C++ Builder yada Visual Studio Express 2010 icin baslangic

Başlatan bunalmis, 06 Şubat 2011, 12:41:02

z

Visual Studio Express 2010 u  indirip kurdum. 30 gun deneme amacli kullanabilecegim. Bu sureyi 90 gune cikartmak da mumkunmus.

Bugune kadar PC de C ve C++ ile hic bir program calismam olmadi ve programi ilk kurcaladigimda basit bir ornek dahi yapamadim.

Bu konuda basit anlatimlarla ilerlememi saglayacak dokuman, site vs oneriniz varmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

kudretuzuner

Merhaba
2009 yılında  VB Net'e merak saldım.Maalesef kaynak bulmakta çok zorlandım.
aşağıdaki kaynaklar benim işimi gördü.Commodore 64 ve commodore 128'e VB ile program yazdığım yıllar hatırıma geldi.Line numarası ver tek tek komut yaz "run" yap.Flopy disketten bir dosya indirecen bir sürü komut yaz "LOAD 8,8"gibi filan.Ama bu VB Net ile tanıştıktan sonra insanın hem zihinsel faaliyeti artıyor hem de algoritma kurma tekniği değişiyor.Ama şunu söyleyeyim sizi gıyaben tanıdığım kadarı ile en fazla bir ay sonra bu işi çözersiniz.Tamamen nesnel çalışan ve de her nesne ayrı işlemler yapan bir yazılım şekli.
http://www.alfakitap.com/redirect.asp?p=6&id=31
Visual Basic 2005 Express Edition
Visual Basic ve .Net
Acey J. Bunch – Evangelos Petroutsos
http://hotfile.com/dl/100914049/abfb...Klasr.rar.html   "Verdiğim bu linkte benim halen üzerinde çalışmakta olduğum projenin basit şeklinin demosu var"
Amatör

jimraynor

z

Visual dillerden beklentim, basit fakat islevsel bir gorsel arayuz yazmak, fonksiyonlarla denklemler cozmek, bmp grafik cizebilmek ve PC ye bagli cihazlarla veri alisverisi yapmak.
Delphi ile zaten ittir kaktir islerimi goruyordum.

En buyuk zorlugu interface islemlerinde bir baska deyisle  PC nin baglantili oldugu cihazlarla yapacagi veri alisverisinde yasiyorum.

USB port uzerinden veri alisverisi yapmada C++ bana bir avantaj saglayacakmi?. Adini sikca duydugum fakat hic bir ilgimin olmadigi C#, Dot Net le ugrasmak C++ a gore daha dogru bir secim mi olur?

kudretuzuner

Merhaba
Hocam yukarıda da yazdığım gibi çok enteresan bir şey bu visual studio.İster C# ister VB kodları ile kullanabiliyorsunuz.Amatör olduğum için USB konusu bana çok yabancı hiç de bakmadım.Ama serial porttan PC den PIC'i ve de dış elemanları kontrol etmek mümkün."demo videoda olduğu gibi"C++ bildiğinize göre C# kodları size daha tanıdık gelecektir. Size VB olarak kısa bir video yolladım.Burada bir form oluşturdum.İçine bir buton yerleştirdim ve butonun "click" komutu içine "Me close" yazdım.Bu şu demektir çalıştıra bastığınız zaman form gelecektir.Butona bastığınız zaman da form kapanacaktır.Aynı işlemi "Me close" komutunu silip tekrar çalıştırın fakat butonda komut satıları olmadığı için form kapanmaz.VB de böyle ama C# ta komutlar nasıldır onu bilemem.Hepsi bundan ibaret.
http://www.dosya.tc/downloads/XeIS54/bunalms_hoca.rar.html
Amatör

RcALTIN

http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=6185

.net platformu söz konusu olunca c# daha iyi bir seçim olacaktır. ayrıca c#, c++ a göre daha üst seviye(alt makine, üst insan) bir dildir; örneğin c++ da bir classın kalıtım olarak birden çok classı referans alması mümkünken programlamayı zorlaştırdığı neticesiyle c# geliştirilirken bunun önüne geçilmiş(her class, tek bir atadan türeyebilir) interface kavramı eklenmiştir. kısaca c# yapısal programlamaya daha yatkın bir dildir ve .net platformunun tüm nimetlerinden faydalanır.

