pic18F mi Atmega128 mi?

Başlatan tayfunaki, 09 Ocak 2011, 13:46:02

OG

Alıntı yapılan: EMG81 - 04 Eylül 2011, 20:01:44
Alıntı yapılan: OG - 04 Eylül 2011, 18:22:10
Alıntı yapılan: t2 - 03 Eylül 2011, 19:40:49
Alıntı yapılan: EMG81 - 03 Eylül 2011, 15:52:41
Bu işi yapan, Bu iş için üretilmiş özel chipler vardır. Bunlar kullanılır.
Nedir hocam o çipler? lazım olursa kullansak? Ben led işine başlayacam ama  durumu anlamaya çalışıyorum. Piyasa da gayet ucuz iş yapıyorlarmış.  Önce durumu anlamam lazım ki onlarla yarışayım daha iyisini ve ucuzunu yapabileyim.

Evet bu soruyu ben de soruyorum?

Anlaşılan milletçe google da arama yapmak gibi bir alışkanlığınız yok.

http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=16+channel+PWM+led+driver+&oq=16+channel+PWM+led+driver+&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2923l7948l0l8291l15l12l0l1l0l4l250l2022l0.7.4l11l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=c6186ce995381f0&biw=1600&bih=797

Bunları biliyoruz da TV ekran için yeterince hızlımı? Max clock frekans 25MHz gibi. 16 Kanal sürüyor kanal başına düşünürsen pwm sürme hızı 1,5625MHz gibi. Resim frekansını düşünürsen bu hız çok yetersiz. LED ekranlar için tatmin edici ise bilemem.

Ayrıca 16 kanal demek 3 ledli ekran için 5 pixel, 4 ledli ekran için 4 pixel demek. Ekran pixel sayısını düşünürsen kaç sürücü gerekir hesab edin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serdararikan

Alıntı yapılan: OG - 04 Eylül 2011, 21:07:27
Nedir hocam o çipler? lazım olursa kullansak? Ben led işine başlayacam ama  durumu anlamaya çalışıyorum. Piyasa da gayet ucuz iş yapıyorlarmış.  Önce durumu anlamam lazım ki onlarla yarışayım daha iyisini ve ucuzunu yapabileyim.

http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=16+channel+PWM+led+driver+&oq=16+channel+PWM+led+driver+&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2923l7948l0l8291l15l12l0l1l0l4l250l2022l0.7.4l11l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=c6186ce995381f0&biw=1600&bih=797

Bunları biliyoruz da TV ekran için yeterince hızlımı? Max clock frekans 25MHz gibi. 16 Kanal sürüyor kanal başına düşünürsen pwm sürme hızı 1,5625MHz gibi. Resim frekansını düşünürsen bu hız çok yetersiz. LED ekranlar için tatmin edici ise bilemem.

Ayrıca 16 kanal demek 3 ledli ekran için 5 pixel, 4 ledli ekran için 4 pixel demek. Ekran pixel sayısını düşünürsen kaç sürücü gerekir hesab edin.

zaten bu tarz devrelerde çok sayıda sürücü var.RGB  LED panolar ucuz ürünler değiller.ve özel ürünler.Çinde  metrekaresini 2500$ civarında satıryorlar.bu yüzden kaz gelecek yerden PWM entegresi sakınılmıyor.1 tane 24 kanal PEM  entegresi ile rahatlıklar 8x8 veya 8x16 pixel RGB modül yapma imkanınız var.asıl sorun RGB bilgilerini çok hızlı olarak modüllere taşımak.

EMG81

Alıntı yapılan: OG - 04 Eylül 2011, 21:07:27

Hohi hohi hohi :D

Not1: Led Ekranlar, Tv ekranlar bu chipler ile yapılır, yapılıyor, yapıldı.
Not2: Hızları gayet yeterlidir.
Not3: Vitual Pixel nedir Bir araştırmanız gerek.
Not4: Bu chipler 1-2-3 dolar iken siz FPGA tercih edin.
Not5: Artık bu başlığın altına yazı yazmayacağım. "Başlığı açana çok ayıp oldu".

Lütfen Atmel ve Pic i tartışmaya devam ediniz.

Ersin

@EMG81,
Yine desteksiz sallıyosun, google linkini verdiğin çipler yeni sayılır çipler, bunu 10 sene once nasıl yapıyorlardı peki.

Alıntı YapWe used Virtex-II™ XC2V1000 FPGAs for video processing, and for control and distribution we chose low-cost Spartan-3™ XC3S200 FPGAs. To configure the FPGAs,we chose the Platform Flash XCF00 configuration PROM family. And for final distribution of the data on the 3800 LED blocks,we used XC9572XL PLDs.
http://www.xilinx.com/publications/archives/xcell/Xcell51.pdf     10.sayfa

Söz konusu led pano NY Times Square de bulunan panodur.

