elektronikcinin duvar saati

Başlatan stlg, 26 Kasım 2010, 00:34:21

stlg

Gecenlerde bir akrabamın evine ziyarete gitmistim, evin duvarına orjinal bir  saat yapmıstı ,piyasadan 2-3 tl ye aldıgı mekanik saati ortaya koymus, rakamların oldugu yerlerede oyuncak cocuk figurlu anahtarlıklar koymustu ,bu işi internetten biryerlerden gordugunu soyledi , baya hos gorunuyordu ,bende dedim madem biz elektronikciyiz bu rakamların yerine birer malzeme koysak nasıl olur, mesela 1 de bir adet mosfet,2 de bir adet role vs vs digerlerinide siz soyleyin, baya ilginc olmazmı, yeni acacagım dukkana bir tane yapacagım hos kimse bunun ne oldugunu anlamayacak ama olsun  8)
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

iyildirim

Saat mos'u opam geçecek  :D  Şık olur .

stlg

"Saat mos'u opam geçecek  :D  Şık olur . "

Supersin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

iyildirim

Gerçekleştirince resmini görürüz.
Kolay gelsin.

mustafa_cmbz

aslan_korhan

Geçen derginin birinde vardı ( EPE mi Elektor damı neydi hatırlamıyorum ) Hiç entegre kullanılmadan sadece direnç, kondensatör ve onlarca transistörden yapılmış bir dijital saat. Baya büyük PCB'si vardı. Elektronikten anlayanlar için ilginç olabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

X-Fi

şöylede yapılabilir rakamların bulunduğu yerlere 7 segment displeyler takılır sayılar displeyde yazdırılır döner kayar farklı animasyonlar ortaya çıkar hatta ortasınada gine 4 lü displey ile ordada dijital saat görünür değişik bir ev saati olur :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)