Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PIC16F877A min. PWM frekansı

Başlatan oongit, 05 Kasım 2010, 22:26:24

oongit

Alıntı yapılan: justice_for_all - 11 Kasım 2010, 22:57:16
yani eger programinizin aksamasi problem yaratmazsa sonsuz dongude butonlari kontrol ettirirsiniz ama yok benim programim baska islerlede ugrascak zaman benim icin onemli diyosan o zaman kesme ile yapmak zorundasiniz...
PWM arka planda sürekli çalışırken, program başka işlerle uğraşmak zorunda... Zaman ciddi derecede önemli... Hassasiyet için µs'lerin bile ciddi önemi var...

Aslında çift işlemci kullansam da olur ama, bu sefer de maliyeti artacak cihazın... Mesela PIC16F84 ya da PIC16F628 PWM ve Duty Cycle işi ile uğraşırken, PIC16F877 de asıl programı yürütebilir...

iyildirim

Peki niçin daha güçlü bir işlemci kullanmıyorsunuz.. Niçin illa da 16F olması gerekiyor.  1-2 TL  daha pahalı diyemi ?

Hoşçakalın,

oongit

Alıntı yapılan: iyildirim - 11 Kasım 2010, 23:09:29
Peki niçin daha güçlü bir işlemci kullanmıyorsunuz.. Niçin illa da 16F olması gerekiyor.  1-2 TL  daha pahalı diyemi ?

Hoşçakalın,

Daha güçlü derken? Mesela Atmel falan mı?

muhittin_kaplan

sanırım iyıldırım arm dan bahsdiyor. us önemli olunca ister istemez daha hızlı işlemciler devreye girer.

iyildirim

Hayır 24F, 30F, 33FJ,  gibi 16 bit işlemcilerden bahsediyorum.  Atmel de kötü değil fakat ben Farnell den ısmarlamak istediğimde 16 bit ATXMEGA ların  TÜRKiYE'ye  satışına izin verilmediğini öğrenmistim.  O yüzden Microchip le çalışmaya başlamıştım.  ???

16 serileri genellikle 5 MIPS işlem gücü sağlar iken 30F' ler 30 MIPS, 33FJ'ler 40 MIPS işlem gücü sağlıyor. Üstelik high end bir işlemci seçerseniz bir sürü işi direkt olarak peripheral'a bırakıyorsunuz. Hatta DMA de kullanabilirsiniz. 2Mbit hızla UART kulllanırken işlemcinizi yüzlerce byte göndermek için tek bir byte göndermek için kullandığınız  kadar yoruyorsunuz ..  İşlemciniz size kalıyor.  :)

Lütfen Microchip hayranı gibi algılamayın beni. Gözünüz kesiyorsa ARM 'lere bulaşın. Ben, şu anki aklım olsaydı direk ARM'lerle başlardım.. 

Kolay gelsin..

Hoşçakalın

X-Fi

hocam neden ATXmega ların türkiyeye satış yapılmıyor firma türkiyeye mal dağıtımını yasaklamış yoksa beklemedemiyiz altyapı oturmadığı için. Bu garibime gitti halbuki atxmegaların atmega serisinden daha performanslı ve ucuz olduğunu biliyoruz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

oongit

Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim... Gözüm korktu açıkçası... Önce 16F'leri öğreneyim, sıra elbet bir gün onlara da gelir... ama şimdilik benim boyumu aşar  ::)

Şimdi; anladığım kadarıyla, min. PWM frekansı, kullanılan MCU'nun harici osilatörüne bağlı, ve bu frekans 4 MHz. kristal için 249 Hz... Bildiğim kadarıyla da 16F628'in içinde bir adet dahili osilatör mevcut... Bu dahili osilatörün frekansını değiştirip, alçak frekanslı PWM üretebilecek şekilde yapılandırabiliyor muyuz?

iyildirim

Sayın Muhittin_Kaplan;

Ben yazarken siz benden önce davranmışsınız. Kötüde olmamış.

