Güç Kaynağını Açmak

Başlatan Tagli, 03 Aralık 2010, 21:28:15

Tagli

Bilgisayarımın güç kaynağının fanı arızalı. Sorunun ne olduğunu anlamak, gerekiyorsa ve mümkünse fanı değiştirmek istiyorum. Acaba prize takılı değilken de güç kaynağının içinde tehlikeli voltajlar kalır mı? Nelere dikkat etmem gerekir?
Gökçe Tağlıoğlu

RcALTIN

Alıntı yapılan: Tagli - 03 Aralık 2010, 21:28:15
Bilgisayarımın güç kaynağının fanı arızalı. Sorunun ne olduğunu anlamak, gerekiyorsa ve mümkünse fanı değiştirmek istiyorum. Acaba prize takılı değilken de güç kaynağının içinde tehlikeli voltajlar kalır mı? Nelere dikkat etmem gerekir?

Eğer güç kaynağından kastınız PSU(Power Supply Unit) ise içinde tehlikeli bir voltaj kalmıyor diye hatırlıyorum çünkü eskiden kendim bir çok defa fütursuzca kurcalamıştım... :) Ancak yinede kendinizi riske atmayıp dokunmadan önce kondansatörleri topraklayın derim. Başka bir sebeptense bilmem ama, fanı gürültü yaptığı için değiştirecekseniz arkasındaki etiketi kaldırıp çıkan kauçuk kapağı da çıkarıp altındaki mil yatağına  1 damla yağ damlatırsanız uzun bir süre ses yapmayacaktır.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Tagli

Evet, sanırım aynı şeyden bahsediyoruz. PSU dendiğini bilmiyordum, kasanın içindeki güç kaynağından bahsediyorum. Fan çoğunlukla hiç çalışmıyor, ama bazen de yavaş ve gürültülü bir şekilde dönüyor. Aslında şu ana kadar ciddi bir sorun çıkarmadı ama daha önceden bir başlıkta yeri gelip söylediğimde, bu şekilde çalışmasının tehlikeli olabileceği söylenmişti.

Ayrıca bilgisayar işlemcisinde de bir aşırı ısınma sorunu var ama onun güç kaynağıyla ilgili olduğunu sanmıyorum. Az önce CPU fanının içinde biriken tozu aldım, biraz düzelme var gibi ama hala istediğim sonuca ulaşamadım. İşlemci boşta iken 70 derece civarında, yüke binince 90'a çıkıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

gevv

fişi çektikten  sonra sorun  olmaz zaten  karta müdehale etmeden fan kablolarını kesip yenisini  monte edersiniz

cpu için önerim  soğutucusunu sökün  cpu üzerini  tinerle (sellozik)  güzelce temizleyin ısı iletici silikondan biraz sürüp yayın toplayın büyük ihtimal ısı sorunu çözülür

bu arada  fan uzun süredir sorunluysa psu çıkışındaki kondansatörlere dikkat  edin bazıları şişmiş olabilir

Tagli

Hocam PSU fanını söktüm, sanırım sorun rulman niyetine kullandıkları şeyle ilgili. Pervaneyi zorlayıp çıkardım, geri taktığımda rahat döner hale geldi ama sabitleyici parçayı da telef etmiş olduk. İçime sinmediğinden yeni fan alacağım.

CPU'yu tinerle silmeyi denememiştim, sadece macunu silip yeniden sıktım. Belki soğutucuyu tam oturtamamış olabilirim, güç kaynağını bağlayınca yeniden deneyeceğim.

Bu arada, PSU'nun içinde tehlikeli görünen 2 adet 200V 330 uF kapasitörü multimetre ile ölçtüm, voltaj okumadım.
Gökçe Tağlıoğlu

RcALTIN

Alıntı yapılan: Tagli - 04 Aralık 2010, 07:55:06
Hocam PSU fanını söktüm, sanırım sorun rulman niyetine kullandıkları şeyle ilgili. Pervaneyi zorlayıp çıkardım, geri taktığımda rahat döner hale geldi ama sabitleyici parçayı da telef etmiş olduk. İçime sinmediğinden yeni fan alacağım.

Sanırım milin çıkmasını engelleyen kesik plastik parçayı kaybettiniz, normalde onu ben kesik tarafın birini bastırıp diğerini kaldırarak 2 iğneyle söküyorum aklınızda bulunsun. Onu kaybettiyseniz sert bir plastikten tekrar yapabilirsiniz gibi, sanırıım şu litrelik dondurma kutularının plastiği işinizi görebilir; matkap ile ortasını milden sıkışarak geçecek şekilde delin daha sonra dışını yatağa göre şekillendirin ve bir tarafından kesik atın, alın size o parça...

