+5V gerilimi -5V gerilime nasıl dönüştürebilirim.

Başlatan zamzam23, 09 Ekim 2010, 10:21:36

zamzam23

ac gerilime hiç bulaşmadan bunun bi yöntemi var mıdır?

Maxim

çekilecek akım önemli

ICL7660 ilk başlangıç olabilir

zamzam23

Erol YILMAZ

ters gerilim katlama ile yapabilirsin.

3 nolu pin yani karedalga çıkışı...

zamzam23

bu devrede +vcc den verdıgımızı -vcc den geri mı alıyoruz? anlamadım garip geldı veya 555 in 3 nolu pinden cıkıs alacaksam -vcc nedir.

birde bu devreyle ne kadar akım çekilebilir max?

Erol YILMAZ

555 in 3 nolu pini karedalga uretir,
zaten mcu kullanıyorsan, devreyi buradan kesip MCU dan karedalga çıkartarak -5v elde edebilirsin.
akım seviyesi ne kadardır bilmiyorum ama OPAMP vs gibi beslemek için yeterli olur.

Tagli

Hocam peki çıkışta 79 serisi bir regülatör kullanmak gerekir mi yoksa DAC, opamp vs. beslemek için bunu doğrudan da kullanabilir miyiz?
Gökçe Tağlıoğlu

Burak B

Allegro üstadım daha iyi bilir. Ancak deneyimlerim neeticesinde Negatif gerilim voltaj regülatörünü çıkışta değilde girişte kullanmanız daha mantıklı olur. Çünkü bu devre rail to rail değil yani giriş voltajı 12v ise çıkıştan ~10v civarı birşey alıyorsunuz. LCD için kullanacaksanız yarayışlı bir devre.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

picusta

Katlayici devreyi High Side FET sürme gerilimi olusturmak için kullanan devrede görmüstüm. Teoride sonsuza kadar katlayabilirsin. Diyotlar yüzünden her katlamada 0.7 V düsüyor.

@Allegro izin nasil geçiyor ?

pcb

Alıntı yapılan: zamzam23 - 09 Ekim 2010, 10:51:19
bu devrede +vcc den verdıgımızı -vcc den geri mı alıyoruz? anlamadım garip geldı veya 555 in 3 nolu pinden cıkıs alacaksam -vcc nedir.

birde bu devreyle ne kadar akım çekilebilir max?
-VCC 79L05 giriş ucuna bağlanacak, diğer uçlar ise GND ve -5V çıkıştır.
555 beslemesi 5V dan büyük olmalı.

pwm.c

şu iki yöntemden birini kullanabilirsin. aslında bu devreler daha karışıktır ama size fikir verebilir.

bu uygulamada pwm osilatörü olarak 555 yada lojik kapılarla yapılmış devreler ekleyebilirsin. osilatörün 5v ile verimli çalışabilmeli, frekansı ise bobin değerine göre ayarlanmalıdır.

buradaki devrede ise osilatör eklemeye gerek yoktur. trafo ferit nüveli olup eşitdeğerde iki sarımlıdır. ister elde sarabilirsin istersen hazır sarılmış benzer trafolardan faydalanabilirsin.

bu devreleri uygularken 7905 girişine 35v dan fazla gerilim gelmemesine dikkat ediniz. pwm yada bobin değerine buna uyarlamaya çalışın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

zamzam23

Alıntı yapılan: pwm.c - 10 Ekim 2010, 07:56:38
şu iki yöntemden birini kullanabilirsin. aslında bu devreler daha karışıktır ama size fikir verebilir.

bu uygulamada pwm osilatörü olarak 555 yada lojik kapılarla yapılmış devreler ekleyebilirsin. osilatörün 5v ile verimli çalışabilmeli, frekansı ise bobin değerine göre ayarlanmalıdır.

buradaki devrede ise osilatör eklemeye gerek yoktur. trafo ferit nüveli olup eşitdeğerde iki sarımlıdır. ister elde sarabilirsin istersen hazır sarılmış benzer trafolardan faydalanabilirsin.

bu devreleri uygularken 7905 girişine 35v dan fazla gerilim gelmemesine dikkat ediniz. pwm yada bobin değerine buna uyarlamaya çalışın.

ikinci devre değil de ilk devre uygulanabilir daha az masraflı.