Aslında söylemek istediğim;
İşe uygun ne ise onu kullanmanız.. Ancak küçükte olsa bir proje geliştirmek için belli bir altypı (donanım,programlayıcı, tecrübe vs.) gerektiği düşünüldüğünde hem burada, hem de diğer Türkçe kaynaklara baktığımda gençlerimizin (ben artık kendimi genç veya orta yaşlı saymıyorum.)  çok gerilerden başladığını, çok zaman kaybettiklerini düşünüyorum.  Bu biraz iç dökme gibi oluyor ama Lütfen mazur görün.. 

Hoşçakalın

justice_for_all

bence koyun butonlari B4-B7 pin degisikligi kesmelerine olsun bitsin programiniz aksamamis olur butonlarada basinca dutyniz azalir cogalir...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

oongit

iyildirim

X-Fi;

Sayın Muhittin_Kaplan ile benzer hedeflerimiz var..

Fazla uğraşmadan(pcb, tasarım vs. ) bir IMU'ya sahip olmak için ST'nin i-NEMO kodlu ürününü almak istemiştim. Üzerine ihtiyacım olan neredeyse herşey vardı. Digikey bu ürünün Amerikan Gümrük İdaresi tarafından  belli ülkere satışının yasaklandığını söyledi ve siparişimi reject etti. Farnell' deki ATXMEGA lar da aynı nedenle bana satılmadı.. 

oongit ;
Lütfen gözünüzü korkutmayın. Ben şu anda burada verilen 16-18 serisi örneklerin inanın hiçbirini anlayamıyorum.  Çünkü hiç bunlarla çalışmadım, uğraşmadım.  Sadece karar verip ilgili datasheet'leri okumanız yeterli.. İsterseniz elimden geldiğince yardımcı olmayada bende, eminim ki diğer üyelerde çalışacaktır.  Ben boyunuzun yeterli olduğunu düşünüyorum.

Hoşçakalın,

justice_for_all

o zaman lcdyi PORTDye gecirmelisiniz eger devreyi cizmediyseniz...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

oongit

Alıntı yapılan: iyildirim - 11 Kasım 2010, 23:50:20
oongit ;
Lütfen gözünüzü korkutmayın. Ben şu anda burada verilen 16-18 serisi örneklerin inanın hiçbirini anlayamıyorum.  Çünkü hiç bunlarla çalışmadım, uğraşmadım.  Sadece karar verip ilgili datasheet'leri okumanız yeterli.. İsterseniz elimden geldiğince yardımcı olmayada bende, eminim ki diğer üyelerde çalışacaktır.  Ben boyunuzun yeterli olduğunu düşünüyorum.

Hoşçakalın,

Sn. "iyildirim";

Moral verdiğiniz, teşvik ettiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim... 16F serisiyle çalışmaya mecburum desem yeridir... Bırakın Atmega veya ARM serisini, buralarda 18F serisini bulmak bile çok zor... Ben elektronik komponent satan bir dükkânda çalışıyorum ve neredeyse bir çok dükkânla da dolaylı olarak bağlantım var... Bunları bulmak cidden güç bir iş... 16F877'nin 20 MHz.'lik olanından bile bir çoğunun haberi dahi yok...

Günlerdir burada bir çok arkadaşımız ellerinden geldiğince bana yardımcı olmaya çalışıyorlar zaten... Hepsine tek tek teşekkür etmeyi bir borç bilirim...

Olayın mantığını çözmeye çalışıyorum ben de... Zamanla çözeceğime de eminim... Ancak; çok zaman kaybettiğimin farkındayım. Bu yüzden bu forumda "işi bilenlere" soruyorum ki; sorunumu veya sorunlarımı çözebileyim... Beni anladığınızı umuyorum...

Tekrar teşekkürler...

oongit

Alıntı yapılan: justice_for_all - 11 Kasım 2010, 23:53:08
o zaman lcdyi PORTDye gecirmelisiniz eger devreyi cizmediyseniz...

Böyle bir imkân da varmış demek ki... Ben de az önce öğrendim... Hayır devreyi çizmeyi bitirmedim henüz... Zaten çizmiş olsam da değiştirirdim hemen...

iyildirim

Talep edenler olarak ne istiyorsak, arzedenlerden onları bulabiliyoruz.

Hoşçakalın..