PCB yaparken kullandığımız asit karışımını tekrar kullanabilme

Başlatan Mucit23, 05 Aralık 2010, 13:19:32

Mucit23

Arkadaşlar PCB yaparken kullandığımız Tuzruhu+Perhidrol Karışımını çoğu zaman İşimiz bittikten sonra lavaboya vs. dökeriz. Elektronikle çok uğraşanlar çok pcb yapanlar için bu işin maliyeti yükselir.
Asit ile işimiz bittikten sonra asiti dökmek yerine biriktirip ayrıştırarak tekrar kullanılabilir hale getirebilirmiz. En azından kullanılmış asit içerisindeki erimiş haldeki bakır ile asit karışımını ayrıştırabilirsek asiti tekrar kullanma imkanımız varmıdır. Tuzruhu özelliğini yitirirmi.

t2

her defasında biraz daha peridrol veya tuzruhu ilave ederej yaklaşık 1-2 senedir kullanıyorum. hatta böyle yapmak daha iyi. çünkü ilk defa kullandığınız tr. ve pr. fazla gaz çıkarıyor hızlı söküyor. bunu önlemek için ya paslı bir demir koymak ya da eski karışımdan eklemek uygun. baktınız eskisi artık eritmiyor az t.ruhu az peridrol ekleyin.. kullanmaya devam edin. çok biriktiyse birazını sulandırarak kanalizasyona atın.

mutlaka sulandırın yoksa durum vahim tesisat dağılabilir wcye dökseniz tehlike var

Mucit23

Ben yazın elektroliz benzeri bişey yapmıştım. Kullanılmış asidi plastik bir kaba koyarak içerisine iki demir cubuk koydum. Cubukların birine + gelirim diğerine - gelirim uygulayınca saniyeler içerisinde - kutup üzerinde kırmızı (bakır olsa gerek) bi madde toplanıyor. Belli bir süre sonra asit mavimsi renginden tekrar şeffaflaşmaya başlıyor. Bu uygulama sonunda bakır asitten ayrılıyor. Fakat asitin elektroliz sonucu özzelliği bozulurmu bilmiyorum. En sonda çıkan asit ile hiç pcb eritmedim. Ayrıca bunları yaparken çok acayip gaz çıkıyor. Maskesiz durulmuyor..

t2

Dikkat etmedim ama, galiba her defasında hidrojen peroksit  katmak gerekiyordu. demekki sebebi varmış suya dönüşüyormuş. Bir sonraki kullanımda mutlaka katmak gerekir. Diğer türlü asit çok yavaş aşındırma yapar.

Mucit23

Haklısın her eritme işleminden sonra hidorjen peroksit in etkisi azalıyor. Üzerine eklemek gerekir. Fakat kullanılmış asitin içerisindeki hidrojen peroksitin etkisi ne kadar olduğunu bilemediğim için Perhidrol eklerken tereddüte düşüyor insan.

t2

Plaket üzerine kullanılmış asit döküyorum, hafif renk değişiyor ama erime görünmüyor. sonra biraz peridrol katıyorum kabı sallamaya başlıyorum pek bir değişiklik olmasa bile bir kaç dakika bekliyorum yine hızlanma yoksa biraz daha katıyorum. kabarcıklanma olana kadar peridrol katarak devam ediyorum. genelde her defasında 5-10 damla kadar ekliyorum.

Bu şekilde fazla gaz çıkmadan, çıkan gazı da solumadan, riski azaltarak 15..45 dk gibi sürede kartın tamamen ve güzelce çıkmasını sağlıyorum.