Akım Okuma

Başlatan es-es, 25 Kasım 2002, 08:37:18

cozturk

Bu statik siviçli regülatörün, servo regulatörden ne gibi bir avantajı olacak acaba?
Sadece mekanik aksamın  yıpranmasına alternatif mi olacak?  böyle masraflı bir projeye yatırım yapıldığına göre kesin bir işe yarıyordur.   Maliyeti azaltmayacağı kesin..

es-es

aster;
Konunun dağılmış olduğunu neden düşündüğünü anlamadım.
Galiba verilen örneklerin hepsini bir konu olarak algılamışsın.
İşin özü, tristör tetiklemek. bunun için akım okumak gerektiği.
Ayrıca konun uzaması bence oldukça güzel.Yukarıya tekrar bakarsan herkes için ne kadar yararlı bilgilerin olduğunu göreceksin. Yani hadi bitti dağılın diyip konuyu burada da bağlıyabiliriz, eğer birileri çin işkencesi çekiyorsa. Ki ben kimsenin bu konudan rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca  smps nin AC olarak kullanılma olayında anlatılmak istenen beslemesi falan değildi. Elbette beslemeyi Ac den
doğrultup alırsın yada aküden.Birde seni "bir ......sızlık olayı var" gibi kimsenin bişey anlamadığı kelimeler seni muallak da bırakabilir. yanlış anlaşılmalar açısından.
cozturk;
statik regülatörlerin mekaniksel parçaları bulunmadığından, ömürleri uzundur.
sessiz çalışırlar, servoya göre hızlı bir düzenleme yaparlar, teknik özellikleri
daha fazladır. Ama maliyet bakımında tabiki servolarla kesinlikle yarışamazlar.

byka

sevgili es-es smp ornegimi anlasıldı  biraz acmam lazım
şimdi hocam bu örnek dedigin gibi hazır kurulmus bir sistemin olmasaydı ilk sen kuracak olsaydın olabilirdi (tercihe baglı)daha ucuza ve basite olabilir tabiiki

hocam 110 yada 220v ac yi dogrultup verdin mi smp trafonun primer bobinine
primeri kontrol eden mosfet ide 3842 yada tda 1049(du sanırım)ile sürdünmü hocam mosfet sürme frekensın atıyorum 15 khz mi---sekonderinden de aldınmı trafonun sarımına gore atıyorum 30v(PP)
şimdi mosfet çalısma frekansını dusur bakalım 10 khz e sekonder voltajın atıyorum oldumu 20v
işte anlatmak istedigim burdaki mantıgı senin projene uygulayabilirmisin di.Tabiki tam bilmiyorum ne yapmak istedigini yada semanın tamamı felan gibi detayların oldugu bir bilgim olsa elbette ona gore baska daha uygun bir alternatif sunabilirdim belkide

hem 110v da hem de 220v ta hiçbir anahtar felan oynamadan direkt çalısabilen monitorler?
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

aster

Sevgili es-es,
konudan rahatsızlık duyduğumu falan anlatmak istemedim
burda amacımız sen bir konu actın bizde bilgimiz oranında
bir şeyler vermeye çalışıyoruz, konu benim ilgi ve bilgi alanıma uygun
fakat senin sorununu tam olarak bir neticeye vardıramadık
sorunum buydu, ama sen hala konunun ne olduğunu açıklamış değilsin
onun için "belirsizlik" demek istedim
birde mevzuyu bilmeyenlerin bu yazışmalardan bir şey çıkartabilmeleri
için asıl amacın adının konması gerekir diye düşünmüştüm
Frekans kontrolunun bir çok çeşidi olduğu için dallandırmayalım dedim
Güzel bir konu, iyi bir şekilde işleyip sonuçlandıralım
selamlar

byka

evet sevgili es-es yapmak istediginin acık ve net bir sekilde ne oldugunu acıklayabilecekmisin
yoksa işini hallettinmi?
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

kesmez

((power faktörden dolayı akımı kesmeyen tristörün (veya triyak) anot ve katotunu izle şöyleki...
akım geçtiği sürece anot katot arası 1-2 volt olacak...
kesime geçtiğinde yani diğer tistör sürülebilir olduğunda bu anot ve katot arası 220 olacak .....
yani al sana enable sinyali... ))

daha önce yazdığım mesaj...

bende bir ara triyaka bağlı lambanın flamanı kopukluğunu anlamak için bir test devresi yapmıştım. bir çift diyotlu optoizolatörün (tranzistörlü) diyot uçlarını 100k seri dirençle lambayı süren triyakın 2 anodu arasına bağlamıştım. çıkış tranzistoründende flaman kopuk bilgisini almıştım....

