Aceminin ilk ARM sorusu

Başlatan dombilik, 08 Aralık 2010, 21:03:11

dombilik

https://www.picproje.org/index.php/topic,30480.0.html linkini vermiş olduğum development board
15 gün aradan sonra elime ulaştı.
jtag driver'i ve Keil V3.50 yi kurdum(İlaçlarını içirdim.).Başladım cd si içinde gelen tipik uygulamaları incelemeye..
Keil'derleyiciyi ilk defa kullanıyorum. Cd üzerindeki demo projelerden birini
proje dosyası olarak Keil da açtım.

"..\ObjFlash\STM32.axf: error: L6002U: Could not open file D:\Program Files\KeilARM350\ARM\RV31\LIB\ST\STM32F10xR.LIB: No such file or directory"

hatası alıyorum build yaptığımda.
Keil bilgisayarımda C: dizini altında kurulu durumda.Fakat incelediğimde ilgili .LIB dosyasının zaten C:\Keil\ARM\RV31\LIB\ST
klasörünün içinde olduğunu gördüm. Fakat Keil,neden D:Program Files\KeilARM350......... şeklinde uyarı veriyor (zira bilgisayarımdaki D: sürücüsü sanal sürücü :().
Acaba Keil üzerinde atladığım bir alt ayarmı var?
Şimdiden çok teşekkürler.
Kolay gelsin hepimize..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

EmaNet

Aynı hatayı bende alıyorum arkadaşlar nedeni nedir bu hatanın.

pisayisi

Projede klasör ayarlarında sorun olabilir. options for target, c++, include path menulerinden projenin kullanması gereken tüm kütüphane yada  lib dosyalarının konumunu  manuel olarak  ekleyin. keil 4.23 forumda çeşitli başlıklarda linki yayınlandı 4.23 versiyonunu kurun.

Murat

izturk

Arkadaşlar aynı hata bende de oluyor. bu sorunun çözümü bulundu mu?

Keil versiyonum: 4.71.2.0

ErsinErce

kontrol etmeniz ve gerekiyorsa dosya yolunu eklemeniz gereken kısımlar;

izturk

Hocam ikinci resimde kırmızıyla çizdiğiniz yerde dosya yolunu belirtecem ama keil in içinde source diye bi klasör yok mesela bende. orada hangi dosyaların yerlerini belirtmek gerekiyor

ErsinErce

hangi dosyayı bulamıyorsa o dosyanın yolunu buradan girebilirsiniz.

ayrıca resimdeki klasörler isimlerine takılmayın bir projenin resminden alıntı yaptım

lib dosyalarını ilk resimdeki kısmı değiştirerek görmeniz gerekiyor normalde, bu ayarlamayı yaptığınızda sorun çözülüyor mu?

izturk

main.o dosyasını bulamıyor. ama öyle bi dosyayı ben de bulamıyorum hocam :D dolayısıyla yerini gösteremiyorum.

ErsinErce

main.o yu bulamıyorsa yazılım da hata vardır.
sadece main.o yu bulamadığını söylüyorsa Project -> Clean Target sonra Build deyin.

izturk

hatayı bu şekilde veriyor.

örnek projelerden birini derlemeye çalışıyorum. onu da derlemiyor hocam

ErsinErce

orada birden fazla satır var yukarı kaydırın sorunları görüntüleyin

izturk

Başka hata yok hocam bakıyorum yukarılarda bişey yok. kafayı sıyırmak üzereyim. programı kurduğumuz dizinle falan alakası olabilir mi acaba. versiyon farkından mı acaba diye sitede verilen bi versiyonu kurdum yine çözüm olmadı.

:(

boş bi SystemInit ve boş bi main açıyorum derliyor. #include <stm32f4xx.h> ı ekleyince    .o dosyasını bulamadım diyor.

Üstelik ben daha önce aynı bu bilgisayarlara keil i kurdum ve bu örnek programları derleyip kart üzerinde debug yaptım...

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ErsinErce

Alıntı yapılan: izturk - 24 Haziran 2013, 03:39:46
Başka hata yok hocam bakıyorum yukarılarda bişey yok. kafayı sıyırmak üzereyim. programı kurduğumuz dizinle falan alakası olabilir mi acaba. versiyon farkından mı acaba diye sitede verilen bi versiyonu kurdum yine çözüm olmadı.

:(

boş bi SystemInit ve boş bi main açıyorum derliyor. #include <stm32f4xx.h> ı ekleyince    .o dosyasını bulamadım diyor.

Üstelik ben daha önce aynı bu bilgisayarlara keil i kurdum ve bu örnek programları derleyip kart üzerinde debug yaptım...

stm32f103 kullanıyorsunuz ve stm32f4xx.h mı include ediyorsunuz?

izturk

ErsinErce hocam 32f407vg discovery kit kullanıyorum. Ne yapacağımı şaşırdığımdan acaba başka işlemcilerde derler mi diye diğer örnekleri de deniyordum derlemeyi. O resim o zamana denkgelmiş. Ama değişen bişey yok hangi işlemciyi seçersem seçiyim aynı.

Optimus prime hocam ingilizcem iyi değil ama gönderdiğiniz linkte galiba eski işlemcinin include dosyasını görebilir gibi bişey anladım. Ama çözüme dair bişey bulamadım. ben stm32f4xx.h dosyasını silip yeniden ekliyorum, hatta internetten bulup yeniden kendim kaydedip gösteriyorum. ama yine de olmuyor