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 06 Şubat 2011, 17:20:38
Merhaba
Hocam yukarıda da yazdığım gibi çok enteresan bir şey bu visual studio.İster C# ister VB kodları ile kullanabiliyorsunuz.Amatör olduğum için USB konusu bana çok yabancı hiç de bakmadım.Ama serial porttan PC den PIC'i ve de dış elemanları kontrol etmek mümkün."demo videoda olduğu gibi"C++ bildiğinize göre C# kodları size daha tanıdık gelecektir. Size VB olarak kısa bir video yolladım.Burada bir form oluşturdum.İçine bir buton yerleştirdim ve butonun "click" komutu içine "Me close" yazdım.Bu şu demektir çalıştıra bastığınız zaman form gelecektir.Butona bastığınız zaman da form kapanacaktır.Aynı işlemi "Me close" komutunu silip tekrar çalıştırın fakat butonda komut satıları olmadığı için form kapanmaz.VB de böyle ama C# ta komutlar nasıldır onu bilemem.Hepsi bundan ibaret.
http://www.dosya.tc/downloads/XeIS54/bunalms_hoca.rar.html

this.Close();

KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Tagli

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Şubat 2011, 12:41:02Visual Studio Express 2010 u  indirip kurdum. 30 gun deneme amacli kullanabilecegim. Bu sureyi 90 gune cikartmak da mumkunmus.
bunalmis hocam, ben Express versiyonlar tamamen ücretsiz diye biliyorum. Yanlışım mı var acaba?
Gökçe Tağlıoğlu

z

Arkadaslar bana da ucretsiz oldugunu soyleyince hemen indirdim. Yanlis bir sey indirdigimi sanmiyorum 2010 icin deneme suresi konmus.
Belki 2008 surumu suresizdir. 

Olaya sadece USB haberlesme acisindan bakarsak microsoftun hangi urununu kullanirsam usb haberlesme kismini ozel komponent vs arayisi icine girmeden asarim?

LukeSkywalker

Hocam eğer kendin bir DLL yazarsan C# ile USB işinş halledebilirsin. Fakat hazır DLL bol miktarda bulunuyor USB için.

RcALTIN

Alıntı yapılan: gerbay - 07 Şubat 2011, 22:59:33
Alıntı yapılan: RcALTIN - 07 Şubat 2011, 02:15:57

.net platformu söz konusu olunca c# daha iyi bir seçim olacaktır. ayrıca c#, c++ a göre daha üst seviye(alt makine, üst insan) bir dildir; örneğin c++ da bir classın kalıtım olarak birden çok classı referans alması mümkünken programlamayı zorlaştırdığı neticesiyle c# geliştirilirken bunun önüne geçilmiş(her class, tek bir atadan türeyebilir) interface kavramı eklenmiştir. kısaca c# yapısal programlamaya daha yatkın bir dildir ve .net platformunun tüm nimetlerinden faydalanır.

this.Close();

hocam öyle yazıp yazıp "this.Close();" demekle ancak kendinizi ve sorgusuz sualsiz sizin yazdıklarınıza inananları kandırırsınız.

hatta yazdıklarınızın sonuna this.Close() yazmanızı açıkcası ayıplıyorum..

anladığım kadarı ile biraz c biliyorsunuz ama ciddi manada C++ bilmiyorsunuz. C#, C++ a göre daha üst düzey bir dil değil.

C++ ın üstün olduğu bir konuyu bile çarpıtıp kötü birşeymiş gibi göstermeye çalışmışsınız. C++ multipple inheritance ı destekler. C# desteklemez. C++ da ister multiple inheritance yapın ister yapmayın tamamen size kalmış bir olay.  Size her iki imkanı da sunduğu halde bunu kötü birşeymiş gibi yazmışsınız. Programlamayı zorlaştırıyormuş; kaç kez multipple inheritance kullandınız da ne zorluğunu gördünüz de bunu yazıyosunuz. internet üzerinde her konu ile ilgili her türlü görüş bulabilirsiniz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Eğer kendi görüşünüzse yazın tartışalım. Ya da www.7-zip.org a girin kaynak kodunu açın bakın multipple inheritance ın ne kadar güzel bir olay olduğunu kendi gözleriniz ile görün. Ya da ben size microsoft un kodlarından parçalar göstereyim. Bir kısım C++ ile kod yazmayı beceremeyen insanların görüşlerini gelip buralara yazmayın. Delil gösterin. "Her class tek bir atadan türeyebilir" konusu bir kısıtlamadır. isterseniz C++ ı da bu şekilde kullanabilirsiniz. interface kavramı eklenmişmiş, diğerlerinde yokmuymuş da eklemişler. Zaten hepsinde olan birşey. C++ da da var delphi de de. "kısaca c# yapısal programlamaya daha yatkın .."   yapısal programlama nedir? hadi bunu açın tartışalım kim daha yatkın.. ".net platformunun tüm nimetlerinden faydalanır."   ben yazdığım kodun direk işlemci üzerinde çalışmasını isterim. bytecode lar üzerinden interpret edilmesini istemem ve donanımın ve işletim sisteminin her şeyine özgürce "direk" erişmek isterim. bu durumda managed kod bana göre bir kısıtlamadır size göre ise bir nimetdir..

