Makel 1faz sayaç görüntü...

Başlatan ahmet2004, 30 Aralık 2010, 21:56:43

ahmet2004

ahmet2004

Bu cihazda freescale ye ait mikroişlemci kullanılmış.Cam lcd sürücüsüde içerisinde olan MC68HC908LJ24 8bit işlemci kullanılmış.

http://cache.freescale.com/files/microcontrollers/doc/data_sheet/MC68HC908LJ24.pdf?fsrch=1&sr=1

Andromeda

Bu tür sayaçlarda akım algılama elemanı olarak ne kullanılıyor...?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ahmet2004

Akım bildiğimiz LM358 opamp ile yükseltilip kullanılıyor.Voltaj da direnç diyot larla küçültülüp mikroişlemcide işleniyor.

Sonuç yazılımla hallediliyor.Yani cihaz üzerinde ADE7755 vb.. Energy Metering entegresi falan da yok.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

X-Fi

hocam şönt direnç diye tahmin ediyorum üzeri silinmiş olan yerde ne yazıyor neden önemli ?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Maxim

sanırım ahmet hoca nasılsa biliniyordur diye üzerinde durmadan o kısmı atladı ..

Akım, resimde yuvarlak içersinde gösterilen şönt direnci ile algılanıyor,
bu şönt direnci üzerinde oluşan minik voltaj, LM358 opamp ayaklarına giriyor

sonrası ahmet2004 ün yazısında var .

ahmet2004

*X-Fi*
Orada serino var.

*Maxim*
Evet doğru yazdıkların, artık elektronikçi olan anlar yazılanlardan.

ahmet2004

ikide pil var.Zamanı tutmak için.

X-Fi

lcd harika aynen böyle bacaklı şekilde piyasada bulunabiliyormu acaba?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ahmet2004

Mucit23

Hocam benim bi aralar elime 3 fazlı bir sayaç geçtide dağıtmıştım. Bazılarında akım trafosu kullanılıyor minnacık bişey  sökmüşüm duruyor öyle

SpeedyX

Peki bu sayaç max. kaç amper akım ölçüyor?

Sayacın firma tarafından yayınlanmış bir spesifikasyon dökümanı var mı?

EDIT:
Buldum galiba, zaten tek bir ürünmüş.

Teknik Özellikler
Anma Gerilimi    :    220V
Çalışma gerilim aralığı    :    150V - 300V
Anma Akımı    :    10(40)A, 10(60)A, 10(80)A
Frekans    :    50 Hz  %20
Sayaç Sabiti    :    3000 imp/kWh
Doğruluk    :    Sınıf 1 (TS EN 62052-11, TS EN 62053-21)
Akım devresi güç tüketimi    :    <4 VA
Gerilim Devresi Güç Tüketimi    :    <2W,10VA
Başlama Akımı(yol verme)    :    20 mA
Pil Ömrü    :    Minimum 10 yıl
Saat Hassasiyeti    :    0.5 sn/gün(IEC 1038)
Koruma Sınıfı    :    IP54
Koruma Sınıfı(gövde)    :    II
Çalışma Sıcaklık Aralığı    :    -40'dan +85°C'ye kadar
Depolama Sıcaklık Aralığı    :    -40'dan/+ 85°C
Bağlantı uçları (kablo kesidi)    :    25 mm2
Veri Koruması    :    Silinmeyen Bellek
LCD Gösterge    :    8 Haneli
İletişim         Optik arayüz(IEC 1107)

frederic

ADE7755 vb entegreler ile yapılan bir çalışmaya hiç rastlayamadım aranızda bu konuda çalışma yapmış arkadaşlar varmıdır acaba?

bigbey

İletişim         Optik arayüz(IEC 1107)

Resimde Optik arayüz görünmüyor. bu sayaçların optik okunması ile alakalı yazılım çalışması yapan arkadaş varmıdır.
1 yıl önce 3 fazlı sayaçlar üzerinde veri okuma işlemi için çalışmıştım. Sadece sayacın model adını alabildim. devamını getiremedim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla yeni bir konu açarak çalışmak isterim.
TA6R