Task bar uzerine icon yerlestirmek

Başlatan bunalmis, 14 Kasım 2010, 16:36:55

z

Taskbar uzerine saatin oldugu tarafa kendi ikonumu yerlestirmek ve lazim oldugunda hemencecik tiklayip programimi calistirmak istiyorum.

XP de bu is nasil yapilir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

iyildirim

t2

1- Saatin orada programınızın ikonu varsa,  program zaten çalışıyor demektir. İkonu sağ tıklayıp menüden bir şeyler seçilerek, programınızın başka işlemler yapması sağlanabilir.

2- İsterseniz programınız sadece ikonu ve menüyü gösterir. menüden bir şeyler seçilerek asıl programın diğer programlarınızı çalıştırması sağlanabilir. Özetle bu ikonu çalıştıracak bir programınız "çalışıyor" olmalıdır.

Bütün bu işleri yapabileceğiniz bedava Delphi, Tray icon componenti:
http://subsimple.com/delphi.asp
http://subsimple.com/download/CoolTrayIcon.zip

z

Programımın taskbarın sağında kolay erişim bölümünde görülebilir olması için yazdığım kodlara ekstra özellik mi eklemeliyim.

Bu işi XP de xx yönetimi gibi bir panelden halledemezmiyim?

Derdim aslında şöyle.

Desktopta bazı programlarım var ve desktopum biraz kalabalık. Çalıştırmak istediğim programı aramak yerine hemen taskbarda saatin olduğu yerde kendi programıma ait ikonu tıklayıp çalıştırabileyim istiyorum.

Bu amaçla yani taskabarda ikon görünmesi için illaki programlarıma ilave kod mu yazmalıyım?

zakbay

Program yazmadan yapılmaz diye biliyorum
saat tarafına değilde başlat çubuğu yanındaki hızlı başlatı kullanabilirsiniz.  Ben sık kullandığım program kısayollarını masaüstünden ziyade hızlı başlata kısayolunu ekleyip kullanıyorum.
Tek dostum çalışmak...

RcALTIN

Bende bir yönetim panelinden eklenebileceğini sanmıyorum. .net ile minik bir uygulama yapmak isterseniz, notifyicon ve contextmenustrip nesnelerini kullanmalısınız; bu minik uygulamanızı başlangıçta çalıştırılacak şekilde ayarlar ve context menu elemanlarını da tıklandığında önceden yolunu girdiğiniz programı açacak şekilde ayarlarsanız notifyicona tıkladığınızda contextmenu'yu açarak bir programlar menüsü elde etmiş olursunuz... Bunu yapmak anlatmaktan daha kısa gibi aslında  :)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

iyildirim

Sadece çalıştırmak istediğiniz programların kısayollarını bir klasöre atın. Sonrada bu klasörün kısayolunu sürükleyip taskbarın üzerine bırakın.

z

Supersin, istediğimden de daha iyi oldu

RcALTIN

Alıntı yapılan: iyildirim - 15 Kasım 2010, 13:46:35
Sadece çalıştırmak istediğiniz programların kısayollarını bir klasöre atın. Sonrada bu klasörün kısayolunu sürükleyip taskbarın üzerine bırakın.

İşletim sisteminiz nedir? Şuan Xp tarafı açık ama burada olmuyor, yoksa yanlış yere mi sürüklüyorum ben? Değilse küçük bir uygulama yapmayı düşünüyorum kendim kullanmak üzere, win7 de alıştım programların task bar'a sabitleyip simgesine tıklamaya :)

iyildirim

XP SP3.
Denemek için desktoptaki herhangi bir klasörü taskbar üzerine sürükleyip bırakın. Başka birşey gerekmiyor.

RcALTIN

Alıntı yapılan: iyildirim - 15 Kasım 2010, 14:28:04
XP SP3.
Denemek için desktoptaki herhangi bir klasörü taskbar üzerine sürükleyip bırakın. Başka birşey gerekmiyor.

Şimdi hızlı başlatın üzerine sürüklediğimde oldu, güzel de oldu teşekkürler...