autorun.inf virüs müdür?

Başlatan goldenX, 15 Ekim 2010, 21:42:27

goldenX

Merhaba, antivirüs olarak Avast kullanıyorum... Virüs olup olmadığını bilmiyorum ama elimdeki tüm harici bellekleri bilgisayara bağladığımda aşağıdaki resimde
gördüğünüz tehtidle karşılaşıyorum... Bunu silmenin yolu var mı? Birçok antivirüste denedim autorun.inf virüs olarak buluyor ve silinemiyor...

Araçlar/Seçenekler/Görünüm/Gizli dosya ve Klasörleri göster/

Bu yolu izliyorum ve tamam dediğim zaman otomatik olarak yine eski haline, Gizli Dosya ve Klasörleri Gösterme oluyor...

Bir zarar görürmüyüm acaba?

serdararikan

evet virustür hemde çok pis bi virustür.

muhittin_kaplan

Sepiroth

walla onlari silmek cok buyuk dert, kolay gelsin diyorum :):)
ben genelde soyle siliyorum, Baslat>Calistir>cmd.exe
komut satirinda "attribg *.* -r -h -s" gibi bi komut idi sanirim, bundan sonra direk del diyecen dosyalara:) fazla yere bulasmamissa is gorur;)
Either you feel it, or not...

serdararikan

eğer bilgisayarda yoksa virus usb yi antivirüsle falan temizlerim diye düşünme hemen çak formatı yoksa çok pişman olursun.

Sepiroth

bu arada AutorunVirusRemover diye bir program kullaniyorum ben, 1 senedir aurotun viruslerinden eser yok 1mblik bi program mi ne:)
Either you feel it, or not...

Burak B

Aslında autorun.inf  CD, usb bellek gibi tak çıkar birimlerdeki uygulamaların otomatik olarak çalıştırılması için windows işletim sistemleri tarafından kullanılan bir dosyadır. Ancak bu özelliğinden dolayı günümüzde daha çok virüslerin otomatik olarak hayat bulması amacı ile kullanımı yaygınlaşmış ve yaygın olarak virüstür kanısı yerleşmiştir diyebiliriz. Kısaca ne olduğunu bilmiyorsan ve svchost gibi bir dosyada işlem yapmaya kalkıyorsa ve ÖZELLİKLE usb beleğinde ise %99 virüstür. Sepiroth arkadaşımızın verdiği komutu (ATTRIB -s -h -r *.* /S dir aslında) kullanarak gizli olan dosyaları açığa çıkarabilirsin. Tabii virüs aktif ise bu pek faydalı olmayacaktır. SDfix tarzı uygulamalar ile şansını denemen gerekecek o zaman. AutorunVirusRemover tarzı programlarda iş görüyor. (kimileri delphide yazıldıklarından kendi bünyelerine virüs bulaştığının farkında olmayabiliyor.) Hatta sisteminden autorun olayını bir registry işlemi ile komple kaldıradabilirsin (bu bazı durumlarda sinir bozucu olabilir ama sağlıklıdır.) Yada En iyisi Kaspersky kur kurtul. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

pwm.c

avira antivir programı bu tür autorun dosyalarının otomatik olarak çalışmasını engelliyor.
gizli dosyaları silmek için winrar programı ile klasör dizinini açıp tesbit ettiğiniz zararlı dosyaları silebilirsiniz.

uyarı: windowsun kurulu olduğu dizindeki sistem dosyalarını sakın silmeyin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

goldenX

Merhaba arkadaşlar denemediğim yöntem yada program kalmadı...
Hiçbir şekilde silemedim... Flash'a format falanda attım silinmiyor...

(Başlat/çalıştır/cmd/format f:) - (sağ tık f: biçimlendir) - ( Virüs programları 8-10 tane )

Bilgisayara virüs bulaşmamış zaten çok öncelerden deep freeze kurmuştum...

Elinde AUTORUN REMOVER programının full versiyorunu olan var mı?

Soncarem bu program sanırım :(

serdararikan

Alıntı yapılan: goldenX - 17 Ekim 2010, 23:06:52
Merhaba arkadaşlar denemediğim yöntem yada program kalmadı...
Hiçbir şekilde silemedim... Flash'a format falanda attım silinmiyor...

(Başlat/çalıştır/cmd/format f:) - (sağ tık f: biçimlendir) - ( Virüs programları 8-10 tane )

Bilgisayara virüs bulaşmamış zaten çok öncelerden deep freeze kurmuştum...

Elinde AUTORUN REMOVER programının full versiyorunu olan var mı?

Soncarem bu program sanırım :(

eğer flash a format atmak istiyorsan önce kaspersky kur.sonra flashı tarat.ama bunları yaparken sakın flashı açma.sonra kaspersky i kapat.başlat/cmd   den flash a komut satırından format at flash tertemiz olur.ben yapıyorum oluyor...denenmiştir

Tagli

Bilgisayarı güvenli kipte açıp flash'a öyle format atmayı dene. İşe yarar mı emin değilim ama sadece bir fikir...

Aklında bulunsun, bazı virüs bulaşma durumlarında sistem geri yüklemesi sorunu çözebiliyor ama bunu sadece güvenli kipte yapabiliyorsun, sanırım bulaşan virüs normal kipte bunu yapmanı engelliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

mustafacan

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

parametre

Alıntı yapılan: mustafacan - 18 Ekim 2010, 15:58:57
Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Ekim 2010, 14:04:29
bence pc de var autorun
bilgisayarınızı alkolle temizleyin.

bu bildiginiz insana bulaşan virus değildir. sanırım saka yapıyorsunuz ?

muhittin_kaplan

Alkolun bilinen hiç bir microp a etkisi kanıtlanmamıştır.