Her blokta cpld mevcut , fiyat kousunda adetli alımlarda diğer pwm sürücülerden pek farkı kalmıyo , hatta avantaj bile olabilir , pinleri daha fazla ve yapı daha esnek.
PWM sürücülere gelince bunlar belli bir oranda muxlanabiliyo frekansa göre değişebilir.

EMG81

Ersin.

Yazmıyacam dedim ama beni yazmaya zorladın. Bu konu üzerine birisi konu açsın ve bizde bunu en iyisi orada konuşalım. !

Sorun FPGA ile PWM üretmek ile başladı. Eskiden zaten böyle yapıldığını 2000 li yıllardan sonra sitemin değiştiğini yazdım.
Ayrıca FPGA lerin bu iş için çok pahalalı olduğunu, Bu iş için özel Pwm chiplerinin olduğunu söyledim.
Bu konu hakkında + - birşey belirtmedim. Yapılamaz demedim, Detaylarınıda anlatmadım. Ama anlatmak gerekiyormuş anlaşılan.

Dediklerinde haklısın.
Her modülde Hızlı bir denetleyici bulunur. Bu hızlı bir işlemci, CPLD veya FPGA olabilir. Bilgileri sürekli denetleyici toplar driver lara yazar.
Kotrolcünün hızı yettiğince 8*8 yada 16*8 modüller seri olarak bir birine bağlanır. Bu az kontrolcü kullanımı doğurur. Maliyeti azaltır.

Ben bu şekil çalıştım bu cihazları üretirken. Sen PWM driver kullanmayıp CPLD veya FPGA ile daha ucuz a bu ürünleri üretiyorsan seni tebrik ederim.

Artı onlara tek tek program yüklediğin ve harcadığın zamanı hiç hesaba katmıyorum bile.

{
@EMG81,
Yine desteksiz sallıyosun, google linkini verdiğin çipler yeni sayılır çipler, bunu 10 sene once nasıl yapıyorlardı peki.
}

Ersin, seni yaptığın işler ve bilgin için taktir ediyor, takip ediyorum. Fakat Şu Cümlen için seni kınıyorum.

OG

Alıntı YapHohi hohi hohi :D

Nooldu bir yerine mi bastılar. Tövbe estağfirullah akşam akşam.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

-Hasan-

Alıntı yapılan: EMG81 - 04 Eylül 2011, 22:13:14
Ersin.

Yazmıyacam dedim ama beni yazmaya zorladın. Bu konu üzerine birisi konu açsın ve bizde bunu orada konuşalım. !

Sorun FPGA ile PWM üretmek ile başladı.
Bende FPGA lerin bu iş için çok pahalalı olduğunu Pwm chiplerinin olduğunu söyledim.
Bu konu hakkında + - birşey belirtmedim. Yapılamaz demedim, Detaylarınıda anlatmadım. Ama anlatmak gerekiyormuş anlaşılan.

Dediklerinde haklısın.
Her modülde Hızlı bir denetleyici bulunur. Bu hızlı bir işlemci, CPLD veya FPGA olabilir. Bilgileri sürekli denetleyici toplar driver lara yazar.
Kotrolcünün hızı yettiğince 8*8 yada 16*8 modüller seri olarak bir birine bağlanır. Bu az kontrolcü kullanımı doğurur. Maliyeti azaltır.

Ben bu şekil çalıştım bu cihazları üretirken. Sen PWM driver kullanmayıp CPLD veya FPGA ile daha ucuz a bu ürünleri üretiyorsan seni tebrik ederim.

Artı onlara tek tek program yüklediğin ve harcadığın zamanı hiç hesaba katmıyorum bile.

{
@EMG81,
}

Ersin, seni yaptığın işler ve bilgin için taktir ediyor, takip ediyorum. Fakat Şu Cümlen için seni kınıyorum.

Ben Atmel ' lerde frekans PIC ' lerdeki gibi 4 ' e bölünüyormu diye soru sorup konuyu ana sayfaya çıkarmıştım iş ta nerelere geldi.  :D

serdararikan

evt frekan 4 e bölünmüyor.fakat şöyle bir durum var

Atmel lerde working register PIC deki gibi 1 tane değil 32 tane çalışma registeri var.bunlardan bazıları index yazmacı olarak,bazıları 16 bit olarak çalışabiliyor.PIC data bölgesine tek komut saykılında ulaşabilirken atmelde data bölgesine 2 saykılda ulaşılıyor.bu yüzden atmelde data bölgesinde işlem yapıyorsanız hız azalıyor.özel registerleri kullanırsanız hız artıyor.nette araştırmalarımda Atmel e kod yazan profosyonel kişilerin genellikle assembly kullandığını gördüm.buradaki mantıkta 32 adet çalışma registerlerinin etkin olarak kullanılması olduğunu düşünüyorum.böylece çok hızlı çalışan programlar yazılabiliyor.aynı kodu C ile yazdığınızda hız düşüyor.