Keil ile USB calismasi

Başlatan bunalmis, 09 Ocak 2011, 21:18:54

z

Kullanilan cipten bagimsiz olacak sekilde kendimizi fazla yormadan USB calisabilecegimiz sablon Usb programlari ariyorum.

Bu tip hazir sablon buldugumuzda yapacagimiz tek sey sablonun donanimla olan baglantisini saglayacak low level fonksiyonlari yazmak olacak.

Bu tip sablonlardan haberdarsaniz linklerini buraya da yazabilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Bülent hocam son günlerde iyice kafama takılan sürücü geliştirme konusunda gördüğüm kadarı ile,
sürücüler aynı bahsettiğiniz tarzda yapılıyor.

EXPORTED FUCNTIONS : Uygulama kodunun çağırdığı fonksiyonlar.
Local Functions            : Sürücü içinde işlemci bağımlı olan low level komut dizileri.

Nasıl yani ?
Uygulamamızdan EXPORTED FUNCTIONS (Keil'e göre) larından birisini çağırıyoruz.
EXPORTED FUNCTIONS içinde hiçbir low level işlem içermeyen komutlar dizisi...
Ama Low Level fonksiyonları çağırıyor.

Local Functions (Keil'e göre) işlemciye dair işlemleri içeren Low Level fonksiyonlar...

Misal sürücüyü başka bir işlemciye aktarmak istediğimizde EXPORTED FUNCTIONS'ları ellemiyoruz.
Sadece Low Level fonksiyonları gözden geçiriyoruz...

Sürücü yazmanın yolu bu şekilde midir ?

t2

Alıntı YapUSB calisabilecegimiz sablon Usb programlari ariyorum.
Microsoft'un winusb sürücüsü var. çeşitli  usb çipleri kullansanızda sürücüsü budur diyorsunuz ve onu kullanıyorsunuz. çip,  fark  etmez. usb kısmında ister pic ister başka çip kullanın sürücü olarak bunu kullanabilirsiniz. dll ve uygulama geliştirme kısmı hrp aynı kalacaktır.

winusb  bedavadır.

Benim anladığım kadarıyla sistem şöyle işliyor. sadece özel bir kaç .dll ve *.inf dosya var. bunlar içindeki VID ve PID kısmını editleyip sürücü budur dediğimiz zaman bu DLL dosyalar kendisi başka dosyalar üretiyor.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff540196.aspx

şablon usb programlar
http://sourceforge.net/projects/winusb-delphi/

z

Sorumu sormaktaki kastim kullandigimiz controller tarafindaki sablonun nasil olduguydu.

PC tarafindaki durumu hic bilmiyorum. Bu nedenle HID tipine yoneldim.

Gerci HID olunca gene kendi isimi kendim goremedim ve komponentden yararlandim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

USB kodlarını içeren dosya sabit olup, hangi çipi kullanacaksanız onun kütüphanesi include ediliyor olabilir mi?