Flux Nasıl Yapılır?

Başlatan t2, 04 Şubat 2011, 12:06:58

z

Elektrogalvaniz atolyesinde metal kaplama yada temizleme banyolarinda at sidigi kullaniliyordu. (Hic bir zaman ne oranda katildigi bize soylenmedi)

Yerinde olsam kartlardan birini ata goturup isemesini rica ederdim.  Nisadir olayini da yabana atma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Lehim fabrikasında kalıp halinde nişadır  zaten satılıyormuş. Havya ucu temizlemek için kullanılıyormuş.

t2

Denemeler iyi olmadı.

Yeni bir tür Flux yapılacaksa bile, bunu yapan kişi kimyager olmalı. Elektronikçi değil.  Cimrilik yapmayın  ;D

guitarman91

konu baya eskiymiş gerçi...
Bildiğimiz limon tuzu(sitrik asit) oksit giderme ve lehimleme'de güzel sonuçlar veriyor.Bir çoğunuz bilir ki  çaydanlık gibi metal mutfak gereçlerinde biriken inatçı kireç ve lekelerini temizlemek için içerisinde kaynatılan suya ufak bir tutam limon tuzu katılması katman katman olmuş kireci çözme konusunda epeyce etkilidir.
pcb lehimleme işlerimde su+gliserin+limon tuzu ile hazırladığım karışımı kullanıyorum.Oldukça etkili olduğunu söylemeliyim ve reçine'ye kıyasla temizliği hem kolay hem de fazla atık bırakmıyor.

a.zorba

Alıntı yapılan: guitarman91 - 21 Kasım 2017, 12:58:59
konu baya eskiymiş gerçi...
Bildiğimiz limon tuzu(sitrik asit) oksit giderme ve lehimleme'de güzel sonuçlar veriyor.Bir çoğunuz bilir ki  çaydanlık gibi metal mutfak gereçlerinde biriken inatçı kireç ve lekelerini temizlemek için içerisinde kaynatılan suya ufak bir tutam limon tuzu katılması katman katman olmuş kireci çözme konusunda epeyce etkilidir.
pcb lehimleme işlerimde su+gliserin+limon tuzu ile hazırladığım karışımı kullanıyorum.Oldukça etkili olduğunu söylemeliyim ve reçine'ye kıyasla temizliği hem kolay hem de fazla atık bırakmıyor.

karişimin oranlar ı nedir.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.