Yani test işlemi sadece triyak kesimdeyken yapılıyordu (geçerliydi)...
eğer lamba flamanı sağlam ise opto izolator iletime geçiyordu....
eğer lamba flamanı kopuk ise optoizolatör iletime geçmiyordu.

şimdi gelelim senin sorununa...---------------------------------
her iki triyakında anod1 ve anot2 arasına birer opto izolarorü 100k dirençlerle bağla ....

bu triyaklar akım geçirdikleri süre iletimde olacaklarından iki anodu arasındaki gerilim 1-2 volt olacaktır bu durumda opto izolatörler kesimdedir , yani alsana disable sinyali.....

bu triyaklar kesime girdiklerinde iki anodu arasındaki gerilim 220 volt olacaktır bu durumda opto izolatörler iletimdedir. yani alsana enable sinyali.....

enable sinyalini gördüğünde diğer triyakı sür...

(not : akım ile gerilim arasındaki pow. fak. oluşturan açı endüktörün üzerindeki gerilim ile akım arasındaki açıdır. yoksa triyakın üzerindeki gerilim ile akım arasındaki açı sıfırdır.)

:oops:  :o
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

es-es

byka, aster;
Arkadaşlar konuyu tam açıklamak için devreyi biraz daha geniş çizmem
gerekecek anlaşılan ama, inanın yukarıda gönderdiğim devreden pek bir farkı yok
gerçek sistemin, sadece sarımlar artıyor birde tristörler.Yukarıdaki daha
açıklayıcı olur diye onu çizmiştim. Neyse devreyi çizer yollarım.

kesmez;
Söylediğin şeyi daha önce düşündüm.birkaç deneme yaptım ama pek verimli
sonuçlar alamadım. Şu devreyi çizeyim üzerinde tekrar konuşuruz bu konunun.

cozturk

es-es,

Bu statik regülatörün hassasiyeti servodan daha kötü olur gibi geliyor bana,

Bilindiğiği gibi servo daki trafonun her tarafı uçtur. dolaysıyla motor çok küçük adımkar halinde bile dönerek, potans gibi gerilimi değiştirir. Statik regülatörde bu ince ayarı sağlamak için çok sayıda uç lazım. belki de 10'ar voltluk adımlar halinde  olacaktır değil mi? Yani toplam sadece 10 adet uç filan gerekir en fazla.

Eğer halhazırda çalışan bir sistem varsa nasıl  işlediğini belirtir misin?

Kolaylıklar..

kesmez

triyak ve tristör ateşlendikten sonra artık ters gerilime kadar gate akım işlevini artık anot katot akımları görür. acaba diyorum iki katot veya anot katot arasına örneğin 100nf 400v bağlamayı hiç denedinmi.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

es-es

devredeki trafo oto trafo.Ve görüldüğü gibi tristör çıkışları
biribirine seri bağlı.tristörler sayesinde trafo sargıları da seri bağlı.
çıkış gerilimi, tristörler sayesinde seri  sargılar devreye sokularak
yada çıkartılarak ayarlanıyor. örneğin giriş çok  düşükse
u1 u2 u3 triaklarından u3 tetiklenir ki, gerilimi yükseltelim. u4 ve u5
triakları da, hassasiyet ayarı için kullanılır. çünki alt gruptaki sargıların
gerilim aralıkları çok fazla. devreye bunun gibi birsürü grup eklenebilir.
istediğiniz hassasiyet kalitesine bağlı. Giriş gerilimi çok yüksek olduğunda da
u1 tetiklenirki gerilimi düşürebilelim. Devreden de görüldüğü gibi
u1,u2,u3 üçlü grup bir sargı, u4 ve u5 de başka bir grup sargı. bu iki grup  
tristörlerle birleştiriliyor. yani bütün sargılar serileştiriliyor. Çıkıştan
bir gerilim alabilmek için bu iki gruptan bir tristör tetiklenmek zorunda.
çünki oto trafo çıkışındaki sargıların gerilimleri  toplanak çıkış alınıyor.
İşte buradaki asıl sorun, grubun içindeki tristörlerin aynı anda tetiklenme
ihtimali. Böyle bişey olduğunda trafo direk kısa devre oluyor.

kesmez;
Anot katotlar arasında bir RC var. Bu RC nin faydalarını gördüm. Tristörleri daha kararlı hale getiriyor.

es-es

Arkadaşlar bu resim gönderme işinde bir problem var ama çözemedim. Neyse devreye buradan bakabilirsiniz...  http://www22.brinkster.com/picpro/regy1.jpg

byka

dostum link çalışmıyor

XNHCX

Dostum   es-es,

Link üzerine Mause'un   Sağ tuşuyla tıkla.
Hedefi Farklı Kaydet'i seç.
KAYDET.

