USB portlar yandı, Laptop tamiri yapan arkadaşlar

Başlatan pcb, 12 Ekim 2010, 16:53:06

pcb

Delab USB pic prog. vasıtası ile laptop tan karta program yüklüyordum harici besleme aküydü.
+12Va bağlı olan krokodil bir şekilde üzeri zaten açık olan Delab karta temas etti, delab kart-kendi kartım- 4 USB port yandı çalışmaz durumda.
USB, takılan aygıtı görüyor ama tanımıyor ve yükleyemiyor. Şükür, delab kart malzemeleri akünün + beslemesi ile laptop arasında bir direnç oluşturdu da daha büyük bir zarar vermedi.

Laptop Toshiba Satellite A100 036

Tamire göndersem 1 aydan aşağı gelmez, değiştirmek istesem USB entegresi hangisi hangisi acaba bilen var mı ?

gevv

portlardaki smd sigortaları kontrol edin

yada  usb cihaza harici 5v besleme verip deneyin

genelde usb için aryı çip kullanılmıyor  köprünün içinde oluyor ama  ana kartı görmeden kesim bir  şey söyleyemem hatırlamıyorum

computerboy

Üstad bendede portege m200 vardı aynı dediğiniz şekilde yanlışlıkla şase yaptı ve usbler uçtu normalde anakartın chipsetinde oluyor usb data girişleri chipseti değiştirttim yalnız bga makinesi olan profesyönel tamircilere yaptırın muhtemelen ana kart elastik ve çok katlı tasarıma sahiptir. ayrıca bende fazladann port replicator 3 var toshiba için

pcb

Portlarda 5V var, Laptoplara takılan kartlar var USB port çeviricisi olarak,  4 portlu çıkışlı onlardan aldım bir tane. Bu kartı beslemek için yanan USB den 5V alıyorum, bu şekilde çalışıyor ama problemli.
Birde Pickit 2 (beslemesi laptoptan) pic programlayıcısı aldım mause falan 1-2 port işgal edilince bu kartların verimi düşüyor. En iyisi laptopun kendi USB portları tabiki.

5V olduğuna göre sigortalar sağlamdır herhalde. Bana kalırsa data hatlarından birisi yandı tamirini de USB port entegresini değiştirmekte görüyorum.

pcb

@computerboy
"port replicator 3" nedir acaba ?

computerboy

http://www.yournotebooksolutions.com.au/ucvcart6041/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=567

linkteki ürün hocam bendeki cihazın altında port girişi var sizdekindede varsa uyar muhtemelen. yada üretici sayfasından bakabilirsiniz.

pcb

evet alt tarafta böyle bir soket yeri var sanki ama resimdeki soketin yanında çıkıntılar için bendeki laptopun altında yer yok.

Harici takılan ürünlerde paylaşım için yeterli beslemeyi sağlayamıyor bu cihazlar.

rercan

hocam usb lerin çıkışlarında genelde bobin oluyor. arkadaşların önerdigi gibi kısadevre kontrolü yapabilirsiniz birde bobinleri kısadevre edebilirsiniz..

pcb

cevat

pcb! Birkeresinde bende bilgisayarın usb bağlantılarında yaptığım hatadan dolayı bir anda bilgisayarım çalışmaz oldu.Sorunu  p3 işlemci ve usb soketin yakınında bulunan  smd sigorta ile halledebilmiştim.

pcb

smd sigorta sigortamı ? nasıl bişey acaba ?

MC_Skywalker

BGA chip değişim işi olunca ben istanbul da erpa firmasına yaptırıyorum. BGA sökme cihazları var hatta o cihazların birin Türkiye distiribütörüler.

gevv

Alıntı yapılan: pcb - 12 Ekim 2010, 19:46:00
smd sigorta sigortamı ? nasıl bişey acaba ?

+   fb0, fb1, fb2 vs vs.. yazanlar 

computerboy

Üstad o çentikler sizdekinde yoksa farklı bir port replicator almanız gerekiyor. uyumlu modelleri toshibanın sistesinden öğrenebilirsiniz

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-notebook-dizustu-aksesuar-toshiba-advanced-port-replicator-iii-1/detay?

bu kişi ile iletişime geçip öğrenebilirsin.

pcb

arkadaşlar laptop usb arızası devam ediyor bende ara sıra usb port tamir videolarını arıyorum.
Son olarak edindiğim bilgiye göre USB için "Intel ICH4-M usb güney köprüsü" tamir ediliyormuş. tecrübesi olan var mı ?
Intel ICH4-M, işlemci ile seri bağlantı halinde olan ses , usb , vs gibi portlara ara eleman diye düşünüyorum.