lütfen insanları yanıltıcı mesajlar yazıp sonra da "this.Close();" gibi bir ayıp ile mesajınızı bitirmeyin..

mov ax, 4c01h
int    21h

"anladığım kadarı ile biraz c biliyorsunuz ama ciddi manada C++ bilmiyorsunuz. C#, C++ a göre daha üst düzey bir dil değil."
"C++ ın üstün olduğu bir konuyu bile çarpıtıp kötü birşeymiş gibi göstermeye çalışmışsınız"
-çok afedersiniz ama ben ankara diyorken siz .... kara anlamışsınız; belkide öyle anlamak isteyişinizdendir. (alt makine, üst insan) diye belrittiğim halde buradan bile anlayamıyorsanız önce üst seviye alt seviye nedir onu öğrenin. assembler size göre en üst seviyeyken, visual basic en alt oluyor sanırsam? bana göreyse assembler en alt seviyelerdeyken, vb en üst seviyelerde... sanırım artık üst seviye dilin konuşma diline en yakın, alt seviyenin ise en uzak olduğunu anlamışsınızdır. kısaca burada c++ gömmektense övmüşüm, tatmin edebilirsiniz egolarınızı.

"hatta yazdıklarınızın sonuna this.Close() yazmanızı açıkcası ayıplıyorum.."
Alıntı yaptığım kişinin belirttiği haliyle Me.Close() VisualBasic .net de ne yapıyorsa c# da da this.Close() odur. Bilmiyorsanız öğrenin ve mesajlarımı kafanıza göre yorumlamayın. Alıntı yaptığım kişi "VB de böyle ama C# ta komutlar nasıldır onu bilemem." cümlesine karşılık aynı kodun birebir karşılığını belirtme gereği duydum, artık size ne olduysa anlayamadım. Belkide şu hayattaki tek eksiğiniz polemik olduğundan olabilir. ben c++'ı çarpıtmıyorum ancak sizin mesajımı işinize geldiği gibi yorumlamanız çarpıtmak kelimesinin hakkını veriyor sanırım.

".net platformunun tüm nimetlerinden faydalanır."
-c# dili sırf bu yüzden oluşturulmadı mı zaten? c++'ın programlamadaki yeri ayrıdır, c# ın ayrıdır. microsoft c++ ın daha iyi olduğunu bilmiyormuydu da c# (4 artılısını) icat etti? şimdi siz buradan da 4 artılı olunca c++ dan daha iyi diye anlarsınız.  :D

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Şubat 2011, 16:46:46
Visual dillerden beklentim, basit fakat islevsel bir gorsel arayuz yazmak, fonksiyonlarla denklemler cozmek, bmp grafik cizebilmek ve PC ye bagli cihazlarla veri alisverisi yapmak.
Delphi ile zaten ittir kaktir islerimi goruyordum.

En buyuk zorlugu interface islemlerinde bir baska deyisle  PC nin baglantili oldugu cihazlarla yapacagi veri alisverisinde yasiyorum.

USB port uzerinden veri alisverisi yapmada C++ bana bir avantaj saglayacakmi?. Adini sikca duydugum fakat hic bir ilgimin olmadigi C#, Dot Net le ugrasmak C++ a gore daha dogru bir secim mi olur?
burada kişi "sistem programlama"dan bahsetmiş mi? c++ nın avantajları ne olacak bu kişinin istekleri doğrultusunda, bak kendisi de sormuş USB üzerine?

"bu durumda managed kod bana göre bir kısıtlamadır size göre ise bir nimetdir.."
-aynen de öyledir. benim kod yazdığım dilden beklentim "yapmam gereken işi tam olarak, en kısa zamanda(üzerine çalışılan süre, malum algı probleminiz var) görmesi"dir, dilin neler yapabilecek olması değildir. Bu kişi yeni başlayacağını belirttiği için ve de belirttiği beklentileri karşılayabileceği için C# önerdim. Oyun programlayacağım deseydi ona büyük ihtimalle c++ 'a yönelten bir mesaj yazardım.

