Makel 1faz sayaç görüntü...

Başlatan ahmet2004, 30 Aralık 2010, 21:56:43

tr_escape

Alıntı yapılan: bigbey - 04 Ocak 2011, 12:55:44
İletişim         Optik arayüz(IEC 1107)

Resimde Optik arayüz görünmüyor. bu sayaçların optik okunması ile alakalı yazılım çalışması yapan arkadaş varmıdır.
1 yıl önce 3 fazlı sayaçlar üzerinde veri okuma işlemi için çalışmıştım. Sadece sayacın model adını alabildim. devamını getiremedim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla yeni bir konu açarak çalışmak isterim.

merhaba ,

sayaçlarla haberleşme yapabilmek için iec1107 temelli haberleşmeye dair bilgilere sahip olmanız gerekli.
ki bazı sayaçların detaylarında da örnek haberleşme log bilgisini yayınlıyorlar.

model numarasını alabildiyseniz o zaman sayaca ACK bilgisini ve hedef baudrate bilgisini yollamanız gerekiyor.

sahteker

Alıntı yapılan: tr_escape - 15 Mart 2011, 13:55:14
Alıntı yapılan: bigbey - 04 Ocak 2011, 12:55:44
İletişim         Optik arayüz(IEC 1107)

Resimde Optik arayüz görünmüyor. bu sayaçların optik okunması ile alakalı yazılım çalışması yapan arkadaş varmıdır.
1 yıl önce 3 fazlı sayaçlar üzerinde veri okuma işlemi için çalışmıştım. Sadece sayacın model adını alabildim. devamını getiremedim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla yeni bir konu açarak çalışmak isterim.

merhaba ,

sayaçlarla haberleşme yapabilmek için iec1107 temelli haberleşmeye dair bilgilere sahip olmanız gerekli.
ki bazı sayaçların detaylarında da örnek haberleşme log bilgisini yayınlıyorlar.

model numarasını alabildiyseniz o zaman sayaca ACK bilgisini ve hedef baudrate bilgisini yollamanız gerekiyor.

aşağı yukarı apaynı bir projeylede aylardır bende uğraşıyorum Bigbey hocam
benim projemde iki farklı markadaki sayacın verilerinin kablolu bağlantılar ilealınıp işlenmesine dair bir proje
ben rs 485 ile alıyorum bilgileri.
şu an üç tane sayacım var köhler makel ve elektromed-alpha
köhleri okuyabiliyorum ama makel ve alpha sorun çıkartıyor kablolau bağlantılarda..
hocamla konuşurken oda deneme amaçlı bide optik gözlere baklalım çlaşıyormu demişti
optik gözle okumaya çalşmıştık ve kabloyla okuyamadığım bu iki sayaç optik gözle süper sonuç çıkardı
hatta şu an optik göz cihazını hocamdan ödünç aldım..
ama optik göz için özel bir yazılıma ihtiyç var..
zira obis kodlarıyla çaışıyor bu cihazlar..
optik gözün okuduğu verileri bi alabilsem zaten ondan sonrasını ben hallederim ama dediğim gibi benim projemin asıl gerekliliğinde değil bu nokta :(
ama genede yardım edebileceğim bir nokta oursa mutlaka iletin buradan olurmu..
bende buna benzer bir konu açmayı düşünüyordum rs 485 in paralel bağlı durumlarında seri numara ile sorgulatma işini hiç yapamadım yazılımımıda yükleyeceğim buraya inşlh konudan haberdar ederim sizide...

tr_escape  hocamn söylediği şeylerin aşağı yukarı hepsinden haberim var hocam...
eğer tekil okuma yapacaksınız böyle bir niyetiniz varsa dediğim gibi optik göze ve bir yazılıma ihtiyacınız olacak...
sayaç size verileri obis kodları aracılığı ile gönderiyor o kadarını alabilirsek ondan sonrası çok kolay çünkü obis kodlarını dönüştürdüğümüz zaman (daha doğrusu kodları temizlediğimiz zaman) veriler elimizde...
temizlemek derken bilgiler veriler-kodlar halinde geliyor hocam..
ilgilenmeyen yada obis kodlarından haberdar olmayan bi insan baktığında çok fazla bişey anlayamaz onun için daha okunabilir bir ortama kutucuklar içine verileri yazdırıp yanınada adlaını yazdırdım ben mesela..
örnek bir iletişim görmek isterseniz boşuna diğer sayaçarı aramayın çünkü çoğu sayaç markası örnek bir normal proğramcık-yada kod parçası koymuyor direk köhlerin sayaçlarına bakabilirsiniz orda ayrıntılı açıklamar var ve bide vikonun kilere bakabilirsiniz..
ama vi ko üretimi durdurmuş sadece bilgi sahbi olmak için internetten bakabilirsiniz sayacı bulma imkanımız çok zor çünkü ben bulamadım :(((

ben yeni konu açtığımda sizede pm atarım yardımlaşmaya-bilgilerimizi paylaşmaya çalışırız inşlh hocam olurmu..
hayırlı günler...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

jackal183

Ben de bu işi yapacağım şu an tek fazlı iki adet kohler sayaç siparişi verdim, konuyla ilgili araştırmaya başladım fena bir kaynak değil ilgilenenler için

http://www.emo.org.tr/ekler/3a2348027cdb8d2_ek.pdf

rail59

VB6 ile makel sayaçları rs485 üzerinden okumak için yazmış olduğum program.

Kaynak kodları dahil.

http://www.2shared.com/file/YZry86iV/Gz_online.html