Excel calışama sayafaları arasında verileri aktarma

Başlatan M_B, 21 Ekim 2010, 13:55:32

M_B

Merhabalar

Bir Excel icerisinde ki Sayfa1 icinde  A hücresinde ID numara B Hücresinde Ad C hücresinde Soyad ve D hucresinde ise Tel var.
Excelin Sayfa2 calısma alanıda aynı Hücre yapısına sahıp yalnız  Ad , Soyad ve Tel ( B-C-D ) hücrelerin ici boş.
Sayfa2 deki A hucresine (ID) herhangi bir  numarayı girdigimde  Sayfa1 den girilen numaraya denk gelen ID kısmındakı veriler alınıp İlgili hucrelere yazılacak.  (B-C-D hücreleri dolacak).
Bu olay Sayfa2 A hücresindeki her satır ıcın olacak.  Bu işlem için nasıl bir formul veya makro yazılır.
malesef makro yazmasını bilmiyorum. Bu konuda bilgisi tecrubesi olan arkadaslardan yardım istiyorum.

Teşekkürler

Not:
Excel icindeki kayıtlar 20.000 e yakın oldugu için Ctrl+F yapmak zor oluyor. 
İcerisindeki kayıtlar bire bir kopyalama yapılmayacagı ıcın bu tur bır yontem uygulanıyor.
Dosya icerisinde 2000 den bu yana yapılan kayıtlar var 
Normalde Sayfa1 ile sayfa2 nın icerikleri aynı degil Sayfa2 de  sadece ID kısmı ve bir takım baska veriler  var  Ad,Soyad ve Tel kısmı yok sonradan  ekleme yapıldığı ıcın bu tur sorun cıktı. Birde Sayfa2 de aynı olan ID numara birden fazla var.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

birumher

VLOOKUP ı kullanabilirsin.
Sheet1 de A1 de Numara B1 de İsim C1 de Soyad C4 de tel olduğunu ve 20000 satır dolu olduğunu varsayalım.
Sheet 2 de de A1 de Yine Numara olacak geri kalanlar otomatik dolacak.

Yazılacak formul şöyle bişey;

Sheet2 de B1 yani isim için için  =VLOOKUP(A1;Sheet1!$A$1:$D$20000;2)
Sheet2 de C1 yani soyad için  =VLOOKUP(A1;Sheet1!$A$1:$D$20000;3)
Sheet2 de D1 yani tel için  =VLOOKUP(A1;Sheet1!$A$1:$D$20000;4)

bunu aşağıya kadar kopyalarsan sorunu halletmiş olursun...

Birkan.Herguner

M_B

@birumher
Hocam beni cok buyuk dertten kurtardın Allah Razı olsun.
Teşekkürler.

Hocam ogrenmek icin soruyorum.
VLOOKUP(A1;Sheet1!$A$1:$D$20000;4)
Kısaca acılımını yapabilirmisiniz.
A1; Sheet1! dısındakıleri

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

birumher

Alıntı yapılan: M_B - 21 Ekim 2010, 15:14:30

Hocam ogrenmek icin soruyorum.
VLOOKUP(A1;Sheet1!$A$1:$D$20000;4)
Kısaca acılımını yapabilirmisiniz.
A1; Sheet1! dısındakıleri

şöyle diyor A1 de yazanı sheet 1 in A1 D20000 tablosunda ara ve bulduğun değerin 4. sütununu getir...
Birkan.Herguner