ARM Development boards

Başlatan dombilik, 17 Kasım 2010, 20:22:29

dombilik

Ehil olan arkadaşların tavsiyeleri STM32 ile başlanması yönünde ağırlıklı..
Peki arkadaşlar altta linkini verdiğim ARM dünyasına giriş için uygunmudur?
Sizden gelen tavsiyeler doğrultusunda sipariş vermeyi düşünüyorum.
Kargonun free olması ve fiyat cazip gibi.
http://www.aliexpress.com/product-gs/356213094-Free-Shipping-ARM-STM32-Developing-Board-III-JLINK-V7-2-8-TFT-320-240-JB419-wholesalers.html
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

BenC

ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

dombilik

adreste bir yerde hata yapmışım.düzelttim.Tekrar denermisiniz?
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

BenC

Fiyat bakımından gayet güzel bir kit. Son görüştüğüm keil yetkilisi de bana STM al demişti ama ben yinede gidip Philips NXP aldım. Eğer ARM ye yeni başlayacaksanız sizin bu kit fazla gelir. Bende aldım mini friendly 2440 hala duruyor. Ben hala lpc21XX lpc24xx serileri ile çalışıyorum. Yok eğer ben arm7 de kendimi fazlasıyla geliştirdim ARM9 a gececem derseniz bu kit gayet uygun. Donanım yönünden güzel gözüküyor ama diğer kitler ile de karşılaştırmnızı tavsiye ederim.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

leblebitozu

@dombilik

Kitin fiyatı gayet uygun jlink'de içinde kaçırma, işlemci de güzel ethernet,usb bir eksiği yok

tbayraktar

Alıntı yapılan: BenC - 17 Kasım 2010, 21:40:46
Fiyat bakımından gayet güzel bir kit. Son görüştüğüm keil yetkilisi de bana STM al demişti ama ben yinede gidip Philips NXP aldım. Eğer ARM ye yeni başlayacaksanız sizin bu kit fazla gelir. Bende aldım mini friendly 2440 hala duruyor. Ben hala lpc21XX lpc24xx serileri ile çalışıyorum. Yok eğer ben arm7 de kendimi fazlasıyla geliştirdim ARM9 a gececem derseniz bu kit gayet uygun. Donanım yönünden güzel gözüküyor ama diğer kitler ile de karşılaştırmnızı tavsiye ederim.
Sayın Benc,

minifirendly2440tan memnunmusunuz, ben development kitten çok bir proje için kullanmak istiyorum bu kiti. Özellikleri ve fiyatı cazip geldi. İşimi görecek gibi. Sizin fikriniz nedir? Arkadaşın linkini verdiği kit ile mini2440 arasındaki farklar tam olarak nedir ?

BenC

Şuana kadar kullanmadım. İlk aldığım zamanlarda ulinux vs uboot gibi bişeylerle çalıştım. Öylece kaldı. Ben o dönemlerde arm ye yeni başladığım için bana fazla geldi. İşin açıkçası halen benim için fazla. Ama gelecekte kullanabileceğim bir donanıma sahip. Diğer kitle tam anlamıyla bir karşılaştırma yapmadım. Donanım olarak yok yok. Eğer projeniz gömülü sistem ağırlıklı olacaksa bence ideal.

tbayraktar

Alıntı yapılan: BenC - 18 Kasım 2010, 00:27:09
Şuana kadar kullanmadım. İlk aldığım zamanlarda ulinux vs uboot gibi bişeylerle çalıştım. Öylece kaldı. Ben o dönemlerde arm ye yeni başladığım için bana fazla geldi. İşin açıkçası halen benim için fazla. Ama gelecekte kullanabileceğim bir donanıma sahip. Diğer kitle tam anlamıyla bir karşılaştırma yapmadım. Donanım olarak yok yok. Eğer projeniz gömülü sistem ağırlıklı olacaksa bence ideal.
Proje için single board computer arıyorsum bunu buldum. Öncelikli olarak linux, eğer beceremezsek win CE tabanlı bir sistem gerekiyor. Ayrıca sisteme gerektiğinde USB wifi ve/veya 3G eklemem gerekecek. Sistem ufak ve rahat kutulanabilir gibi geldi. Aslında birçok kapsamlı proje için uygun gibi geldi. Amacım arm9 ile uğraşmaktan çok gömülü OS üzerinde bir program çalıştırmak. Kalite olarak da sağlam bir board gibi geldi bana. Fikirlerinizi aldıktan sonra çalışmalar için 1 ya da 2 adet sipariş etmeyi düşünüyorum. Siz nereden sipariş etmiştiniz?

