pic18F mi Atmega128 mi?

Başlatan tayfunaki, 09 Ocak 2011, 13:46:02

tayfunaki

merhaba arkadaşlar,

çok klasik ama her 2sinide deneyen arkadaşların tecrübesine ihtiyacım var, bu soruyu hardware anlamında soruyorum özellik, adc si iyi, usb si var. vs vs anlamında değil.. yani EMC zorlamalarına, voltaj dengesizliklerine karşın rom daki programın dayanımı nasıldır, atmel mi? pic18f mi? çok özelliği olmuş ama sürekli arıza çıkaran bir işlemci neyime yarar...

senaryo şu;

Bir çiftlik ortamı, rutubet, nem full... hayvan sidiğinden dolayı asidik buharlaşma var, bol voltaj düşmesi, şimşekte bol parazitik voltaj, çevredeki su motorları artezyen motorlarından dolayı(zamanla motorların bobinleri yıpranıyor kalkış akımları neredeyse ana trafoyu patlatacak seviyede) motor çalıştğı anda şebeke 160  volta kadar düşüyor ve parazitlerin piklerinden osilaskop bile sapıtıyor...  ve bu durum işlemcide statik olarak aynen sanki işlemci programlanıyormuş gibi alglanıp  mclr voltajnı fırlatıyor bu esnada işlemcinin program registerleri 0FF alıyor...yani mikronun eepromunda datalar tamamen siliniyor, kimizaman da program hasar görüyor tekrar programlayınca çalışıyor taki tekrar bir voltaj fırtınasına kadar, bu ortamda PLC ler bile saçmalıyor, logo türü otomatlar hasar görüyor...

şimdi senaryomuz bu, bu ortamda açılaşacak işlemci sizce ne olmalıdır. atmega128 mi pic18 serilerinden birimi ... stm32 yada LPC yi önermeyin şimdilik bu konuları çözmüş değilim...

teşekkürler...

kardes

tayfunaki

evt hocam halısınz bu linkteki arkadaşta renesas diyor.

https://www.picproje.org/index.php?topic=7739.45

nerden bulcaz nasıl yapçaz hiğğç bilmiyorum bu işlemciyi..  3-4 saattir bu mcu yu araştırıyorum gördüklerim karşısında dehşete düştüm atmel, pic lpc, stm bunun yanında 14 yaşında kız çocuğu gibi kaldı... kesinlikle bu olmalı ama hangisi nasıl programlanır...

t2

Yeni işlemci öğrenecek vaktiniz varsa öğrenebilirsiniz. ama isterseniz pici kullanmaya devam edebilirisiniz. picde mclr ucunu iptal edin, boden'i kapatın. reset görmessiniz.   parazitten de etkilenmez. bazı picde bunlar kapatılamıyormuş, o pici kullanmayın.:)

bir arkadaş mclr ucuna 1Mohm direnç ve 100n bağlamış kontaktör çekince resetleniyormuş.  öyle yaparsan resetlenir tabi.  mclryi iptal et. yada direk beslemeye bağla.

Alıntı YapBir başlık açmadan önce aynı konuda yapılmış yazışmaları arayıp, inceleyiniz.
Acilllll, Yardımmm gibi içeriği belli olmayan, türkçe kurallarına uymayan başlık kullanmayınız.
Konularınızın başlığı açıklayıcı ve konu ile ilgili olmalı kurallara uymayan konular silinir.
Problemi net anlatınız, biz sizin yanınızda değiliz, görmüyoruz, yazınızı bunu düşünerek yazınız .
Probleme ait kod veya şema varsa ekleyiniz, bu cevapların artmasına ve sorunun çözülmesine yardımcı olur.
Bu forum ödev yapma sitesi değildir, ödevinizi kendiniz yapınız, biz ancak size yardım edebiliriz .
Bu basit kurallara uymayan iletiler sorgusuz silinecektir.

