1- Altera EPM240 cpld ile Led yanık söndürme verilog kodu

Başlatan ahmet2004, 13 Aralık 2010, 09:47:45

ahmet2004

Alıntı Yap
module LEDyanson(clk, led);
input clk;     // clock girişi 50MHz
output led;

// binary sayıcı oluşturuluyor.
reg [32:0] sayac;
always @(posedge clk) sayac <= sayac + 1;

assign led = sayac[20]; // 42ms periyot çıkış
endmodule

Quartus II 10.1 Web Edition (32-Bit) ile hazırlanmıştır.

kralsam

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 13 Aralık 2010, 09:47:45
Alıntı Yap
module LEDyanson(clk, led);
input clk;     // clock girişi 50MHz
output led;

// binary sayıcı oluşturuluyor.
reg [32:0] sayac;
always @(posedge clk) sayac <= sayac + 1;

assign led = sayac[20]; // 42ms periyot çıkış
endmodule

Quartus II 10.1 Web Edition (32-Bit) ile hazırlanmıştır.
Biz bu 32bit sayıcıyı kapı düzeyinde yapmıştık derste.. Bence zamanınız yoksa denemeyin .. :)
@edit: Yanlış anlaşılmasın. Kapı seviyesini kastettim bilginize :)

ahmet2004

kralsam

yok o daha beter olurdu.. :) Verilog ile kapı seviyesi programla. Önce D tipi flip-flop sonrada onu kullanarak 32bit sayaç.. son 4 biti de 7seg göstergeye bağlamıştık :) çok uzun iş.. :)

ahmet2004

NaMcHo

Merhabalar ahmet hocam,
http://www.altera.com/education/univ/materials/boards/de0/unv-de0-board.html Burdaki board universite seviyesi için yeterlimidir yoksa tavsiye edebileceğiniz başka bir board varmı?

ahmet2004

Yeterli değil üzerinde ethernet te olsa daha çok yapı öğrenilir ama bilindiği gibi  fiyatlar çok yüksek o zaman en makul bu

en alt seviye kartlar bizim için uygun oluyor maalesef.

Alteranın güzel bir yapısı var Xilinx'ten daha kolay bana göre tavsiye ederim kullanın görün.

aykut54

ahmet abi elimde yakşalık 7.8 adet bir kart üzerinde  EPM3128A-T100 CPLD var şöyle bişey yapmak istiyorum. CPLD ile basit bir deneme bordu yapmak niyetindeyim...yakşalık 100 pinli CPLD 80 bacağı giriş ve çıkış yapılabiliyor.CPLD programlamak için paralel porta ihitiyac var galiba. Biraz araştırdım halen araştırma içindeyim....

Sizin vermiş olduğunuz dökümandaki program ile CPLD çalışmasını gözlemleyebilirmiyiz. CPLD bozulduğunu nasıl anlayabiliriz.
Çok soru sordum.Daha çıraklık mertebesinde değilim....İnşalalh sağa salim CPLD sökebilrsem kendi bordumu hazırlıcam....

ahmet2004

Programlamanın en basit şekli parelel programlama birçok şeması var internette sorun çıkmıyor kolayca programlama yapılabiliyor.

Altera ile ek olarak modelsim yüklenerek çalışma gözlemlenir.

Bozuk olduğunu kart tamiri yaptı isen çözebilirsin yoksa iş çok zor.En basitinden ölçü aletini diyot kademesine alarak basit rutin devrekontrolü

yaparak bakılabilir.Birde tabii program atıp bacak testleri ilede ölçüm yapabilirsin.

Ankaralı

Ahmet hocam kurslara başladıysan Xilinx'i bırakıp sana takılıcam.
Bu Alteraya nasıl ve nereden başlamalıyım ?
@ NEXYS2

kralsam

Ahmet hocam sanırım bu işle yakından ilgilisin. Ben şuan Elektrik - Elektronik Müh. Öğrencisiyim. Bu alan üzerine çalışmayı düşündüğüm için Çizgi Tagem den Altera DE2-115 board aldım. Cyclone IV chip ve bayağı çevre birimi var. FPGA üzerine çevre birim çalışmaların olduğu(örn: eternet,video decode, Audio in-out) başlangıç ile orta seviye arası kaynak site vs. önerebilirmisiniz? (Verilog dilinde).

muuzoo

Alıntı yapılan: kralsam - 07 Ocak 2011, 03:15:52
Ahmet hocam sanırım bu işle yakından ilgilisin. Ben şuan Elektrik - Elektronik Müh. Öğrencisiyim. Bu alan üzerine çalışmayı düşündüğüm için Çizgi Tagem den Altera DE2-115 board aldım. Cyclone IV chip ve bayağı çevre birimi var. FPGA üzerine çevre birim çalışmaların olduğu(örn: eternet,video decode, Audio in-out) başlangıç ile orta seviye arası kaynak site vs. önerebilirmisiniz? (Verilog dilinde).

Aldığınız kartı üreten terasic firmasının web sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Fazlasıyla kaynak mevcuttur. Aynı firmanın DE2-70 leri ile çalışmıştım. Kendi yanında gelen cd içinde pek çok örnek kod var.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

kralsam

Alıntı yapılan: muuzoo - 07 Ocak 2011, 11:43:01
Alıntı yapılan: kralsam - 07 Ocak 2011, 03:15:52

Aldığınız kartı üreten terasic firmasının web sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Fazlasıyla kaynak mevcuttur. Aynı firmanın DE2-70 leri ile çalışmıştım. Kendi yanında gelen cd içinde pek çok örnek kod var.
Sağolun hocam bir bakayım web sayfasına..

aykut54

Merhaba
CPLD kod koruması varmıdır? Pic'de olduğu gibi. Biraz araştırdım cpld'ler OTP değil ancak böyle bişey aklıma geldi. İçimede kuşku düşdü ;)