Akım Okuma

Başlatan es-es, 25 Kasım 2002, 08:37:18

es-es

arkadaşlar resmi gönderemedim bu url den bakarsınız...  www22.brinkster.com/picpro/regy.jpg   :arrow:

aster

Dostum,
10kva akımlardan bahsettin, anladım
akım okutturma sorunlarını anlattın, anladım
oto trafo dedin onu da anladım
lakin, bir devre gösterdin onu anlamadın
tiriyaklarlar bir alternansın hem + palsini hem - palsini geçirir
sen tutun trafonun ilk iki ucuna tiriyak bagladın tabii
tetiklediğinde ikiside aynı faza denk geldiği için primeri
kısa devreye soktun, kıyıcı koyduğun hattan yüksek akım
çekiyormusun bir, öyle ise thristör kullanman lazım
iki, trafonun 1 ve 3 nolu uçlarına kıyıcıları koyman lazım
kıyıcı çıkışları birleşecek ve  trafonun orta ucunuda
beslemenin diğer ucu olması lazımki senin gösterdiğin
şekle göre yarım dalga bir kıyıcı olsun
birde 10 volt demişsin o gerilimde bu nasıl bir regülatör
olacak, yüksek akım çektiğin içinmi gerilimi düşük tutuyorsun.
birde o kadar devre yaptım hiç faz kayması sorunu başıma gelmemişti
yapmak istediğin şeyi daha detaylı anlatırsan sana daha yardımcı olabiliriz sanıyorum
selamlar

es-es

çizdiğim devre örnek bir devre. tabi oradaki 10 v lar falanda. bir regülatör için değil bu devre için düşün olayı. oradaki amaç bir kıyıcı yapmak değil çıkıştan istenilen zamanda 10 v veya 20 v çıkış gerilimi almak. Ancak çıkış sinüsünü bozmadan ve iki tristörün aynı anda tetiklenmesine mani olarak. normalde trafo üzerinde bu devre gibi seri daha çok sargı var. Ve trafo 20  kw.
Ayrıca evet triaklar hem + alternansı, hem - alternansı geçirir. hatta büyük güçlerde triak bulamadığın için modül tristörler kullanırsın. ama devrede triakları tetiklemeden trafoyu kısa devre  yapmış olmazsın. tekrar söylüyorum, amaç kıyıcı falan yapmak değil.  yukarıdaki devrede istediğim zaman 10v istediğim zamanda 20v çıkış almak.
bu 10v ve 20v da örnek gerilimler. sadece bu devre için düşünün olayı...

aster

triyakları röle kontağı gibi kullanıp istedigin sargı ucunu devreye
sokmak istiyorsun, tam iletim, bu gayet basit bir işlem
Amacın AVR yapmak ise sana sadece trafo ve kapasiteyle
çalışan bir şema göndereyim bir incele
bunu stasyoner akülerin şarj' ında kullanıyordum
ayrıca bir microcontroller ünitesi ile sarj zamanlarını
ve kapasite durumunu monitor yapıyordu vs

es-es

aynen anladığın gibi aster. triakları röle kontağı gibi kullanmak istiyorum. Yalnız konu göründüğü kadar basit değil. bir triak tetikte örneğin. bu triakın tetiğini kesip diğerini tetiklemek istediğimde, birinci triak bazen tetiği bırakmıyor. diğerini de tetiklemiş oluyorum. böylece trafo kısa devre oluyor. Şimdi eğer triakların çıkışlarına resitive bir yük bağlıysa sorun yok. akım bilgisi düzgün olduğu için tetiklenmelerde ve geçişlerde bir sorun çıkartmıyor. Ancak endüktif veya kapasitif bir yük bağlandığında, çekilen akım bozuluyor.  triakları kontrol etmek oldukça zorlaşıyor. elindeki notları gönderirsen sevinirim. :roll:

byka

es-es  hocam yani sana kısaca cok hızlı, izolasyonu(hemen kesime gidebilen ve sızdırma nerde ise ''0'' olan ) cok iyi anahtar gorevi yapacak bir yarı iletken lazım?
hocam triak olması şartmı?
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

baba

arkadaşlar triaklar hakkında bir hatırlatma yapmama kimse alınmaz umarım..

bildiğimiz gibi triak ters bağlı iki tristordür.tetiklediğiniz andan itibaren doğru gerilim alan triak ateşlenir.Kapı (gate) gerilimini kesmekle triak ı susturamazsınız.Ancak alternans sonunda susar...(Ters gerilim oluştuğunda)
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

aster

ese-es scaner olmadığı için notları çizerek hazırlıyorum
bu arada bir şey sormak istiyorum
şimdi yüksek akım çekiyorsun ve bu akımlı hatı kontrol
etmek istiyorsun, dostum, eğer bu şekil ise neden
primeri kontrol edip rahatlamıyorsun istediğin gerilimlerin
ayarlarını fixle istediğin zaman devreye al böyle daha basit olmazmı

es-es

Byka aslında bu işi tristörlerle yapmam lazım. Dediğin gibi yoksa IGBT leri kullanır geçerim ancak aralarında uçuk fiyat farkları var. Birde 1 tane 2 tane olsa, yine eyvallah ama 8 yada 10 tane kullanılacak. Bu sebeple tristörler üzerine gitmem şart.
ayrıca baba tiristörler gerilim alternansının sonunda yani gerilim alternans değiştirdiğinde susmazlar. Üzerlerinden geçen akımın alternasına göre hareket ederler. tristörler resitif bir yükü sürmek için kullanıldıklarında gerilim ve akım üst üste olduğu için sanki gerilime göre hareket ediyorlarmış gibi görülür. çünki powerFactor 1 dir. Bu tristörleri bir endüktif yük sürerken kullanırsan(örn:motor) akıma göre hareket ettiklerini görürsün.