XNHCX

es-es

arkadaşlar link aradabir açlışıyo aradabir çalışmıyor.  XNHCX in dediği gibi linki farklı kaydedebiliyorsunuz.

OG

Konuya biraz geç kaldım ancak baştan sona ilgi ile okudum.

es-es sen aslında problemin ne olduğunu anlamış ancak çözümünü bulamamışsın. Bu beni yıllar öncesine götürdü. Okulda bir arkadaş tez işi olarak endüktif ısıtma projesi almıştı. Sistem basit bir DC_AC coverter devresi idi. Yalnızca frekansları 50Hz değil. Geçmiş gün, frekansı hatırlayamıyorum.

Isıtıcı görevi yapacak (endükleme ile) bobinin içine geçirilen ısınan demir nüvesi ebatları değiştiğinde problem çıkıyor ve tristörleri yakıyordu. Aynen bahsettiğiniz sebepten. Yani power factor değişiyor, bu da tristörlerin kesime gitmesine engel oluyordu ve yanıyordu. Arkadaş çözüm bulamadı, hoca ile beraber birhayli uğraştılar. İstenen zamanda tristörleri kesime sokamadılar. Son çare olarak PF düzeltmek yani alışılmış çözüm yolunu seçtiler.

Bu günden sonra hep düşünmüşümdür. 400KVA lık UPS ler var. Bunlarda oluşacak PF kaymalarını anında nasıl düzeltiyorlar acaba diye. Belki PF düzeltmesi yapmadan bir çözüm yöntemi vardır ama nedir diye çok düşündüm. Düşünmek yetmiyor elbette, bir bilen yardımcı olmaz ise çözüm zor.

TRT de kurulu Siemens marka 440KVA bir UPS var. Kurulum anında yakından izleme imkanı buldum. Bunların DC akü girişleri şebeke gerilimine yakın. Yani AC-DC dönüşüm yaklaşık 1/1 oranında. Akülerin her biri tek hücre yani 2.2 volt, bunlar seri bağlı. Bir akü ebadı yaklaşık bir PC masası kadar. Hatta yüksekliği daha fazla. Bu UPS de dikkatimi çeken bir husus 2 adet trafoya sahip.  Bunu sordum, birisinin filtre bobini olduğunu söylediler. Filtre dedikleri ana trafodan daha büyüktü. Bu adamlar değişik bir metotla (filtre dedikleri bobin) tristörleri kesiyor olabilirler diye de düşünmüşümdür. Ancak çıkış voltajının tam sinüs olduğunu skopda kendim gördüğümden bu büyüklükte bir bobinin filtrasyonuna ihtiyaç olsa gerek diye de ilk düşüncemden vazgeçmişimdir.

Yine geçmiş yıllarda yanlış hatırlamıyorsam ELO Elektronik dergilerinde okumuştum. AC regülasyon sistemlerinden bahsediyordu. Aklımda kalan birisi şöyle. Bir trafo kullanılıyor. 3 sargı var, 2si ana sargılar, Giriş AC, çıkış AC. Bu trafo nüvesi öyle yapılıyorki manyetik saturasyona uzak çalışıyor. Yani saturasyona girmesi için nominal çalışmadan birhayli fazla akım geçmesi gerekiyor.  3. sargıdan düşük değerli DC akım geçiriliyor. Geçen DC akım ayarlanarak göbeğin manyetik alan şiddeti geniş bir alanda değiştiriliyor. Giriş AC gerilimi sabit, çıkış yükü sabit olmasına rağmen bu küçük DC akım çıkış voltajını geniş bir aralıkta kaydırabiliyor. Bu yöntem belki işinize yarayabilir, ancak bu yöntemin ismini hatırlayamıyorum. Hatta üstteki 2 sargıyı ayırıp bir ayarlı kaynak ile DC sürseniz deneme yapsanız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.