BenC

Ben Türkiye'de bir arkadaştan aldım. Ebay da vs de satılmakta. Her iki işletim sistemini de denedim çalıştırdım. Sadece media player biraz sıkıntılı gelmişti o da sanırım bellek yetersizliğinden olsa gerek. Bence sizin projenize uygun. tavsiye ederim. STM yi de araştır derim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

dombilik

Arkadaşlar;
Yorumlarınız için çok teşekkürler.
Daha önce sadece ASM ve PROTON+ ile uğraşmış biri olarak önümde ne tür zorlukların olacağını
az buçuk tahmin edebiliyorum :).
PIC dünyasında bildiğim her şeyi ama her şeyi bu forumdan öğrenmiş ve geliştirmiş olmamdan dolayı işin açıkçası
ARM dünyasına dalmaktan da pek korkmuyorum.Biliyorum ki dar zamanımda yakasına yapışacağım çok ustam var burada.
     Bu geliştirme kitini seçerken elbette ki daha ucuz ve basit board lar vardı fakat malum maddi sebeplerden
dolayı,işi öğrendikçe farklı platformlardaki board ları alıp uğraşmak bana daha masraflı olacaktı diye düşünüyorum.
Bundan dolayı ne çok pahalı ve detay içeren bir kart seçmek istedim nede basit bir deney seti seçip bir kaç ay sonra işi bittiğinde kaldırıp bir kenara atmak..
     Sizlerden gelen yorumlardan anlıyorum ki başlangıçta bu seti seçmem pekte kötü olmamış.Ha belki bana ilk etapta biraz ağır gelecek ama olsun..
Allahın izni ve sizlerinde yardımı ile bu işinde üstesinden geleceğiz inşallah.
Bu arada bu geliştirme board unun siparişini verdim.Diğer yandanda forumu allak bullak etmeye başladım bile..
     Değerli yorumlarınız için tekrar tekrar teşekkür eder işlerinizde başarılarınızın devamını dilerim.
ŞİMDİLİK kalın sağlıcakla...

CLR

Alıntı yapılan: gerbay - 18 Kasım 2010, 01:20:45
linkteli Cortex-M3 işlemcili, ekran falan güzel ama RAM ve flash çok düşük. basit işler için ve Cortex-M3 öğrenmek için alınabilir ve fiyatı da uygun. Benim LPC2368 development board ile kıyaslayınca (fiyat ve özellik olarak) bu daha uygun.

Bu kapasitede program belleğe ve ram'e dünyalar sığar, kullanmasını bilene. Başlangıç için değil profesyonellerin kullanabileceği ve kullandığı bir chip.
Devredeki işlemci lpc2368'in çok üstünde işlemci ve program yazma olarak 256Kb program bellek ve 48Kb ram düşük görmen çok garip, 256Kb program bellek görselliği çok büyük projeler için bile uygundur. İnanılmaz yüksek bir kapasite. Gerçi kapasite programcının nasıl program yazdığı ile çok alakalıdır. Programcılıkta tecrübenin tanımı olarak: büyük projeyi en küçük kapasiye ve performansı düşük işlemciye sığdırmak ve yaptırmakla ölçülür.

Knowledge and Experience are Power

tuggy

Boarda bir OS kurulacak (wince veya linux gibi) ve bu sistem üzerine uygulama yazılmaktan bahsediliyor anladığım kadarıyla, bahsi gecen KB lar küçük kalır elbette. ARM a yeni başlayan birinin kendine özgü bir OS yaratıp üstüne uygulama geliştirme ihtimalini çok küçük bir ihtimal olarak düşünüp ben de çok minik buluyorum bu iş için adı geçen Cortex leri.

Ama ARM işlemcilere OS kurup üstüne uygulama yazmak W7 ye yazmaktan cok farklı değil aslında. Onun yerine ARM lara ARM7 ile başlamanızı öneririm. ARM ları gerçekten öğrenmenizi gerektirir ARM7 kullanabilmek. ARM9 lar ise PC lerle uğraşmaya benziyor daha çok. Sadece W7 kurmak daha kolay:)

Çok benzemedi ama azcık benzedi diyenler olacak gibi:)

CLR

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Kasım 2010, 00:44:42
Alıntı yapılan: eemkutay - 19 Kasım 2010, 23:32:09
Alıntı yapılan: gerbay - 18 Kasım 2010, 01:20:45
linkteli Cortex-M3 işlemcili, ekran falan güzel ama RAM ve flash çok düşük. basit işler için ve Cortex-M3 öğrenmek için alınabilir ve fiyatı da uygun. Benim LPC2368 development board ile kıyaslayınca (fiyat ve özellik olarak) bu daha uygun.

