ti yarisma

Başlatan teknikelektronikci, 17 Ekim 2010, 11:44:53

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

zakbay

Lise ve Meslek tümsek okulları içinmiş  :P

Adamlar piyasaya girmeye çalışıyor.
Tek dostum çalışmak...

teknikelektronikci

valla hocam ne kadar girmeye calisirlarsa calissinlar Türkiyede pek basarili olcaklarini sanmiyorum bende cok kararsizliklar icindeyim acaba msp ögrensemmi bazen launchpadi takip bir iki ufak sey yapiyorum ama hic bir zaman bana microchip inki gibi rahatligi saglamiyor datasheet deseniz microchip ile karsilastiramazsiniz microchipde her sey cok okunakli ve anlasilir yani ti piyasaya girmek icin cok calisiyor ama ne kadar basarili olur bilmiyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

radres

Rakip firmaların artması bakımından en azından iyi bir şey. Ne kadar çok rakip firma olursa o kadar iyi olur.

Elektroemre

Bir şekilde piyasada bulunabilirliğini yada ulaşılabilirliğini artırması lazım TI'ın.
Microchip'in yaptığı bu sadece. Yoksa MCU'ları çokda iyi değil hepimiz biliyoruz...

muhittin_kaplan

bence hepsini istediğimde kullanabilirim diyebilmek lazım. bakalım bakalım nasıl bir yarışmaymış

teknikelektronikci

hocam zaten
Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 17 Ekim 2010, 21:15:40
bence hepsini istediğimde kullanabilirim diyebilmek lazım. bakalım bakalım nasıl bir yarışmaymış
hocam zaten msp yide c ile pici de c ile programlayabilyioruz  geriye sadece register kaliyor eger ben c ile iyi programlayabilyiorsam bugün pic programlarim yarin ayni kodu msp icin yapistirir registerelri degistiririm ve derler yüklerim yanlismiyim ?
ama fxdev in dedigi gibi mcu bagimlisi olmamak gerekiyor mesela bugün cpld max 2 programlamaya basladim ayni anda vhdl ögreniyorum tek kelime ile harika olay 3 process yarattim 3 ü paralel calisiyor hem de hizli yani ayni anda birden fazla islem yapabilyiuorum ama malesef kimse picproje olarak fpga olmasa bile cpld kiti yapalim demiyor kaldiki cpld icin tek tarafli pcb bile yeter max2 epm240100c5 modeli tqfp 100 footprint e sahip vhdl deseniz ögrenilmeyecek bir dil de değil ben sahsen su wireless master slave projem bitsin motor sürücü projem icin max2 kullanacam picproje olarak da bana kalsa max2 cpld gelistirme boardu yapalim derim fxdev daha iyi bilir ama gelecek cpld fpga da yatiyor neyse gene fazla yazdim :)

X-Fi

microchipin tutulmasının bir sebebide uygun fiyat bildiğim TI yi empa elektronik dağıtıyor türkiyede fiyat sormadım ancak kaliteye oranlı fiyat farkını ölçemiyoruz çoğu zaman millet olarak o yüzden kullanımı az ve yayılmıyor böyle olunca bizde kolay ulaşamıyoruz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

gevv

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 17 Ekim 2010, 21:40:50
malesef kimse picproje olarak fpga olmasa bile cpld kiti yapalim demiyor

siz yapabilirsiniz hocam  ne projeler var tek kişilik kadro ile hazırlanan

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gevv - 17 Ekim 2010, 21:48:18
Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 17 Ekim 2010, 21:40:50
malesef kimse picproje olarak fpga olmasa bile cpld kiti yapalim demiyor

siz yapabilirsiniz hocam  ne projeler var tek kişilik kadro ile hazırlanan

hocam yurtdisindayim ve yogun sekilde okul + is hayatim var buna ragmen istek olmasi dogrultusunda tabiki elimden geleni yaparim en azindan baslangicini yaparim Türkiyedende bir arkadas yardimci olursa pcb v.s semaydi olayi hallederiz ama lcpxpresso daha bitmedi onu bir herkez tanisin ortaya bir seyler ciksin o zaman yapilmasi daha güzel ollabilir

gevv

hocam  siz  şema hazırlayın pcbyide  biz  çizeriz  imkan olursa  bir prototip yapar  paylaşırız ;)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gevv - 17 Ekim 2010, 22:11:38
hocam  siz  şema hazırlayın pcbyide  biz  çizeriz  imkan olursa  bir prototip yapar  paylaşırız ;)

sema bakimindan problem yok calisitigm firmada sema bakimindan kaynak bol cpld kismini direk cizerim ayrica 2x16 lcd  giris cikislar v.s adres switch i birde rs232 yeter bu konuda 29 ekimdne sonra bir calisma yapmaya calisacam hocam umarim istekde olur

cetinkaya

hadi hocam sen bu ise el at bende desteklemeye calisacam seni. Bende bi ara cpld ve fpga lara merak sarmistim ama türkce olarak kaynagimiz cok az bu heveste gitmisti. ama böyle konular olunca yine haycanlaniyorum.

bu arada sen hangi firmada calisiyorsun ? isvicrede ?

teknikelektronikci

selam insallah hocam da bir probolem var
o da programlama araci programlayabilmek icin alteranin vey terasic marka programlayiciya ihtiyac var bu da 50 dolar Türkiyede ayriyeten kendimiz bu porgramlayiciyi yapabiliriz ama bu sefer de gene max2 cipi kullanip programlayici icin progarm yazmak gerekir onun haricinde paralel port programlayicilar var o yüzden kit yapmadna önce bunu düsünmek gerekir ve arastirmak gerekir benim elimde terasic programlayici oldugu icin problem değil neyse bu programlayici icinde arastirma yapacam tabi bu elimdeki isleri bitireyim ondan sonra bu arada istersen sana cizgi tagem in sayfasini öneririm orada Türkce cok güzel aciklamali fpga dersleri var firma adresini bir ara p.m atarim hocam kolay gelsin

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: rck8942 - 17 Ekim 2010, 23:35:08
hadi hocam sen bu ise el at bende desteklemeye calisacam seni. Bende bi ara cpld ve fpga lara merak sarmistim ama türkce olarak kaynagimiz cok az bu heveste gitmisti. ama böyle konular olunca yine haycanlaniyorum.

bu arada sen hangi firmada calisiyorsun ? isvicrede ?

hocam programlayici icin google baktimda sema ve kodlar var
http://www.mikrocontroller.net/topic/125966

http://www.modularcircuits.com/fpga_programmer.htm

ama bununla birlikte bir sey yapamk icin hem istek olmasi sart hemde fpga konusunda tecrübeli bir arkadasin yardimi

edit:
Diger alternatif
http://www.altera.com/b/nios-bemicro-evaluation-kit.html

böyle kit alip ( bu kit bendede var :D ) 80 cikis olan connectorüne baski dvere yapip orada hc595 giris cikis h bridge motor sürme adc dac entegre akim sensörleri gibi bir sey de yapilir onun haricinde rck8942 bu kiti tavsiye ederim her nekadar bende bir kenarda bonbos dursada güzel kit tabi ben max2 cpld den baslamayi uygun gördüm o yüzden simdilik kenarda

edit2:
be mciro yeni kartini cikarmis daha dogrusu yakinda cikacak üzerinde ethernet ve sd kart mevcut ve simdi kayit olana 59 dolara gönderiyorlar bence süper bir kit gömülü sistem yapmak icin ideal :) tabi bizim daha  en bastan baslamamiz gerek

http://www.arrownac.com/offers/altera-corporation/altera-bemicro/index.html