SG3526 ile puls trafosu ve mosfet sürme

Başlatan fractal, 30 Aralık 2010, 13:34:41

fractal

sg3526 entegresi ile çalışma yapıyorum.entegrenin manuelinde şunu gördüm.
[IMG]http://img408.imageshack.us/img408/9038/halfbridgesg.jpg[/img]

şimdi burda bu devre nasıl çalışıyor çıkış gerilimi dalga şekli nasıl oluyor.proteusda kurdum ama tam anlamıyla analiz edemedim.
sg3536 çıkış dalga şekli nasıldır.?
trafonun çalışabilmesi ac gerilim olmalı.13 ve 16 uclar kullanılarak akım yön değiştiriyorsa o zaman bu entegrenin çıkış line drive şeklinde.ozaman akım 13 den 16 doğru akımca q1 ve q2 transistörleri ne olur. t2 gerilimi akımı ne olur.?
akım 16 dan 13 nolu uça akınca q1 ve q2 iletime  geçer .t2 nin ucu gnd potansiyelindemi olur?

puls trafosuna deneme amaçlı 6v ac verdiğimde  çıkışlarının genliği daha düşük cıktı.bunun nedeni bu trafoların çıkış trafının sadece transistörü iletime geçirecek gerilimi elde etmeye çalışmasımı?puls trafosu kullanmanın amaçı daha büyük güçleri kontrol etmekmi?

sg3526 yerin işlemci kullanıp tam köprü ile kontrol etmek arasındaki fark nedir?burda temel amaç endüktif yükleri sinüse yakın bir formla kontrol etmekmi?

arkadaşlar birde proteusda puls trafosu için tran 1p2s için hangi parametreleri kullanmalıyız.ben timonta il5 -10-1 yada skpt 27b10 kullanıyorum.ama bunlarla örneğin bir mosfeti tettikleyemedim...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

bunlar ilgi bilgi bulabileceğim bir yayın varmı?

Evren KILIÇ

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

gevv

hocam proteusu boş verin bered bord üzerinde datasheet test devresini kurun    entegre çıkışına  pc güç kaynaklarındaki sürücü trafoyu bağlayın ölçümlerinizi yapın

sürücü trafo çıkışlarına diyot kond. bağlayın kaç volt verdiğini ölçün   en azından pratik olur   sonrasında uygun sürücü trafo bulup çalışmalara devam edersiniz

fractal

sg3526 proteusta yok.zaten sg3526 çalıştırıyorum.ama akım kontrolü geri besleme yapamıyorum.error pinlerine bağlı opamplar var.pratikte ve netteki uygulamalrda cok profesyonel kullanıyorlar.ama yukardaki sorularımın yanıtını nasıl bulacağım?

z

Cipin cikisi H bridge olusturuyor. Trafolu surucunun en buyuk avantaji, gate gerilimlerini (base akimlarini) kendinin uretmesi ve izolasyon saglamasi. Kesim suresini hizlandiran negatif  gerilimi de uretebilmesi. Dusuk empendasli suruse izin verebilmesi.

Ancak bu yontem guc kaynaklarinda, sabit devirli motor suruculerde kullanilabilir. Pwm in cok genis aralikta degisim gostermesi gereken yerlerde kullanilamaz.

Eger mos degil de transistor sureceksen trafonun avantaji daha da one cikiyor.  0.6V da bir kac amper base akimini basacak elektronik surucu tasarlamayi denedin mi hic?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

hocam güzel açıklamışsınız.peki bu devrenin transistörleri tetikleme işareti ve çıkış dalga şekillleri nasıldır.?bu tür konuları işleyen bir yayın varmı?

z

Bildigin kare dalga, primer ve sekonderdeki gerilimler hemen hemen ayni yapida.

Guc elektronigi kitaplarinda aradigin cevaplari bulman lazim.  Tina-TI ile simulasyon yap.

Bu trafoyu sen saracaksan miknatislama akimini oldukca dusuk tutman lazim. Cunku cip zaten dusuk akim cikisli.

fractal

peki.programı indirip deniyorum.bir işlemci ile tam köprü ile bir endüktif yükü sürmek ile bu yöntemle sg3526 ile sürmek arasındaki temel fark nedir?işlemci ile spwm kullanmadığımızı yani sinüs işareti  üretemediğimizi varsayıyorum.sg3526 ile sürünce sinüse yakın bir işaretmi oluyor..temel farklar avantajlar dezavantajlar nelerdir...

z

Islemcinin pwm katini kullanmakla yaptigin islem pwm modulatoru olusturmak.

3526 nin fazladan err amplifier bolumu var. Bunun yaptigi is, hata sinyalini yukseltip  pwm modulatore uygulamak.

Surus vs acisindan hic fark yok. Sinusel surusle hic alakasi yok. Her ikisi de dortgen dalga ile surus yapiyor. Bobinden akan akimin dalga seklini degistirmek ancak modulasyonla mumkun.

fractal

evet çok güzel bir kaynak.puls trafosunu kara dalga(+v,0) ile sürmek yada alternaslı karadalga (+v,0,-v) arasında bir fark varmıdır?
puls trafosu yerine optik izolatör kullanmak arasında bir fark varmıdır?
puls trafosunun temel farkı negatif gerilimle transistörü susturmakmıdır?

z

Alıntı YapPuls trafosunu kara dalga(+v,0) ile sürmek yada alternaslı karadalga (+v,0,-v) arasında bir fark varmıdır?

Eger degisken duty sozkonusu ise bu soruyu bir daha duymamis olalim.

Bir bobindeki akimin dalga seklinde continuous ve discontinuous durumlarina gozatmalisin.

Bir bobine +V,0 seklinde bobin uygulamak demek bobine akim yuklemek demektir.

Eger bobine +v,0,+v,0,+v,0 seklinde gerilim uygularsan emme basma tulumba gibi kuyudan (guc kaynagindan) su (akim) ceker ve depoda (bobinde) su (akim) biriktirirsin.

Bu yuzden +v,-v yada +v,0,-v gerilim uygulamak zorundasin.

Flyback yapisi dediklerimle celisiyor gorunebilir. (Celisip celismedigini bulma isi sana kalsin)

Pals trafosunun gate voltajini kendisinin urettigini daha once yazmistim. Optoizolatore ayrica voltaj vermelisin.

Trafo, negatif voltaji da kendisi olusturdugu icin avantajli. Optolarla da negatif voltaj uretebilirsin.

Yukaridaki dokuman duty icin cok genis aralikta degisimden bahsetmis. Scop goruntuleri vs koysa da bana hikaye geldi. Gate voltaj seviyelerini istenen seviyede korumak bu yapida cok zor.  Eger SMPS yapilacaksa guzel calisir. Fakat bir motorun devir sayisinin 0 la max araliginda degistirilecegi surucu devrelerinde trafolu surucu sakat is.

fractal

akım kontrolünü hangi pinle nasıl yapıyoruz.bu sg3535 ile farkı nedir?tl494 entegresindende bir farkı varmı?elimde dvm5 4 dijit kibrit kutusu kadar bir display var.bir pot ile bu entegrenin akımı yada çıkış gerilimi kontrol edip bu değeri dvm5 de göstermek isitoyrum.dvm5 manuli var ama kalibre edemedim..

shudown pinini akım sınırlama devresineme bağlıyacağız.?en basit akım sınırlama devresi nasıl olur?
reset pini ne işe yarıyor burda.?
entegre kilitlenincemi devreye giriyor.?entegre kilitlendiği yada hataya geçtiğini nasıl anlıyoruz?
bu entegre deadtime zamanını hata opampına göre kendisimi ayarlıyor?