USB yi anlama adina sohbetler

Başlatan bunalmis, 29 Ocak 2011, 14:07:24

z

USB yi anlama adina ugrasirken elde ettigim sonuclari hikaye tarzinda paylasmayi dusunuyorum.

Anlatimlarim daha cok bu ise hic bulasmamis olanlarin yeni bulasmaya baslamasi asamasinda kafalarinda olusacak sorulari gidermeye yoneliktir.

--------------------------

Asenkron seri iletisimin gerek hiz acisindan yetersizlikleri, gerek iletisimdeki hata kontrollarinin yazilimciya birakilmasi, gerek farkli ureticilerin yaptiklari cihazlarin bilgisayarla baglantisinda cihaza ait baud, data bit, stop bit gibi tanimlamalarin bilinmemesi nedeniyle tak calistir zorlugu vs vs tasarimcilari daha yetenekli bir interface gelistirmeye zorlamis ve ortaya USB interface cikmis.

-------------------------

USB interface de, PC tarafindan bakildiginda interface takilan herhangi bir cihazin inciginin boncugunun bilinmesi gerekir.

Bunun icin de PC ile USB cihazinin sartlar ne olursa olsun konusup tanisma faslini gecebilmeleri gerekir.

Bu, hic tanimadiginiz bir kisi ile ilk kez konusmaya basladiginizda bu kisi ile derin sohbetler yapmadan once Nasilsiniziz? Iyimisiniz, Hobileriniz nedir? Ne isle ugrasirsiniz tarzi on tanisma sohbetleri yapmaya benzer. Eger on tanisma asamasini gecerseniz cok derin konularda sohbetler edebilirsiniz.

Bunun icin USB organizasyonu cok ama cok kati kurallarla ureticileri bu isi soyle soyle yapacaksiniz diye zorlamis.

PC nin cihazinizi tanima adina ben size bazi soru kaliplari verecegim. Bu soru kaliplarini alin ve usb cihazininiz gerek donanimina gerek yazilimina gomun demis.

Ayrica bu sorularima vereceginiz cevaplarin da sekli semali beli bu cevap kaliplarini da alin usb cihazinin gerek romuna gerek yazilimina gomun demis.

Boylece ben cihaziniza bir soru sordugumda gidin yaziliminizdan bu soru kalibini bulun, sorunun ne oldugunu anlayin, daha sonra bu soruya verilecek cevap kalibini bulun
cevap kalibinda ilgili bosluklara cevabinizi yerlestirin ve bana (PC ye) yollayin demis.

Bu resmi evraklarda vs karsilastigimiz sorular ve cevap yerlerine ...... konmus matbu bir kagida basilmisformlara benzer.

Soru ve ve cevabin yazilacagi alanlar bellidir.

Iste bu sablon sorular ve sablon cevaplar USB cihazin yazilimina gomulmus descriptor denen veri alanlarinda saklidir.

Bu konu zaten https://www.picproje.org/index.php/topic,31537.0.html basliginda konusulmakta.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com