Bu kapasitede program belleğe ve ram'e dünyalar sığar, kullanmasını bilene. Başlangıç için değil profesyonellerin kullanabileceği ve kullandığı bir chip.
Devredeki işlemci lpc2368'in çok üstünde işlemci ve program yazma olarak 256Kb program bellek ve 48Kb ram düşük görmen çok garip, 256Kb program bellek görselliği çok büyük projeler için bile uygundur. İnanılmaz yüksek bir kapasite. Gerçi kapasite programcının nasıl program yazdığı ile çok alakalıdır. Programcılıkta tecrübenin tanımı olarak: büyük projeyi en küçük kapasiye ve performansı düşük işlemciye sığdırmak ve yaptırmakla ölçülür.

hocam aletin LCD si falan var güzelce, üzerinde flash ve ram olsa ne işler yapılırdı onunla.. Sizin yazdığınız boyut için çok daha ucuz boardlar var zaten. siz o LCD ekran üzerinde birkaç bitmap göstermek istediğinizde, o bitmap leri flash a gömdüğünüzde ne demek istediğimi anlarsınız.. hatta bitmap i bırakın, birkaç farklı font kullanmak istediğinizde flash ın çoğu gidecek zaten.. Eğer LCD kullanılacaksa flash/ram yetersiz, kullanılmayacaksa daha ucuz model LCD siz birşey daha mantıklı olabilir.

ben 512K flash / 58K ram e vxWorks 5.5 sığdırmaya çalıştım, vxWorks ün birçok özelliğini kapattım vs. en fazla 2 task çalıştırabildim. 3. task a yetmedi aletin ram i..  hocam ben aletin üzerinde RTOS çalıştırıyorum, dosya sistemi koyuyorum, belli bir driver modele göre driver yazıyorum, vs.vs. hal böyle olunca da özellikle ram yetmiyor.

70 USD bu alete vermektense üzerine az biraz daha koyup S3C2440 tabanlı birşey almak; ya da ARM7 öğrenmekse amaç LPC22xx ya da LPC24xx tabanlı external ram li flash lı birşey almak belki düşünülebilir.

eğer LCD yi kullanmayacaksanız, ucOS, tnkernel, freeRTOS vs. kullanacaksanız ya da hiç bu türden atraksiyonlara girmeyecekseniz raminiz, flashınız yeter..

Merhaba,

ARM9 ve üstü başka katagori zaten, benim bahsettiğim arm işlemciyi microcontroller gibi kullanıp program yazmaktan bahsediyorum yoksa işletim sistemi kurmaktan değil. Ayrıca arm cortexlere işletim sistemi kurulabilir ama hız çok düşük kalır zaten, program bellek ve ram olsa ne olacak ki?
Arm cortex, OS kurmak için tasarlanmış bir işlemci değildir. Küçük microcontroller olarak kullanmak için tasarlanmışlardır. Burada ki küçüklük görecelidir.   

Bu işlemciler arm7'nin yerini alan ve işletim sistemi gerektirmeyen endüstriyel tasarımlar için kullanılır. GLCD için yapılan resim vs. herşeyi flash'a gömmek akıllıca değildir, MMC veya SD kart daha uygundur. ARM9 ve üstü içinde aynıdır, harici flash kullanılmalıdır yoksa program bellek yetmez.

Bahsettiğin gibi GLCD ile birlikte birşey yapılamaz değil çok şey yapılabilir. İşlemcinin SD ve SPI portu var ve DMA ile birlikte kullanılabiliyorlar işlemci yorulmadan LCD resim basar veya kaydedebilir SD'ye vs.

s3c2440(400Mhz) ile stm32(72Mhz) karşılaştırılamaz çünkü farklı katagorideler. Biri arm9 diğeri cortex m3. Arm cortex M3 , arm7'den çok daha iyidir özellikle code optimizasyonu açısından . Fiyat avantajı ise cabası. Fakat sistem kurulacaksa uygun değildir bu durumda çok hızlı işlemci seçmek gerekir. 

Knowledge and Experience are Power

z

Cortex M3 serisi, multitasking islemleri yurutmek uzere donanim ve komut setine sahip olsa da sonucta bu seri ARMda olmayan kucuk yeni uzuvlara sahip fakat kolu bacagi kesilmis ARM islemci. Bunu controller olarak dusunmek gerekir. 16 yada 32 bit controllerlara yeterince kafa tutabilecek guce sahip.

Eger gercek anlamda bir OS isletmek isteniyorsa Cortex M3 değil Arm 7 ve ustune bakinmak lazim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

dombilik hocam
sizin maciniz hem yeni biryler ögrenip hem de isletim istemi rtos mu kosturmak ?
eger maddi bakimdan kendimi biraz daha sıkarım derseniz size fpga tavsiye edecem ondada rtos isletim sistemi kosturabilyiorsunuz c++/c  ve vhdl ile gelistirme yapyiorsunuz isterseniz size ufak uygun fiyatli kitde tavsiye ederim acikcasi ben de tam olarak bilmyiorum hangi durumda fpga hangi durumda arm9 7 veya pic32 gibi isletim sistemi calistirabilcek islemciler tercih edilmeli diye ama yeni bir seyler ögrenmek adina ve gelecek vaadeden bir sey icin ben nedense fpga derim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!