tayfunaki

T2 hocam aslında benim bugüne kadar kontrolsüz reset gibi bir derdim olmadı hiç, sorun reset olma değil sorun manyetik alandan dolayı çalışma anında rom da kayıtlı olan programın hasar görmesi, yani oradaki bikaç blok  0010 yerine 1100 olarak dolduğun haliyle işlem sırası değişiyor ve buna lafın gelişi işlemci sapıttı deniyor aslnda işlemcide bir sapıklık yok sapıklık işlemcinin romundaki programda, bu tip işlemcileri güvenli çalıştırmak için tırmalamak gerekiyor, yok groud alanı, yok kondansatörü, faraday kafesi, filitresi, verniği kılı yünü bitmiyor bitürlü, ben renesas ile ilgili sabahtan beri araştırıyorum referansları inanılmaz yani neredeyse suyun içinde çalışacak bu meret, ben bu parazit vs işlerinden çok çektim yani.. kontaklara bi kondansatör takmak için 300km yol gittim başıma gelmedik iş kalmadı, ne hat filitresi ne başka bişey yaptığınız cihazlar arazi de çalışmadığ zaman sorun yok herşey normal fakat benim şansıma cihazlarım hepsi ucube yerlerde çalşmak zorunda, kışın soğuk, yazın sıcak 18F6722 örneğin bir kontrol birimi olarak yazın sıcağın altında 65- 70 C lerde çalşıyo yani limitte, kışın aynı ortam -20 lere düşüyor genleşip- daralma aynı bir gel git gibi zamanla fiziksel deformasyona neden oluy bu anlamda yapılan cihazlar eğer masaüstü kibar cihazlar değilse sorun yok zaten 16f84 bile çok iyi bir malzemedir, fakat kapıdan dışarı çıktığınızda, ortamın topraklamas voltajı vs hepsi çok önemli, örneğin başıma ne geldi,

cihaz metal kutu içinde topraklı olarak çalşıyor, diyeceksinizki sen çözmüşsün işte... hayır metal kılıf sadece hattan gelebilecek manyetik alanlara karşı bir kalkan, halbuki elektriğin radyoaktif özelliği basitçe radyasyonuna engel değil ve bu radyasyon, bulutlu havalarda açık alanda proton bulutlarında inanılmaz derecede var, metal kılıf bile bu sorunu çözmüyor, bu sorunu sadece faraday kafesi ile halledebilyosunuz, fakat bu bile çözüm değil.. bakınz bir işlemciyi korumak için ne taklalar atıyoruz, halbuki renasas iç yapısında bu işi çözmüş inanılmaz videolar var.. konuyu tam olarak öğrenince buraya detaylandıracağım bu pic ve türevi saçmalıklarla hem para hemde zaman kaybediyoruz..milli servet gidiyor bi defa yap 10 kat işşlemci para harcamaya razıyım fakat servise gitmeyeyim çok gerekmedikçe, hem para hem prestij  hemde zaman kaybı...

Elektroemre

@tayfunaki,

Renesas işlemcilerin parazite dayanmasıyla ilgili video veya site linklerini verebilir misiniz?
Youtube'da biraz dolaştım ancak konuyla ilgili videolara denk gelemedim.

İyi çalışmalar.

t2

Tamam ikna oldum. Renesas kullanmalıyız.  Hemen bir mcu seçip işe başlamak,  sample satın almak üzere  sitesini açtım.

Bana USB mikro lazım. tabloyu açtım tıkladım. dakka bir gol bir sayfa kelek çıktı.

buyrun tıklayın. en altta 8-16 biti seçin.
http://www.renesas.eu/prod/usb/map/mcu_embedded_host.html

Alıntı Yaprequested URL was not found or is currently unavailable on this server.

tüküreyim ben bu renesansın içine

sonra güçlükle sayfaların birinden ürün tespit ettim. fiyat yok. bok gibi hizmet.

http://www.renesas.eu/products/mpumcu/usb_device/assp_usb/m66290/m66290_root.jsp

fatihkuzucu

Bazı firmalar küçük adamlarla ilgilenmez. Renesasda bunlardan birisi. Ayrıca NEC satın aldı renesası. Renesas da mitsubishi ile hitachi mı ne 2 sinin birleşmesinden kurulmuştu. Biri birini satın almısda olabilir tam bilmiyorum.
Renesas işlemcileri Nec üzerinden arastırmak daha doğru olur. Sorun şuki NEC de küçük adamlarla ilgilenmeyen bir firma :) .

Atmel support çok iyidir. Ancak onu satış ve web üzerinde iyi yönetilmediği ortada. Bazen çok büyük dev olunca her alanda başarılı olunamıyor.

Kücük adamlarla en cok ilgillenen 3 firma var. Microchip nxp ve ti.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

FEHMİ_ASM

Alıntı Yapt2 : picde mclr ucunu iptal edin, boden'i kapatın 
Mclr'yi iptal etmek ne anlama geliyor? Hiç kullanmamak mı?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

t2

Evet iptal etmek anlamına geliyor.  fakat asıl konu diğer konular. yani sorun mclr pini etrafındaki sorun değilmiş.

fatihkuzucu

Satın almadan daha cok birleşmeye benzeyen bir yapı oluşmuş, bu japonlardaki uzun süredir devam eden ekonominin sonuçları sanırım.

http://en.wikipedia.org/wiki/Renesas_Electronics_Corporation

NEC Corporation (NEC; TSE: 6701)33.97%
Hitachi, Ltd. (Hitachi; TSE: 6501)30.62%
Mitsubishi Electric Corporation (Mitsubishi Electric; TSE: 6503)25.05%
Japan Trustee Services Bank, Ltd. (Note)1.49%

According to consolidated Gartner published data Renesas Electronics is the 3rd largest semiconductor company in the world.

