mal yokmuş talepte olunca zam üstüne zam. Hatta dahada zam geleceğini söyledi.

Peki bunun gerçek nedeni nedir?
Atmelin sitesine göz attığımda yeni A serileri çıkarmış (Atmega128A mesela).
farnell'de fiyat karşılaştırma açısından A serileri daha ucuz.
Atmel normal serilerinin üretiminin sonlandırıp A seri üretmeye başlamış ve A serisi henüz Türikye'ye girmediğinden böyle bir durum oluşmuş olabilir mi?

Atmel Atmel dedik yalan mı oldu Atmel, Microchip'e mi dönsek ? :)
Daha 6 ay önce 3,5-4 TL'ye aldığım Atmega8'e şimdi 10 TL vermek zoruma gidiyor :)
Atmega128'de o zamanlar yanlış hatırlamıyorsam 13-14 TL civarıydı.

Saygılar...

gevv

karaköyde daha ucuzmuş sanırım aykut54 3.5tl fiyata atmega8 almıştı bir kaç hafta önce

Elektroemre

Alıntı yapılan: gevv - 09 Ekim 2010, 00:30:01
karaköyde daha ucuzmuş sanırım aykut54 3.5tl fiyata atmega8 almıştı bir kaç hafta önce

Evet gevv hocam hala ucuz satan yerler var. Atmega8 her firmada olduğu için eski fiyattan ellerinde olanlar hala satıyor.
Ancak her yerde olmayan Atmega64 -  Atmega128 fiyatlarına direkt yansıdı bu olay. Atmega64-128 için makul fiyattan satan yer varsa bilmek isterim.

Saygılar...

serdararikan

aynı olayı bende @Elektroemre nin TFT projesinden imrenip atmele geçmek istediğimde duydum.atmel in bu fiyatları pic24f serinden bile fazla.bilmiyorum türkiyede 24f serisi varmı ama varsa atmel yerine daha ucuz olduğu için pic24 tercih edilebilir

Elektroemre

Alıntı yapılan: serdararikan - 09 Ekim 2010, 00:45:17
aynı olayı bende @Elektroemre nin TFT projesinden imrenip atmele geçmek istediğimde duydum.atmel in bu fiyatları pic24f serinden bile fazla.bilmiyorum türkiyede 24f serisi varmı ama varsa atmel yerine daha ucuz olduğu için pic24 tercih edilebilir

Bırakın 24F serisini ARM Cortex-M3 çekirdekli işlemci alnıyor bu fiyata hocam.
http://www.expkits.com/?s=urun_detay&urun=lpc1768fbd100.htm
KDV dahil 18,8 lira LPC 1768. Deneme boardında uygulamaları ilerletirsem,
Kendim el yapımı bir boarda gömerim LPC1768'i. Kılıfın PCB'ye basılması sorun olabilir diye düşünüyordum ancak,
LQFP kılıfta PCB denemeleri yaptım sonuç olumlu.

muhittin_kaplan

Bugün Sordum Atmega128 i 8TL dediler. Lehimlemeye Gelince LPC yi
http://www.projesistem.com/index.php/topic,20.0.html de geçen Krem Lehimi istedim Çinli Arkadaşlardan iki kutu deneyeceğim. bakalım nasıl olacak

Elektroemre

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Ekim 2010, 18:36:43
Bugün Sordum Atmega128 i 8TL dediler. Lehimlemeye Gelince LPC yi
http://www.projesistem.com/index.php/topic,20.0.html de geçen Krem Lehimi istedim Çinli Arkadaşlardan iki kutu deneyeceğim. bakalım nasıl olacak

Nerede 8 TL hocam Atmega128 ?

muhittin_kaplan

X-Fi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Ekim 2010, 19:37:18
izmirde 1.onurda

evet izmirde fiyatlar böyle bende birer tane atmega8 ve atmega32 aldım geçen hafta hatfondan çok pahalı piclere göre.

hala f/p olarak picler önde 18F14K22 toptanda 1.5$ ve 16mips
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

Alıntı yapılan: X_Fi - 09 Ekim 2010, 19:51:26
Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Ekim 2010, 19:37:18
izmirde 1.onurda

evet izmirde fiyatlar böyle bende birer tane atmega8 ve atmega32 aldım geçen hafta hatfondan çok pahalı piclere göre.

hala f/p olarak picler önde 18F14K22 toptanda 1.5$ ve 16mips

Hocam peki Türkiye'de bulunabilirliği ne durumda K serilerinin?

X-Fi

biz bu pici bir üründe kullanmak üzere rom elektronikten almıştık bir yıl kadar oldu kullanıyoruz hala bitiremedik stok durumları nedir bilmiyorum ama arayıp öğrenebilirsiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

aykut54

istanbul piyasasında atmega 8 işlemcisi kalmamış olan yerlerde fiyatlar çok uçuk 10...12tl gibi.Şimdi atmel üretimimi durdurdu yoksa artık dışardan ürün getirmiyorlarmı.

Tamda atmega8 alışmışken :)

PROTECH_

Alıntı yapılan: aykut54 - 06 Kasım 2010, 15:57:50
istanbul piyasasında atmega 8 işlemcisi kalmamış olan yerlerde fiyatlar çok uçuk 10...12tl gibi.Şimdi atmel üretimimi durdurdu yoksa artık dışardan ürün getirmiyorlarmı.

Tamda atmega8 alışmışken :)

Forumdan atmel işlemci temin etmek isteyen ler bir araya gelelim farnell gibi yerlerden alalım. Yoksa işlemci temin etmek büyük bir sorun olacak gibi görünüyor.. 
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

ahmet2004

Herkes istediği işlemci ve adedini yazsın buraya o zaman bakılır çaresine elektronik malzeme satıcılarına kazıklanmayalım.

Ama pek kullanan yok gibi.

serdararikan

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 06 Kasım 2010, 19:44:52
Herkes istediği işlemci ve adedini yazsın buraya o zaman bakılır çaresine elektronik malzeme satıcılarına kazıklanmayalım.

Ama pek kullanan yok gibi.
ahmet hocam biz atmel yerine PIC24 için bir bord yapıp onu getirtsek daha iyi olmazmı.hem daha fazla IO hemde 40MIPS??