Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Ram Sağlamlığı

Başlatan maxim1995, 05 Şubat 2011, 14:32:12

maxim1995

Bişey sorabilirmiyim konuyla alakasız ama bende 1 ram var ( masa üstünde ) işte eski ram fakat windows başlarken veya girdikten bişeyler yapmaya başlarken direk kapatıyor bu Ram ın bozuuk olduğuyla alakası varmı ? ( not format atıldı ama atılmadan atılırken öle olmuştu )

maxim1995

Hocam Hiren's BootCD  nin versiyonu fark edermi ??
çünkü
Hiren's BootCD 13.0
Hiren's BootCD 11.0
Hiren's BootCD 10.6
Hiren's BootCD 11.1
Hiren's BootCD 12.0

Diye değişiyor...
Ayrıca başka srunları da kontrol ediyormu ?? mesela ram değilde anakart sorun sa
Birde windows başlatıllırkenmi ?

maxim1995

Arkadaşlar merhaba Hocanın dediği gibi Yükledim Cd ye de oluşturdum şu an tarama devam ediyor ilk başlarda 2 kez kapandı ama soketi dğeiştirince şu an devam ediyor ....
2 : 11 : 37 saat devam ediyor ...
247.6 Mb
6 Tst
40   Good
440 Bad
400 Err-Bits
1 Count Chan

bu sorun var fakat ben şunu anlamıyorum şimdi Ram bozukmu ?

Mucit23

Sistem mavi ekran hatasına düşüyor yani kendinikorumaya alıyorsa büyük ihtimal ram bozuktur..

maxim1995

Daha ayrıntılı açıklarmısınız çünkü anlamadım ...

Errors 13
Pass  6

RcALTIN

Kapanmanın tam olarak ne olduğunu anlayamadım.

Eğer üstünde durulduğu gibi sistemin mavi ekrana düşmesi veya windows açıkken "0x0abcd yönergesindekideki bellek read olamadı" vari hataların çıkması söz konusuysa bunların sebebi ram ile alakalı olabiliyor.

Eğer bilgisayar durduk yere aniden yeniden başlıyorsa, bu power supplyle alakalı olabilir, kalitesiz PSU lar ilerleyen yıllarda iyice deforme olup güç kaybı yaşıyorlar; bu da anakartın voltajı yetersiz gördüğü durumda reset atması şeklinde açıklanır sanırsam.

Eğer bilgisayar durduk yere tamamen kapanıyorsa büyük ihtimalle ısıl bir sorun var, işlemci yüksek derecelere ulaşıyor ve anakart gücü kesiyor olmalı, bios tan işlemci sıcaklığı gözlemlenmeli ve ısınma var ise terman macun yenilenmeli...

Benim aklıma başka bir durum/ihtimal gelmiyor.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

maxim1995

Öle de denelibilir windows başlarken direk kapatıyor bazende komple bilgisayar açıldıktan sorna bişey yapmaya başlasam direk kapatıyor ...
Öte yandan ısınma felan konusunda doğru bakmıyorum çünkü ram ı soket sokete değiştirince sanki düzeliyor ...
ama yinede bilgisayar kapanmadan duramıyor...
şu an Memtest86 devam ediyor
14:26:50 saat geçi   :-\
29 errors
20 psss

ayrıca format atılırken de aynı idi en son oldu derken Nero yüklüyorduk tam kapandı bende nese tamam boşver dedim 2 gün geçti bilgisayar kullanmayı artık başlayak diyorum tak tık tak tık kapanıyor ama soket dğeşitirince kapanması garip oluyor

maxim1995

Arkadaşlar merhaba kasada sorunu çözdüm meğer hem ram hemde ekran kartında sorun varmış ama ekran  kartıda hayli sorunu net değil ...

sahteker

Alıntı yapılan: RcALTIN - 06 Şubat 2011, 01:48:03
Kapanmanın tam olarak ne olduğunu anlayamadım.

Eğer üstünde durulduğu gibi sistemin mavi ekrana düşmesi veya windows açıkken "0x0abcd yönergesindekideki bellek read olamadı" vari hataların çıkması söz konusuysa bunların sebebi ram ile alakalı olabiliyor.

Eğer bilgisayar durduk yere aniden yeniden başlıyorsa, bu power supplyle alakalı olabilir, kalitesiz PSU lar ilerleyen yıllarda iyice deforme olup güç kaybı yaşıyorlar; bu da anakartın voltajı yetersiz gördüğü durumda reset atması şeklinde açıklanır sanırsam.

Eğer bilgisayar durduk yere tamamen kapanıyorsa büyük ihtimalle ısıl bir sorun var, işlemci yüksek derecelere ulaşıyor ve anakart gücü kesiyor olmalı, bios tan işlemci sıcaklığı gözlemlenmeli ve ısınma var ise terman macun yenilenmeli...

Benim aklıma başka bir durum/ihtimal gelmiyor.

RcALTIN hocam bence çok güzel açıklamış hocam olayı..
eğer ısıl bir sorun varsa bunu yapması doğaldır sorunu çözdüm demişsin ama benim aklıma da çöyle bişey gelidi:
eğer mümkünaytın varsa parçaları ayrı ayrı test etmek en güzeli.
(donanımı ne kadar bildiğini bilmiyorum hocam kusura bakma ama) en temel bilgiyi kısaca şöyle diyebiliriz:
eğer ram in bozukluğundan şüpheleniyorsan ram i çıkar tekrar çalıştır bilgisayarı eğer ram in bozuksa çok çok büyük ihtimal apaynı sorunu tekrar alıcaksındır. o zaman sana yeni bi ram lazım deriz.

hiren boot u şiddetle tavsiye ederim hocam tabii tüm donanım sorunlarını aştıktan sonra kullanmak bence en güzeli :)
ben bi çok modelini kullandım yeni modellerde özellikle 11.1 de bana bi kaç sorun çıkarmıştı ama bilmiyorum belkide benen yada bilgisayrımdan kaynaklanıyordu. 9.xx modeller çok güzeldi halen onları kullanıyorum hatta :)
ekran kartından bahsetmişsin hocam birde:
eğer onboardın varsa (sorduğuna göre galiba yok :( ) ordan deneyebilirsin harici ekran kartını çıkartıp.
o yoksa bi arkdaşından bulabilirsin belki...

ve bide şuna dikkat et hocam:
eyer ekran kartından şüpheleniyosan bi ihtimal pci-i slotunu da (yada hangi slotu kullanıyorsan)yakmış olabilirsin

(normalde hiç yaptığım bi hata değldi ama ilginç bir deneyimim olmuştu:
vga soketinin uç kısımlarındaki pinleri bozmuşum nasıl bozulduysa artık :D
nasıl olduysa gzümden kaçmış tabi onuda ekran kartına takarak ekran kartımıda yakmayı başarmıştım ben :D )
benim kartım arkadışın bilgisayrında denedik çalışmadı:
DEMEKKİ BENİM EKRAN KARTI GİTMİŞ !!!
arkdaşın çalışan bi sistemi ve ekran kartı vardı.
o ekran kartını benim sisteme taktık çalışmadı.
BURDAN ANLADIMKİ ÇOK BÜYÜK İHTİMAL BENİM VGA SOKETİ YADA EKRAN KARTIMIN SLOTLARI YANDI !!!

kısaca mantığı anlatmaya çalıştım hocam umarım faydası dokunmuştur
en temel mantık: zararsız ve yol gösterici olan küçük-mantıklı denemeler yapmaktır diye düşünüyorum...
kolay gelsin...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?