Tagli

Evet, o parça sorun çıkardı. Aslında kaybetmedim, ama çıkarırken biraz hırpalandı ve tekrardan takılamayacağını düşündüm. Belki de takılabilirdi... Yeni fanı taktım ama birşeyleri yanlış yapmış olmaktan korktuğum için henüz elektrik vermedim, rahat bir zamanda deneyeceğim. Bu söküm takım işlemi sırasında kartı çıkarabilmek için karta giren ana güç kablolarını da sökmem gerekmişti, onları da geri lehimledim.
Gökçe Tağlıoğlu

sahteker

bilg.da kullanılan fanlar genelde kullan-at nitelikli hocam benim bugune kadar edindiğim deneyimlerle sabittir bu :D
pervaneyi sökerseniz işi biter zaten dediğiniz kadar fazla ses yapmaya başlamışsa yenisini almak en güzeli
ve benim yaptığım gibi ordaki devre parçalarını ve diğer ekipmanları yedek niyetine kullanmalı :)
arkdaşımın bi projesi vardı ilginç bi makina yapıodu çok yüksek değerlerde akıma ulaşması gerekiyodu (yaklaşık 80 a kadar)
proje sırasında bilg. cılardan bol bol bozuk supply buldu işi bitincede onların hepsini bana verdi
devreler elektonik olduğu için tehlikeli olanı hiç görmedim hocam kaçak yada başka bi sorun varsa bile çoğu kendini ayarlıyor
(izeloleliler mesela yada güç kesilince otomatik topraklama gibi bişeler yapıyolar)
neticede ben bu kadar deneyimimi sırasın da supply tarafndan hiç çarpılmadım (ama siz gende garantinizi alıp bi topraklama yapın günahınızı almayalım:D ) ondan ayrıca arkdaştan kalan supply lardan bol bol fanım oldu çieşt çeşit :D:D:D
hatta dörder dörde birleştirdim kare yaptım kendilerini çıkışlarınıda pararlel bağladım güzelce
yazın en sıcak günlerinde kendi vantilatörümü kendim yapmış oldum güç kaynağı ayarlı olduğu için ayarda yaapbiliyorum  halen duruyor hemen yanıbaşımda hatta şu an :D
kalan ekipmanlardan özellikle transistör soğutucularını güzelce söktüm onlar çok lazım oluyo çünkü :)
yanan malzemeleri inceleye inceleye parçaladım (çocukluktan beri en iyi yapabildiğim şey bozmak parçalamak :D:D:D )
kapasitörler kolay bulanan türden değiller onlarıda sakladım
ayrıca son bi sorum var hocam karta giren ana güç kablolarını lehimledim demişsin
onlar zaten soketler halinde değilmi oralar genelde çok kolay sökülüp takılabilir hocam
sen nereyi lehimledinki onalr katlı baskı devredir oralra dokunmak bile nerdeyse imkansızdır sen nereyi lehimledinki :S
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

RcALTIN

Alıntı yapılan: sahteker - 05 Aralık 2010, 04:14:40
bilg.da kullanılan fanlar genelde kullan-at nitelikli hocam benim bugune kadar edindiğim deneyimlerle sabittir bu :D
pervaneyi sökerseniz işi biter zaten dediğiniz kadar fazla ses yapmaya başlamışsa yenisini almak en güzeli
ve benim yaptığım gibi ordaki devre parçalarını ve diğer ekipmanları yedek niyetine kullanmalı :)

Bu kullan at nitelikli önermesine katılmıyorum... Yukarıda yağ damlatmaktan bahsetmiştim, bu uygulanırsa bir süre sıkıntı ortadan kalkar ama yağ sıvı olduğundan zamanla sorun tekrarlayacaktır. Eğer Tagli hoca gibi mili de sökecekseniz oraya gres yağı sürmeli ve fan pervanesi de düzgünce temizlemelisiniz işte o zaman mekanik olarak fabrikadan çıkmış gibi olur, çok uzunca bir süre hiç bir sıkıntısı da olmaz; defalarca test edilip onaylanmıştır.