Yani kısaca, mesajlarımı kafanıza göre yorumlayıp, daha this.close() yazarak ne ifade ettiğimi anlamadan(belliki bilmiyorsunuz bile), konuyu "c++ c# ı döver" haline getirmeyin, bu forumda oldukça popüler durumdaki ucuz polemiklere birer tane daha ekletmeyin, eften püfden yanlış anlamalarla birden galeyana gelmeyin, sakin olun, derin nefes alın verin ve tekrar okuyun. :)

RcALTIN

Alıntı yapılan: RcALTIN - 07 Şubat 2011, 02:15:57

PIC üzerine olanlar haricinde herhangi bir C derleyecisiyle kod yazmadım, ama tutturmuşsunuz bi C türküsü gidiyor... Sırasıyla pascal, vb, vb.net, c#, delphi, java üzerine yıllarca eğitim gördüm, kendimi c# da geliştirdim ve etkin olarak kendi projelerimde de kullanıyorum. Şimdi ben kendi kullandığım derleyiciyi iyi yönlerini öne çıkararak belirtiyorsam size ne? sonuçta c++'da şu yok diye birşey demedim. c# da interface budur, c++ dakini ben bilmem, ne zaman eklenmiş hiç bilmem, bilmemede gerek yok, benim yazdığım şey ortada... Neden yapısal programlamaya yatkınlık üzerine konuştuğum konusunda c# tasarım hedeflerini(ECMA, MS) incelemenizi öneriyorum. Unutmayın ki c++ mükemmel olsaydı c# diye bir dile ihtiyaç duyulmazdı. Ben c++ bilmiyorsam siz de c# hakkında hiçbirşey bilmiyorsunuz ve anlamsız bir şekilde c++ fanatikliği yapıyorsunuz. Yok dll import ediyorsunuzda bilmem ne konuyu nerelere getirdiniz, oldu olacak kendi işletim sisteminizi ve programlama dilinizi yazın da tüm bilgisayara rahatça hükmedebilin, amerikayı yeniden keşfetme arzunuz ve profesyonel programcı karakteri tanımınız beni pek bağlamıyor...

Herşeyi bir kenara bırakalım siz bu mesajımdan nasıl oluyorda c++ 'ı kötülediğimi çıkarıyorsunuz ben bunu anlayamıyorum. En başta cahilliğinizden(burada iade ediyorum) alt seviye üst seviye ayrımını yapamadınız, this.Close() yazarak chicken translate şekliyle ukalalık yaptığımı falan düşündünüz(hoş, çok iyi bildiğiniz(?) Visual C++ ta da kullanılır bu this pointer'ı, Close() un ise bir metod olduğunu anlamak çok da zor olmasa gerek :) ) ve mesajlarımı çarpıtarak ayar verme çabasına giriştiniz, tamam anlıyorumda bak ne diyorum:
'"konuyu "c++ c# ı döver" haline getirmeyin' ama görüyorum ki hala siz oradasınız ve "bir yanlış anlama var" demekden aciz, kibirli bir insansınız...

Malesef size ve tartışılması gereksiz argümanlarınıza ayıracak daha fazla vaktim yok, bundan sonraki yazdıklarınıza bilgisayarımın başında "he" diyerek geçeceğim.

Burak B

1. C# - Managed bir dildir. Tüm managed diller gibi rahat kullanılır ancak .NET sanal sistemine ihtiyaç duyar ve M$ bağımlıdır. C++' tan türetilmiş bir dildir. Ürettiği Kod tamamen yazılımsal bir işlemci üzerinden yorumlanarak gerçek işlemciye ulaştırılır. Bu arada kullanılan tonla kod ve işletim sisteminin zırvalıklarını saymıyorum bile. Java, .NET, Basic ve akabinde  VB, Visual FOX, v.b. gibi diller bu sınıftandır.
2. C++ - Temel yapı itibariyle managed değildir. (İstisnalar kaideyi bozmaz.) Derlendiğinde hedef sistemin anlayacağı hale dönüştürülr. Evrenseldir, taşınabilir, uyumluluk sorunları nispeten sistem API' si kaynaklıdır, esnektir. OOP (Nesne Yönelimli Programlama) Tabanlıdır ve bu tekniği sonuna kadar sömürmekten çekinmez.
3. C - Hiçbirşey söylemeye gerek yok. Yaz götür derle çalışsın yeterki ne yazdığını bil. Esnek, modüler, uyumlu, evrensel.
4. ASM Düşük Seviye (Low level) bir dildir. Karmaşıktır ve çok güçlüdür. Kritik noktalarda kullanım açısından çok avantajlıdır. Ancak bu avantaj platform taşınabilirliği, işlemci ve platform API' leri bazında sabitse daha geçerlidir. Aksi halde yazılan kod API kullanımını şart koşmuyorsa taşınabilirlik işlemci ile sabittir. Kritik olmayan işlerde kullanımı amelelikten başka birşey değildir ve önceden hazır kütüphaneleriniz yoksa zaman kaybına neden olur.

@bunalmis hocam artık yapacağınız uygulamaya göre hangi dili kullanacağınızı siz seçin.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle