PIC16F877A min. PWM frekansı

Başlatan oongit, 05 Kasım 2010, 22:26:24

X-Fi

frekans bölücüler yapısı gereği pwm frekansını doğru çevirmez çıkış sinyalindeki eğrisel değişmeler olacaktır buda çalışmanızı etkileyebilir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

oongit

Sanırım haklısın... Tek çare 555...

X-Fi

hocam nerede kullanacağınızı söylerseniz daha iyi yardımcı oluruz 555 ile kapalı devre çalışırsanız ilerde müdehale etmeniz zor olur.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

oongit

Alıntı yapılan: justice_for_all - 05 Kasım 2010, 22:51:53
eger hiz onemli diilsen bence 4 Mhz kristal takip tum sorunlarini halledersin arkadasim....

Ne yazık ki önemli arkadaşım...

oongit

Alıntı yapılan: X-Fi - 05 Kasım 2010, 23:12:23
hocam nerede kullanacağınızı söylerseniz daha iyi yardımcı oluruz 555 ile kapalı devre çalışırsanız ilerde müdehale etmeniz zor olur.
Basit bir metal dedektörü üzerinde çalışıyorum... 100 Hz.'lik sinyal ile IRF740'ı süreceğim...

X-Fi

komple dijital bir sistem değil demekki pek luzumu yok o zaman pic kullanmanın 555 de yeterli bir pot ayarı ile herz değiştirilede bilir zaten metal dedektörlerinde birsürü pot olur 2 yıl önce bende pcb basıp deltapulse yapmıştım.

justice_for_all

peki osilator frekansiniz 4 MHz olsa devrenizde bi aksaklik olurmu...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

oongit

Alıntı yapılan: X-Fi - 05 Kasım 2010, 23:26:10
komple dijital bir sistem değil demekki pek luzumu yok o zaman pic kullanmanın 555 de yeterli bir pot ayarı ile herz değiştirilede bilir zaten metal dedektörlerinde birsürü pot olur 2 yıl önce bende pcb basıp deltapulse yapmıştım.
O bir sürü ayarı minimize edebilmek adına PIC kullanacağım zaten... Ama verici katını da onunla yapabilseydim çok iyi olacaktı... İkincisi; ben frekansla değil, duty cycle ile oynayacaktım... Delta Pulse devresini de referans olarak alıyorum zaten... Ama çok daha kalitelisi olacak... Hattâ; 3 dijital pota kadar da düşürebilirim o devreyi... Ve düşüreceğim de... Yüksek frekanslı kristal kullanarak düşük frekanslı PWM üretebilme isteğim de bunun için... Kristalin yüksek frekanslı olması, alıcı devresi çıkışını daha ayrıntılı olarak yorumlayabilmem için... Sanırım ne yapmaya çalıştığımı anladınız...

oongit

Alıntı yapılan: justice_for_all - 05 Kasım 2010, 23:29:18
peki osilator frekansiniz 4 MHz olsa devrenizde bi aksaklik olurmu...
PWM üretebilmek için hayır olmaz... Ama analog kanaldan yeteri kadar hızlı bilgi alabilmem ve onu yorumlayabilmem için yüksek hızlı kristal kullanmalıyım... Yani ne yapıp ne edip kristalim 20MHz. olacak

X-Fi

evet anlaşıldı çalışmanızda başarılar bende biraz kullandım ayarların neye göre nasıl yapıldığını öğrenemeyince bırakmıştım çok ince uğraş gerektiriyor delta pulse siz ticari olarak faydalanmak düşünüyorsanız devam edin ama yapmak istedikleriniz ciddi biriş daha pekçok sorunla karşılaşacaksınız analog ve dijital birbirini hiç sevmez kolay gelsin.

justice_for_all

anladim arkadasim o zaman pwmi yazilim icinde timer ile yapmak zorundasiniz frekansida dusuk nasil olsa rahatlikla yapabilirsiniz...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

oongit

Alıntı yapılan: X-Fi - 05 Kasım 2010, 23:39:40
evet anlaşıldı çalışmanızda başarılar bende biraz kullandım ayarların neye göre nasıl yapıldığını öğrenemeyince bırakmıştım çok ince uğraş gerektiriyor delta pulse siz ticari olarak faydalanmak düşünüyorsanız devam edin ama yapmak istedikleriniz ciddi biriş daha pekçok sorunla karşılaşacaksınız analog ve dijital birbirini hiç sevmez kolay gelsin.
Elbette ticari olarak düşünüyorum... Burada önemli olan; doğru kodu, doğru yerde ve zamanda kullanmak... İşin sırrı burada...

Delta Pulse'i anlamak için kaç PCB tasarladığımı, bunun için kaç saat harcadığımı bir bilseniz... Ama iyi ki o vakti harcamışım... Artık PI sistemlerin çalışma mantığını çok çok daha iyi biliyorum...

Merak etmeyin, analog ve dijital birbirini sevebilir, sevmelidir, sevecektir...

oongit

Alıntı yapılan: justice_for_all - 05 Kasım 2010, 23:40:33
anladim arkadasim o zaman pwmi yazilim icinde timer ile yapmak zorundasiniz frekansida dusuk nasil olsa rahatlikla yapabilirsiniz...
Mesela?

justice_for_all

siz 100 Hz istiyosunuz yani 10 ms periyodu ornegin timeri 100 us ayarladik dimi periyodumuzda 100 olsun...

100*100 us =10 ms yapar..

koduda su sekilde

timer kesmesi
{
        if(++periyot==100)
          {
             pwmpini =1;
             periyot=0;
          }

if(duty-periyot==0)       //duty=50  -> %50 duty
              {
                    pwmpin=0;
              }

}

oongit

Mantıklı... Denemeye değer...

Peki; PWM frekansı sabit kalmak koşuluyla, 2 buton ile duty değerini artırıp azaltabilir miyim? Bu arada duty değerini artırıp azaltırken, programda herhangi bir kesme meydana gelecek midir? Çünkü bu işlemi yaparken, programın kesintiye uğramasını istemiyorum. Eğer kesintiye uğrarsa, analog kanaldaki bilgiyi yorumlamada sıkıntılara yol açabilir diye tahmin ediyorum...