3. büyük ama hiç bir hobicide bu tip malzemelerle devre yapıldığı görülmüyor....
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

peko

@tayfunaki
Sorunları okudukça sanki donanımdan çok yazılımsal korumada bir eksiklik var gibime geldi. Endüstriyel ortamlar için tasarlacak yapı normal yapılara göre önce donanımda, sonra yazılımda ki muhakkak koruma gerektiyor.. Örn bir butona basma kontrolü için sadece basma anını kontrol etmek değil de, 10 kez gerçekten butona basıldı mı bilgisini içerde değişkenlere kaydedip sonra bu değişkenlerden sonuç ortalamasını okuyup karar döngüsüne girmek gerektiği gibi. 

Alıntı Yapbikaç blok  0010 yerine 1100 olarak dolduğun haliyle işlem sırası değişiyor

Bunun testini şu şekilde yapar, sonucu gözlemlerdim. Bi board üzerinde işlemciyi ve beslemeyi takar, sadece configleri yükler,ana rutini for döngüsüne sokardım. Bu esnada o bahsettiğiniz ortamlara bu devreyi götürür, bekletir sonra programlayıcıya takar hafızadaki değerlerde bi değişme var mı bakardım. Sonuçta eğer etkileniyorsa illaki işlemciye bir yerlerden bilgi girişi yapacaktır. 1 bit değer değişiyorsa tmm, işlemci değişimi, donanım koruması vs araştırırdım. Ama sanki tarifiniz yazılımsal sorun olduğunu düşündürdü bana.

Kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

tayfunaki

@peko

hocam malesef o şekilde bir test ortamım olmadı müşterinin olduğu bir ortamda böyle testleri yapmak pek doğru olmuyor! sen bunun nedenini bilmiyosan al git denilebiliyor... bunlarıda yaşadık.. üniversitede değiliz malesef piyasa acımasız...

@gerbay

hocam bunu nasıl anladım, bu cihaz menderes ovasının ortasında, su kanalının seviyesini ısıyı vs ölçen bir cihaz, akü ve güneş paneliyle destekli, 220 V şebeke ile çalışıyor, ilk kurulduğunda yazdı, aylarca sorun olmadı sonra kış geli, ve arıza aldık... gittik reset + yükleme sorun yok (hava yağdım yağacam pozisyonunda feci bulutlu) , 2hafta sonra tekrar ( yine aynı hava şartları) , 1 ay sonra tekrar(kartı değiştim + metal kutuya aldım topraklama yaptım) 3-4  hafta sonra yine arıza..artık sinirler gerilmişti ve çaresizdim, bi abim faraday kafesine al kafesi toprakla dedi, bakır levha aldım hurdacıdan sona matkapla belli aralıklarla delerek bir kutu yaptım olabildiğince baklava dilimini andıran bir delme biçimiydi, yeni bir cihaz yeni işlemci, bu kutuya koydum kutuyuda toprakladım, aradan geçti  2 yıl ben bile unuttum, durum bu...

fakat aynı yöntemi kapalı ortamda uyguladım 4 beygirlik su motoru çalışınca eeprom daki bilgi 1111111111  oldu gözümün önünde kalkış esnasında motordan kaynaklanan parazite çare olmadı bu yöntem...  oysa sorun benim cihazda değil motordaydı, motor yanmış daha önce sargıları yeniden sarılmış kalkış esnasıda öyle bir akım çekip parazit oluşturuyorki dişlerim bile birbirine vuruyordu... sonuçta motor değiştik olay çözüldü...fakat bir cihaz buna bile dayanmalı arkadaşlar biz cihaz çalışsın diye nerdeyse afedersin domalcaz... ben bu işleri çözene kadar yemin ettim yapmıcam cihaz mihaz..

hadi çık işin içinden....

fatihkuzucu

Motor sorunundaki gibi yüksek parazitli olan uygulamalarda daha kaliteli işlemci kullanarak sorunu halledebilirsin. Renesas tavsiye edebilirim bu parazitlerin yogun oldugu uygulamalarda. Ancak şematik  tasarımlarında da bir takım sorunlar olduğu bu yazdıklarından görülüyor. Sadece mcu ile alakalı değil. Şema, pcb tasarımı iyi olsa pic ilede işin içinden cıkılabilir. Belki daha cok koruma elemanı gerekir. Değişik devreleri incele faydası olur.

t2