C++ Builder yada Visual Studio Express 2010 icin baslangic

Başlatan bunalmis, 06 Şubat 2011, 12:41:02

muhittin_kaplan

Hep Diyorum C hepsini döver.En Uzağa o İşer. En Güzel İşleri O yapar.

@ Bunalmış. Visual Studio Express yerine (ki bunun içerisinde c#,vb gibi dillerin yanında crystal report gibi eklentilerde vardır)
C# express editionu indir bu bedava. (VB si, Web Development i ayrı ayrı indirebilirsin)

CoşkuN

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Şubat 2011, 01:36:24
Hep Diyorum C hepsini döver.En Uzağa o İşer. En Güzel İşleri O yapar.

Buna pek katılamayacağım. En çok kullandığım dil C olmasına rağmen, herşey yerinde güzel diyorum. Windows tabalı yapacağınız işler için C ile iş yapma diye birşey kalmadı bu zamanda. Ben de en pratik olarak C#'ı önerebilirim. Önceki mesajlarda yapılan C++, C# çekişmelerini de oldukça anlamsız buldum. Burada dillerin gücünü kıyaslamaktan çok işlerimizi en pratik nasıl halledebiliriz ona bakmak lazım. Windows tabanında .NET ortamını kullanacaksanız C# en mantıklı çözüm. Artık Microsoft C++ desteğini kaldırmaya başladı zaten.

FullMetal

Belki biraz konu dışı olacak ama ben QT e dalmayı düşünüyorum. http://qt.nokia.com/products/

Alıntı yapılan: CoşkuN - 09 Şubat 2011, 09:39:15
Artık Microsoft C++ desteğini kaldırmaya başladı zaten.
Çok ilginç, dediğinizle ilgili bir referans verebilirmisiniz?

Burak B

Eğer platformlar arası birşeyler düşünüyorsanız Qt uygun bir arayüz kütüphanesi. Ayrıca boost kütüphanesini de gözardı etmeyin derim.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

CoşkuN

Alıntı yapılan: FullMetal - 09 Şubat 2011, 13:04:19
Belki biraz konu dışı olacak ama ben QT e dalmayı düşünüyorum. http://qt.nokia.com/products/

Alıntı yapılan: CoşkuN - 09 Şubat 2011, 09:39:15
Artık Microsoft C++ desteğini kaldırmaya başladı zaten.
Çok ilginç, dediğinizle ilgili bir referans verebilirmisiniz?

2008 sürümlerinden sonra böyle birşey olacağını duymuştum fakat şimdi baktım 2010 versiyonlarında da C++ desteği var. Ancak ben hala .NET platformunda C# ile çalışmanın daha rahat olduğunu düşünüyorum.

t2

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Şubat 2011, 16:46:46USB port uzerinden veri alisverisi yapmada C++ bana bir avantaj saglayacakmi?. Adini sikca duydugum fakat hic bir ilgimin olmadigi C#, Dot Net le ugrasmak C++ a gore daha dogru bir secim mi olur?
Bunların hangisini kullanırsanız kullanın, HID aygıt kulanıyorsanız başka bir sürücünüz yoksa, cihazın bulunması, cihazdan gelen bilgiler ve diğer işler windowsun kendi *.sys, *.dll dosyalarından geçerek sizin programa ulaşır. Örnek programları incelediğimizde verilen dosyaların include dosyaların detayına baktığımızda karşımıza bu DLL dosyalardan import edilen fonksiyonlar çıkacaktır. HID.DLL, hidparse.dll vb. yani yöntem aynı olduktan sonra başka bir dil kullansanız da sorunlar kendiliğinden düzelmeyecek. Sizin bacerinize kalacak

t2

Peki çözüm nedir?

Tüm bu angarya işleri sizin adınıza yapan hap gibi bir DLL

Patronlar için usb> USBoss.dll !

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: t2 - 09 Şubat 2011, 16:10:11
Peki çözüm nedir?

Hocam peki bu USBoss.dll içindeki komutları açıklayan bir döküman var mı?
Şimdi internette araştırdım hiç bir şey çıkmıyor USBoss.dll diye aratınca...

t2

Benzer çeşitli DLLler var. bu isimde yoktur. ben uydurdum. ama böyle bir DLL yapabilirim. açık kodlu örnek dosyalardan kapalı bir DLL yapılarak  çözüm sağlanır.

Burak B

Alıntı yapılan: maytere - 09 Şubat 2011, 16:16:07
Alıntı yapılan: t2 - 09 Şubat 2011, 16:10:11
Peki çözüm nedir?

Hocam peki bu USBoss.dll içindeki komutları açıklayan bir döküman var mı?
Şimdi internette araştırdım hiç bir şey çıkmıyor USBoss.dll diye aratınca...

Bu dökümanları incele.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff543301%28v=VS.85%29.aspx

@gerbay haklı DLL yazmaktan ziyade kernel modunda sizin için çalışan birilerinin bulunması herzaman daha iyidir. Ancak driver yazmakta apayrı bir mevzu malum. Yazılamaz da değil tabi ;) Önemli olan bize kazandıracakları zamanımızı harcamamıza değer mi ? Bazen evet bazen hayır.

