SMPS tasarimi uzerine guzel bir dokuman

Başlatan bunalmis, 06 Kasım 2010, 15:44:28

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

Alıntı YapUyarı: bu konuya en az 130 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt vermek yerine yeni bir konu açmanız önerilir.
işte burda çok kararsız kaldım çünkü ilk önce geçici mesajlara açıcaktım ama gevv'in mesajını okuyunca hakverip buraya açmaya karare verdim ama  bu uyarı ile karşılaştım
soracağım konu çok önemli birşey değil kanaatindeyim o sebepten smpsle alakalı son konuya açma hissiyatı duydum

Asıl konu:

resimdeki smps de geri besleme için çift opto var (trafonun yanında pcb nin acık olan bölümünde) bunun mantığı nedir?

z

Semayi gormeden karar vermek yanlis olsa da 2.optonun geri besleme amacli oldugunu dusunmuyorum.

Izoleli cikis tarafindan beslenecek harici devrenin lojik sinyalle guckaynagini yada 220v tarafina baglanan yuku on-off etmesi gibi basit bir amaci olabilir.

gevv

bir ara bende 2 optolu devreyle uğraştım  devreyi takip edip olayı çözmüştüm @bunalmış hocamın dediği gibi genelde ikinci opto on/off için kullanılıyor

bir süre sonra  uğraştığım devrenin şemasını buldum :)   

şema

şemada  altta bulunan opto  uc3843 entegresinin beslemesini kesmek için kullanılıyor

erkan614

smps tasarlama ile alakalı ço iyi bir türkçe döküman vardı bitirme tezi olarak hazırlanmış PFC+flyback şeklinde bütün hesaplamaları adım adım yapıyordu.
PC ye kaydetmiştim ama geçen hafta çöktü ve ghost yaptığımdan o belgeye ulaşamadım anımsayan varsa tekrar paylaşırsa sevinirim

erkan614

20W smps trafosu sarımı için 8 pinli eF25 karkas kullanıyorum
Np 123 tur 1 nolu pinden başlayıp saat yönünde 123 tur atıp 2 nolu pinde bitirdim.
Naux 29 tur 4 nolu pinden başlayıp saat yönünün tersine 29 tur atıp 3 nolu pin de bitirdim.
Ns 32 tur 5 nolu pinden başlayıp saat yönünün tersine 32 tur atıp 8 nolu pin de bitirdim.

merak ettiğim konu bobinib noktalı uçları neyi ifade ediyordu sarım yönünümü yoksa sarımın başlangıç ve bitiş noktasınımı?

z

Noktalar polariteyi gosteriyor.

Primerin noktali ucuna + polaritede gerilim uyguladiginda sekonderdeki tum noktali pinlerden de + polaritede voltaj alirsin.

Kisacasi primer ve sekonder voltajlari arasindaki faz farkinin 0 derece mi yoksa 180 derece mi oldugunu gosteriyor.

The Gariban

Bülent Hocam
O dökümanı indirdim Fevkaledenin Fevkinde bir döküman  ;D koca Fairchild e datasheet yazanlar bile bu kitapdan çokca faydalanmışlar.Bilgisayarımda SMPS lerle ilgili  sanırım 30 pdf varsa (ki bunların içinde SMPS Handbook larda var ) bu döküman en güzel kaynaklardan .Hemen herkezin anlayacağı sadelikte yazılmış
Teşekkürler link için

mozkan87

erkan614

anlatımını yaptığım sarım şekli yukardaki şemaya uygunmudur?

ana sargıyı 1 nolu pinden başlayıp 123 tur sardım

2 nolu pinde bitirdim

aux sargısını 4 nolu pinden başlayıp ana sargı ile ayni yönde 29 tur sardım

3 nolu pinde bitirdim

sekonder sargısını 5 nolu p,inde n başlayıp ana sargının tersi yönünde 32 tur atıp

siyah ok sekonder sargı yönü beyaz ok ana sargı primer sargı yönü

6 nolu pinde bitirdim

X-Fi

erkan614 hocam güzel sarmışsınız tebrikler bu tür örneklerin herkeze faydası olacaktır.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Primeri bir çırpıda sarma.

Diyelimki primer sarım sayısı 100.

Bunun yarısını 50 sarımı en alta sar. Sonra bunun üstüne skonderleri sar. En üste primerin kalan yarısını sar.

Eğer sorun çıkarsa 100 sarımı bir miktar daha artır.

erkan614

Alıntı yapılan: X-Fi - 11 Nisan 2011, 12:38:28
erkan614 hocam güzel sarmışsınız tebrikler bu tür örneklerin herkeze faydası olacaktır.

aslında teorik cizim pratikte nasıl gerçekleştirilir yani sarım yönü ve başlangıç bitiş noktaları nasıl olur onu bilmediğimden şemadan anladığım kadarı ile bi sarım yaptım inşAllah doğrudur bu konuda yorumları bekliyorum.

ayrıca bu trafoyu sararken bi soru oluştu;
Normalde smps tasarlarken primer ile sekonder arası hiçbir elektriksel yakınlık olmamalı o sebepten opto kullanılır ve pcb tasarımında en az 5mm ile iki kısım birbirinden ayrılır
fakat trafoda primer ile sekonder arasında bakır kablonun kaplaması ve max 1-1.5 mm lik flaster bant izolasyonu var burda  bi sıkıntı oluşmazmı?

erkan614

1 den başlayıp primer sargısının yarısını sarıyoruz

ardından flaster bantla izolasyon yapıp 32 turluk paralel 2 telli sekonder sarımını 5 ile 6 arasına yapıyoruz primer ve sekonder sargıların yönlerini ters yaptım

tekrar flaster bant ile izole yapıp primerin kalan sarımlarını yapıyoruz

tekrar flaster bant

simdide pwm entegresini besleyen aux sargısını 4 den 3 doğru sarıyoruz

bu durumda yukardaki trafo şematiği sarılmış olurmu

z

Karkasın uc kısımlarına bosluk bırak. Bu boşluğu karton sararak elde edebilirsin. Bu boşluk sargıların pinlere olan çıkışlarında olacak yakınlaşma sorunu için sana izolasyon için fayda sağlar. Ancak sarılacak sargı boyu kısalır.

Primer ve sekonder arasında yüksek izolasyon sağlayan malzeme sarmalısın. Polyester asetat olabilir. Gerekirse bir kaç kat sarabilirsin.
Yada karton koyup daha sonra karkası ısıtıp polyester sürebilirsin.