exproof vakum pompası

Başlatan odemis, 30 Kasım 2010, 21:02:51

odemis

Selam arkadaşlar
Fabrikamızda halihazırda su ile jet yaparak vakum oluşturan bi sitem var ve bu sistem oksijen analizörüne hava basıyor. Ama bu sistem ara sıra analizörümüze su kaçmasına sebep oluyor. Googlede ufak çaplı vakum pompaları arıyorum ancak exproff olanlar baya 1 beygirlik motorla vakum yaptırıyor. Ben daha küçük bir şey arıyorum çünkü fırındaki vakum -700 mmH2O. Çalışıtığı yerde yada okulunda böyle küçük boyda EXPROOF VAKUM SİSTEMİ olan varmı.  Resmini eklemeye çalışacağım.
Googleden arasana kardeşim diyebilirsiniz inanın aradım ve arama tarama çalışmalarım devam ediyor...
akdeniz üniversitesi - kontrol sistemleri - petkim petrokimya - enstrüman formeni

odemis

akdeniz üniversitesi - kontrol sistemleri - petkim petrokimya - enstrüman formeni

KAZIMUGUR

Merhaba,

Alıntı yapılan: odemis - 30 Kasım 2010, 21:02:51
... vakum oluşturan bi sitem var ve bu sistem oksijen analizörüne hava basıyor...

Bu normal bir durum mu ?
Garip ...
Sorun anlaşılmadığı için cevap yazan çıkmamıştır muhtemelen.

Diyaframlı vakum pompalarını araştırın .
Bulamazsanız yapın.

odemis

tamam mevcut sistemin bir çizimini elde ettiğim zman boardda yayınlayayım daha rahat anlaşılır.

odemis

çok eski bir sistem olduğundan resim falan kalmamış kusura bakmayın,
işin esprisi -700 mmH2O luk (-70 gr)  bir vakum oluşturan fırınımız var bu fırının içindeki oksijeni ölçüp fırındaki yanmanın verimliliği ölçülüyor. fırın 800 derecede ama numunemiz; numune  noktasından oksijen analizörüne kadar 250 metre çelik boru ile geldiğinden ortam sıcaklığına düşüyor.
benim sorum bu -700 mmH2O luk (-70 gr) ters basınçtan (vakum) havayı çekebilecek bir makineye ihtiyacımız var. yalnız fabrikamızda kullanılacak olan bu vakum pompasının exproof olması gerekli bu önemli... çalıştığı işyerinde böyle exproof vakum pompası kullanan yada b pompları  satan arkadaşı varmı. eğer ulaşabilirsek 10 adet alınacaktır...

KAZIMUGUR

Yazacaklarımı teknik açıdan değerlendir , lütfen kelimelere takılma .
Bir fırında oluşan gazların analizini yapacak birisi , hassas ve değerli bir şeylerin peşinde demektir.
Böyle birisi ölçüm noktasını 250 metre uzağa taşımaya çalışıyorsa epeyi bir ahmak demektir(teknik açıdan).
Akıllı biri olsa , sisteme çok yakında bir yerlerde (değişkenlerin ancak ihmal edilebilir oranda değiştiği) ölçüm yapar ve ancak uzakta görülmesi istenirse sonuçları digital olarak uzağa hatta dünyanın öbür ucuna ve ya aya taşırdı.
250 metrelik boru hattının çokca hacmi olur.
Hat sonundan emdiğinizde  ne kadarı hattın gazı ne kadarı fırının , hesaplaması neredeyse imkansız.
Emilmezmi ? emilir.
Ve ya çevrim sürekli ise zamanla değişim gözleniyorsa , eh işte belki.

-700 mmH2O luk (-70 gr) düşük bir değer (normal basınç 1000g/cm2 diğer değişle mutlak vakumun -1000g/cm2 olduğu göz önüne alınırsa) .

Diyaframlı pompalar (basit bir yakıt otomatiği mesela) bu değeri rahatça sağlar.
Diyaframlı pompalar kuru tip pompalardır , tam kapalı çevrim sağlayabilirler.
Debinizi düşünün ve bundan sonra internette diyaframlı vakum pompası diye aratın.
Bulacağınız firmalarla bire bir görüşüp derdinizi anlatın .

Edit :
İmzanızı merak ettim ve arayınca gördüm ki Akdeniz üniversitesinin böyle bir bölümü var.
Merakımı mazur görün nerededir bu bölüm  ?
Petkim petro kimya ile ilişkisi nedir ?

Edit 2:
Basit bir arama yaptım ve daha ilk sayfada

http://www.altanlab.com/knf.htm

odemis

cevabın için teşekkür ederim
sorumu ahmaklık olarak değerlendirme istersen :)  analizörün numune noktasından uzakta olması belkide sıcak gazın soğumasıdır yada hereyse...
sonuçta EXPROOF VAKUM POMPASI sormuştum sadece.

not: çalışıtığım fabrika petkim petrokimya a.ş.
burada enstrüman bakım onarım teknikeri olarak görev yapmaktayım...kimya ile şahsen bir ilgim yok, bakımcıyım.

odemis

bu arada analizörümüz oksijen analizörü, oksijen pek değerl bir gaz değil yani  :)
sadece fırındaki yanma oranını fırın içindeki oksijen miktarını ölçerek değerlendirmek amaç.

odemis

fabrikaya yeni bir analizör cihazı geldi
bunda varmış elektrikli motor kullanan ve exproof olan markasını modelini alıp burada paylaşırım...

serdarünal

GARİP oksijen analizörüne hava basması
imzam yok..

odemis

Klein

Oksijen sensörüne hava basılmıyor. Sadece baca gazı soğutularak  oksijen sensörüne iletiliyor.  Oksijen sensörüne gelen gaz miktarının stabil olması için de  pompa kullanılması gerekiyor.

Daha önce bir arkadaşım baca gazı analiz cihazı yapmıştı. Pompa olarak da diyaframlı akvaryum pompası kullanmıştı. Gayet iyi sonuçlar da almıştı. Ama soğutma hattı sizinki kadar uzun değildi. yanlış hatırlamıyorsam hattı kısa tutup  ayrıca soğutma yapmışlardı. Ama exproof meselesi işin içine girince işler biraz değişiyor. 
Akvaryum pompasında kıvılcım üretebilecek herhangi bir ekipman yok. Exproof ürünler için standartları bilmediğim için şartları karşlayıp karşılayamayacağı konusunda bir şey söyleyemiyorum.

odemis

anladım sağolasın kardeşim.
prensipte yukarıdada bahsettiğim gibi bizde de fırın içindeki yanma oranının fırının içinden gaz çekip bu gazdaki oksijen miktarını ölçerek hesaplama yoluna gitmişler. (20 sene önce kurulan bir sistem ve hala bu sistemle gidiliyor :) )
tek problemim exproof olan bir vakum pompası bulmaktı.  piyasada exproof olan ve 0,75 kwlık motora bağlanan vakum pompaları var.
ben belki kendi yapan yada kullanan bir arkadaşım varsa banada yol gösterebilir bende belki bilgi alırım demiştim. hatta kel alaka olabliriz ama pic kontrollü bir vakum pompası yapabiliz demiştim. kimbilir belki birinin işine yarardı...
dediğim gibi fabrikaya halihazırda alınan bir analizör cihazında bu bahsettiğim pompadan var onun marka model numarasını alıp diğer analizörere uygulayacaz ve sorun kalamayacak.
herkese iyi çalışmalar....... ;)