@t2 üstat DLL hertürlü yazılırda acaba "@bunalmis hocamın ihtiyaçlarına cevap verir mi ?" Sorusuna yanıt aramak lazım. C# iyidir kötüdür diye birşey yok ancak ortada gerçekler var ve bu hususta ciddiyim. O gerçeklerden biri de şudur .NET, VB, java, v.s. sizi firmalara bağımlı yapar. Ha çokta önemli mi? Değil !. Benim kodum gerekirse www üzerinde bile çalışsın bana yeter çok yüksek bir performans aramıyorum diyorsunuz demektir. Bakın, Delphi bile gerçekten ne yaptığınızı bilmiyorsanız "garbage code" dediğimiz yığınla çöp kod üretiyor ki kendisi native win32 yapıyı terkedip .NET' e geçme çabasında şu anda. Nedeni ne dersiniz hala bir x64 compiler yazamadılar. Ama ne gerek var buna değil mi ? .NET' te buna gerek yok nasılsa x86 x64 önemi yok ki !  Ama bu yeni gelecek olan delphileri -örneğin- bir ERP geliştirici için mükemmel yapar bir sürücü veya donanım geliştirici için değil ;) @gerbay arkadaşımızı tanırım onun anlatmak istediği şey biraz bu bahsettiklerimden kaynaklanıyor.

"Yazdığınız kod bir sanal işlemci tarafından işlendikten sonra fiziksel işlemciye gönderiliyor. Yani bir aracı var." Bunda nasıl bir performans olabilir siz söyleyin.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

t2

Alıntı Yap@t2 üstat DLL hertürlü yazılırda acaba "@bunalmis hocamın ihtiyaçlarına cevap verir mi ?" Sorusuna yanıt aramak lazım.
Nedir onlar bir anlayabilsek? Benim anladığım, kullandığı dilde tam olarak istediğini yapamamış konuyu dallandırmış. başka bir dil kullansam düzelir mi? diye soruyor. 

1-  Cihaz var mı? varsa tanımlayıcı bilgileri,  seri numarası, firmware versiyon vb.  nelerdir  ? bunlar alınacak.  Bunları device descriptor içine gömdüysek aynen okuyabiliyoruz zaten

2-  Bunun dışında başka bir bilgi  mesela 64 bayt buffer olsun. Gönder , gitsin, geldiyse, al oku .

İşte bütün bunları zaten yapabiliyoruz. bunun dışında daha ne lazım? daha farklı bir bilgi gelemez. siz ne gönderirseniz o gidip gelir.

işimizi görmek için 2 seçenek var.

low level kodlar elimizdeyse alır kullanırız. ben kullanıyorum isteyen bulur kullanır. sır değil. ve güzel çalışıyor. ya da  bu işi güzelce yapan kod parçacıkları veya DLL temin edilir. tabi DLL içinde her istediğiniz olmaz. ne kadar münasip gördüyse o kadar fonksiyonu dışarıdan kullanmanıza izin verir. Daha fazlasını isterseniz muhtemelen üst versiyonu satın almanız gerekir.

burada bir örnek bildirmiştim.
https://www.picproje.org/index.php/topic,31537.msg220747.html#msg220747

burada göndermek ve almak için gerekli fonksiyonlar var. bunun dışında pek de bir şey yok.

z

@T2

Delphide HID ile hic bir sorunum kalmadi. Belki de delphiyle devam edecegim. Ancak, microsofta ait C yada turevi bir dile gectigimde acaba hardware interfacing islerim daha mi kolay olur diye merak ediyorum.

Neden?

Isletim sistemi microsofta ait. Bu durumda derleyicimi de microsofttan secersem belki bu firma interface islemleri icin delphide oldugu gibi 3.party komponent ve dll arayisi ihtiyacini ortadan kaldirir diye dusunmustum.

Nihayetinde nerde cokluk orda okluk.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

C Builder icin asagidaki linkte en tepedekini mi indirmeliyim.

https://downloads.embarcadero.com/free/c_builder

(Bir ust yazimda yanlis anlamaya neden olacak cumlu kurmusum. Kurdugum cumleden, Delphinin 3. party bilesen ihtiyaclarini kaldirdigi anlasiliyor. Halbuki, Delphide 3.party bilesenlere ihtiyac duyulabiliyor. Bu nedenle acaba C avantaj saglarmi demek istemistim. )

z

C++ Builderi kurdum. Sanki delphinin nerede ise aynisi. Ancak Delphi'deki gibi ornek programlarin oldugu bir klasor goremedim.

Acaba eksik bir kurulum mu yaptim?

Zamaninda forumda bir arkadas asagidakine benzer bir soru sormus ve cok hosuma gitmisti.

"PIC in icine hangi komutu yazarsam motorun hizini ayarlayabilirim"

Benzer bir soru da ben sorayim.

Delhpideki   Edit1.text:='Deneme'; in C++ Builder deki karsiligi ne olacak?

z

Delphide, yazilan programa ait formlarin boyutlarini daha kodu calistirmadan ekrani dolduracak sekilde buyutmek icin maximize (kare) kutucuguna tiklamamiz yeterliydi. Boylece formun gercek boyutlarini gorup forum uzerine konacak bilesenleri gercek yerlerine koyabiliyorduk.

Builderda ekran tasarimi yapabilmek icin formu bir turlu tam ekran kaplayacak sekilde buyutemedim.

Bu nasil yapilir?