aster

kesimi bu kadar irdelediğine göre
GTO thristör kullanman lazım
istedigin zaman iletimden çıkartırsın
bu seferde fiyatı fazla diyeceksin
www.else.com.tr
www.ozdisan.com
buralardan bir fiyat al, hatta katolog iste
şunu unutma, malzemeyi ne kadar iyi tanırsan yapacakların senin
ufkunla sınırlı olacaktır!
veya istanbuldaysan selanikin girişindeki dükkanları bir dolaş
illa daha ucuz diyor isen o vakit topkapı rus pazarına gidip
biraz dolaşacaksın ama kendini kaybetme
ve yanında bir anolog avo metre götür ve ölçerek al
avo metreyle thristör tetiklemeyi biliyorsundur her halde
güçlüleri için pilli bir devre yapman lazım

byka

es-es aslında aster in dedigi benim de aklımdan geçti ama işi uzatmayalım gibi bir dusunceye kapılarak dile getirmedim
eger amaç sekonderden 2 farklı voltaç alamak ise senin trafonun primerini bir smp power supply gibi kontrol et diyecektim ama hemen soracagın sorular aklıma geldi istersen yinede bir dusun
ornegin bazı endustri monitorlerinde giriş voltajı icin 80 ac ile 240 ac yazar yani
110 v da da 220 v da da herhangi bir bir switch felan kullanmadan otomatik olarak çalısır.yaptıgı sadece smp power ın frekansını kontrol eder 110 geldiyse frekans artırır 220 geldiyse dusurur gibi
nedersin
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

es-es

Selam,
aster, galiba bahsettiğin FTO(FAST TURN-OFF THYRISTORS). Bunlar hakkında hiçbir bilgim yok açıkçası. özdisanı ve elseyi tanıyorum, onlardan bilgi alırım. bildiğin bir application notu varsa yazarsan memnun olurum. Ayrıca eskişehirdeyim ama malzeme sorun olmaz teşekkürler. Devrede primeri yada sekonderi kontrol etmem bişeyi değiştirmez çünki iki tarafta da yüksek gerilim var. Ama söylediğin şey aklıma birşey getirdi, bi düşünelim bakalım.
byka, başka yöntemler elbette denenebilir. Gerektiğinde de denemek lazım. Ancak kurulmuş ve oldukça masraf yapılmış bir sistem var. Aklımdan benimde başka başka şeyler geçiyor ama...  örneğin, girişe bir PFC(power factor correction) devresi yapıp 220 den bir DC bara gerilimi oluştur, arkasına da yap inverteri çatır çatır çalışşın.  Yazındaki şu frekans olayını anlamadım. 3845 li bir devre var, onun pwm'i değiştirilerek mi kontrol yapılıyor. birde SMPS ile AC gerilim kontrolü hiç  duymamıştım.

cozturk

Sayın es-es arkadaşım,

Thyristörleri darbe trafosuyla sürerken, önce birini tetikleyip, sonra 5-10mS bekleyip fazı kontol ederek sıfır geçişinden hemen sonra  diğerini tetiklesen, ikisi de mi iletime geçiyor?  Yoksa sıfır geçişi hiç kontrol edilmiyor mu? Yerinde olsam mcu'ya 1Mohm
dirençle filan direk fazı bağlardım.  bir dimmer projesi böyle yapılmış:
http://www.mcu.cz/atm/index.php?&direction=0&order=&directory=CAD/Proteus/Projects

Darbeyi  trafoya  ayrıca 1kHzlik  sinyalle sürmek gerekebilir. Tetikleme gücünü vb. azaltır. 15kVA UPS e ait bir  trifaze şarj sisteminde böyleydi.

Belki de sıfır geçişi kontrolüne ilave olarak  diğer tristör akımının sıfır old. onaylandıktan sonra yeni bir tetikleme yapılmalı.. .. :roll:  :roll:

kesmez

power faktörden dolayı akımı kesmeyen tristörün (veya triyak) anot ve katotunu izle şöyleki...
akım geçtiği sürece anot katot arası 1-2 volt olacak...
kesime geçtiğinde yani diğer tistör sürülebilir olduğunda bu anot ve katot arası 220 olacak .....
yani al sana enable sinyali...
bilmem tam olarak anlamışmıyım... :lol:
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

Arkadaşlar, işin gidiş yönü bana bir karikatürü anımsattı,
Adamın biri işkence odasında ellerinden duvara asılı vaziyette
duruyor va karşısında bir çinli, meşhur kıyafetiyle ellerini
kavuşturmuş sakin bir şekilde adama sorar,
Sen hiç çin işkencesi nedir bilirmisin?
adam: ürkek bir vaziyette hayır der
çinli: tekrar Sen hiç çin işkencesi bilirmisin der
adam: ürkek ve korkmüş bir vaziyette hayır der