pic programlama kartı sorun...

Başlatan yucelcem, 18 Ekim 2010, 02:47:22

yucelcem

selamlar geçen gün karaköyden pic programlama kartı aldım, seri porttan bağlanıyor ama ne yapsam bilgisayar kartı görmüyor, kart mı bozuktur acaba? bilgisayarda, portlarda sorun olabilirmi?

OG

Port ayarı gerektiriyor olabilir. Menüsünde biryerlerden ayarlanıyordur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yucelcem

neyin menüsü? kart dediğim bildiğin baskı devre yapılmış kart ekranı falan yok

ete

Bilgisayar kartı görmüyor demişsin. Peki bilgisayar sana kartı görmüyorum diye bir mesajmı veriyor acaba?
Yoksa arada bir program kullanıyorsunda o sana bağlanmadım mı diyor?. Kısaca bilgisayarın kartı görmediğini nereden anlıyorsun acaba?.
İşin bu kısmını biraz düşünürsen Kart EKranının ne olduğunu anlayacaksın. Kart ekranı denilen şey PC de karta hükmeden veya onu yönlendiren arayüz programıdır. Mesela Icprog.exe veya Winpic gibi programlar bu işi görürler. Bağlantının var olup olmadığını bu programlarla anlarsın. Bazı kartların kendi özel arayüz programları vardır. Sana sorulan budur.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

yucelcem

winpic var could not initialize programmer diyor.
icprog var oda çalışmıyor.
oku deyince kodlarda 3fff yerine 0000 çıkıyor

yucelcem

yucelcem

Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum her yolu denedim olmuyor ipucunu bilen yokmu

ete

İpin ucu yok ki zaten. O kartın üzerinde bir kaç malzeme var hepsi o kadar. Ya çalışır yada çalışmaz.
Başka yapacak bir şey yok. Tek bakman gerek şey (o da var ise) üzerinde 2 adet zener diyot olmalı. Birisi 5V1 diğeri de 8V2 olmalı. Çoğunlukla 6V2 takılıyor ve pic programlama için yeterli voltaj üretilemiyor.
Sen kısa yoldan bir USB den çalışan kart edinmeye bak.

Birde doğru portla mı haberleşiyorsun onu tespit etmeye çalış bence.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

yucelcem

birinde 4148 yazıyor diğerini okuyamadım, neyse sağolun..

OG

yucelcem,

Programlayıcı için bir donanım (cihaz) alırsın ve o cihazı çalıştıracak bir yazılım kullanırsın.

Şimdi senin aldığın cihaz nedir, onu bile anlayamadık. Öncelikle o bilinecek daha sonra sana "şu programı kullan" tavsiyesi gelecek.

Sen de programını kuracaksın, cihazını takacaksın ve adım adım yardım alacaksın.

Başka çaresi yok, böyle yardım alamazsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yucelcem

jdm programmer, 2 diyot 2 kondansatör 4 direnç var 4 çeşitte soket var.

bilgisayarım laptop değil, bilgisayarımda olan tek seri porttan bağladım, kullandığım programlarda com1 olarak ayarladım, jdm programmer olarak seçtim.
winpic denedim icprog denedim çalışmadı, read device dediğimde 0000 çıkıyor, write dediğimde ise ilk satırdan hata mesajı veriyor.

yucelcem

bundan farklı olarak sadece com1 açık olduğu için com1i seçtim.

i/o delay yükselttim olmadı.

bir de bu hardware check mantığını anlayamadım..