Alıntı yapılan: Tagli - 05 Aralık 2010, 00:47:03
ayrıca son bi sorum var hocam karta giren ana güç kablolarını lehimledim demişsin
onlar zaten soketler halinde değilmi oralar genelde çok kolay sökülüp takılabilir hocam
sen nereyi lehimledinki onalr katlı baskı devredir oralra dokunmak bile nerdeyse imkansızdır sen nereyi lehimledinki :S

Yanlış anlamadıysam PSU içindeki fanı, PSU kartı üzerine lehimlemiş(genelde çoğu PSU da fan kablosu soketli olmuyor) ve daha önce PSU kartlarında bırakın çok katmanı top copper(üst yüz) bile görmedim, olmasıda pek mantıklı değil gibi zaten. Sanırım siz ATX soketini anakarta lehimlediğini sandınız :) Birde anakartlar çok katmanlı olsalar da genelde komponent pad'leri delik içi kaplama oluyor, en azından bu güne kadar değiştirdiğim kondansatör v.s padlerinin hepsi öyleydi ve sorunsuzca değiştirdim...

Tagli

Evet PSU'nun kartı tek katmanlıydı. Fan da karta lehimlenmiş. Kabloları öyle bir dolamışlar ki kartı kutudan ayırmak için ana güç kablosunu karta girdiği yerden sökmem gerekti. Kutu üzerindeki fiş girişinden de lehimi sökebilirdim ama orada monitörü besleyeceği varsayılmış (ancak benim kullanamadığım) çıkışın kablosu da olduğundan söküp takması daha zor olacaktı. Ama işin komiği, fanın + kablosunun o kargaşada nereye gittiğini bulamadım ve fan kablosunu ortasından makasla kesmek zorunda kaldım. Aslında böyle yapmak zorunda kalacağımı bilsem zaten kartı yerinden oynatmama da gerek kalmazdı...

Bilgisayarı çalıştırdım. Alışığım haline göre çok sessiz çalışıyor. Hatta uzun süre sonra ilk kez kasa kapağını da kapattım. Ama işlemci hala istediğim gibi soğumuyor. Boşta 55 derece civarında, ki sanırım bunun 40 olması gerekiyor. Belki de fan işlemcinin üstüne tam oturmuyordur. Daha önceden de kurcalamışlığım vardı, belki acemilikle fanın oturduğu delikleri laçka etmiş olabilirim. Ama bu bilgisayar zaten toplandığı günden beri ısınma sorunu yaşıyor...
Gökçe Tağlıoğlu

RcALTIN

Eski prescott seri p4 veya pentium d işlemcilerdense onlarda ısınma sorunu normal, birde fan ile işlemci arasında termal macun olması gerekiyor, kurumuş veya hiç sürülmemiş olabilir; zaten var olsa bile çok kez tak çıkar yapınca bir özelliği kalmıyor artık macunun... Bazı kişiler ne işe yaradığını bilmeden işlemciyi ilk takarken üzerinde bulunan macunu siliyor, belki sizde de böyle bir durum vardır, aldığınız günden beri varsa sorun...

Tagli

İşlemci Pentium D 2.66 GHz. Sanırım benimki "Smithfield", çünkü Wikipedia'dan bulduğum listede 2.66 GHz hız seçeneği sadece bunda var. Termal macun var, her takışımda eskisini silip yeniden sıkmıştım.
Gökçe Tağlıoğlu

RcALTIN

Alıntı yapılan: Tagli - 05 Aralık 2010, 15:43:16
İşlemci Pentium D 2.66 GHz. Termal macun var, her takışımda eskisini silip yeniden sıkmıştım.

Bu işlemciye sahip olupta ısınma sıkıntısı yaşamayanı görmedim... Çözmek için ya çok kaliteli ve metal hacmi yüksek bir soğutucu edineceksiniz yada kasa içi hava dolaşımını iyileştirmek için kilit noktalara fazladan bir kaç fan yerleştireceksiniz; sulu soğutma v.s gibi alternatiflerde var tabi ama çok da para harcamaya değmez bence. İşlemci modelini revizyonunu CPU-Z ile öğrenebilirsiniz; revizyon kodu ne kadar yüksek ise güç tüketme dolayısıyla ısınma adına o kadar tasarruf sağlar, bilassa laptop cpu upgrade için revizyon numarası çok önemlidir ancak bu kod sizin içni pek bir şey ifade etmeyecektir öyle sanıyorum ki tutup işlemciyi değiştirmezsiniz :)