C++ Builder yada Visual Studio Express 2010 icin baslangic

Başlatan bunalmis, 06 Şubat 2011, 12:41:02

z

http://store.embarcadero.com/DRHM/store?Action=DisplayCategoryProductListPage&SiteID=borlande&Locale=en_IE&categoryID=1058300

Yukaridaki linkte Builder icin fiyat listesi var.  C++Builder XE Starter - NEW!  icin 199 Euro fiyat verilmis.

Bu paketi alirsam isimi gorurmu seklindeki soru garip kacacak fakat;

Database, web vs ile isim olmuyor. Form uzerinde tiklanacak butonlarim, textboxlarim, grafik cizecek cuham olsun yeter dersem bahsettigim paket benim isimi gorurmu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FEHMİ_ASM

Evet ben de C için - hem PIC hem de (bilgisayar) işletim sistemi üzerine yazılıma yeni başlıyorum. Bunalmış hocamızın yukarıda verdiği link Visual C için bir IDE midir? USB ve RS232 için rahatlıkla veri iletimi ve arabirim görselliği sağlanabilir mi? Bu IDE yazılımını indirebilirim. Zaten geçen gün kurduğum TURBO C de hoşuma gitmemişti. Herkese de hayırlı akşamlar.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Burak B

C' ye yeni başlayacak olanlar PellesC' yi deneyebilir. IDE hoşunuza gitmez ise RadASM ile deneyin.

PellesC x86, x64 ve ARM sistemler için derleyici desteği sunuyor.
http://www.smorgasbordet.com/pellesc/

http://radasm.cherrytree.at/

Not: RadASM aslında daha çok win32 asm kodlayanların kullandığı bir IDE' dir. %100 ASM dili ile yazılmıştır. ASM ,C ve Basic derleyiciler için desteği oldukça iyidir. Basit ve kullanışlı bir IDE arayanlar deneyebilir. İstenirse diğer diller için destek verecek şekilde düzenlenebilir.

Desteklediği diller;
Alıntı YapSupport for many programming languages and assemblers/compilers
...namely MASM, TASM, NASM, FASM, GoAsm, Borland C/C++ 5.5, Bcet Basic, VC6 C/C++, Digital Mars C/C++, FreeBASIC, Free high level assembly (FHLA), FreePascal, High level assembly (HLA), Lcc. This list can be extended by downloading extra programming packs or creating ones!
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

FEHMİ_ASM

Ben işletim sistemi ile PIC (farklı bir çevre modül de olabilir) haberleşmesini C++ dili ile yapmayı düşünüyorum. Çünkü C++'ya başlayıp bundan sonra da hep onu kullanmak istiyorum. Yani seçim hakkım "bir". Ne kadar doğru telaffuz edeceğim bilmiyorum ama C++ dili ile donanım portlarına
direkt erişim için GUI'ler oluşturabilmeliyim. C++'yı da makina diline yakınlığı için seçiyorum. PELLES C dediğin, bunları sadece C++ ile yapabilir mi? 
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Tagli

C++ <-> Qt ikilisi bu konuda işe yarar gibi gözüküyor. Ben de şu anda bu ikisini öğrenmeye çalışıyorum. Üstelik ücretsiz IDE bulmak da mümkün. bunalmis hocam, ortalıkta pek çok ücretsiz IDE varken bence IDE'ye para ödeme, yazıktır.
Gökçe Tağlıoğlu

Burak B

@FEHMİ_ASM
PellesC bir C derleyicisi C++ değil. C++ kullanacaksanız söylediklerinizden yola çıkarak Rad Studio C++ Builder(Kullanımı daha basit delphi gibi) veya Visual C++ kullanmanızı öneririm. Ancak bu ikiside ücretli yazılımlar. Zira bedava dağıtımı yapıla C++ derleyicileride mevcut. Unutmayın C ile C++ aynı şey değildir sizi yanıltmasın.

Bknz; Bedava derleyicilerin listesi;
http://www.bloodshed.net/compilers/index.html
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

OG

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Şubat 2011, 12:41:02
Visual Studio Express 2010 u  indirip kurdum. 30 gun deneme amacli kullanabilecegim. Bu sureyi 90 gune cikartmak da mumkunmus.

Alıntı YapHere is the quick an dirty way:

Download Visual Studio 2010 Ultimate from here:

http://anonym.to/?http://download.microsoft.com/download/2/4/7/24733615-AA11-42E9-8883-E28CDCA88ED5/X16-42552VS2010UltimTrial1.iso

If the link is dead, you'll find the trail iso on microsoft page :-)

Then modify setup.sdb

Code:

[Product Key]
YCFHQ9DWCYDKV88T2TMHG7BHP

Thats it :-D

Kurmadan önce setup.sdb içindeki keyi değiştirince kürekleniyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

XX_CİHAN_XX

Alıntı Yap
VC# 2010 Express: PQT8W-68YB2-MPY6C-9JV9X-42WJV
VC++ 2010 Express: 6VPJ7-H3CXH-HBTPT-X4T74-3YVY7
VWD 2010 Express: CY8XP-83P66-WCF9D-G3P42-K2VG3
VB.NET 2010 Express: 2KQT8-HV27P-GTTV9-2WBVV-M7X9
C# ı denedim çalışıyor...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

atavratbraveheart

Özellikle gömülü sistemler için C/C++ program geliştireceklere "Eclipse"  tavsiye ederim. Ücretsiz, destek olarak gayet sağlam bir IDE'dir. Debug falan oldukça gelişmiştir. Microsoft gibi firmalara bağımlı kalmayın. Bağımsız bir dil için bağımsız bir IDE kullanın.
Link :
http://www.eclipse.org/downloads/

Veli B.

Alıntı yapılan: gerbay - 11 Mayıs 2011, 23:33:27
Bu arada;   ben embedded için de IDE olarak Visual Studio (2008) yu kullanıyorum. 2010 biraz hantal ve problemleri var ama 2008 çok iyi.. üzerinde bir de "Visual Assist X"  çakıyorsunuz.. Öyle eclipse in falanın filanın tamamlayamadağı kodları tamamlıyor. Tadından yenmiyor..  Hatta Linux development ımı da Visual Studio ile yapıyorum.. Herkese tavsiye ederim.. Eclipse falan filan RAM canavarı ve arada bilgisayarı restart etmek zorunlu hale geliyor..

Bu mesajınızda yaptıklarınızı, zahmet olmayacaksa açmanız mümkün mü? İlgimi çekti ve öğrenmek isterim.

Veli B.

SpeedyX

Bende bir soru sorayım,

private void serialPort1_DataReceived(object sender, System.IO.Ports.SerialDataReceivedEventArgs e)
        {
            try
            {
                MessageBox.Show(serialPort1.ReadExisting());
            }
            catch (System.Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message);
            }
        }

Yukarıdaki kod çok güzel çalışıyor, sanki bir interruptmış gibi data geldiğinde messagebox içinde gelen veriyi gösteriyor, yalnız gelen veriyi textbox1.text e atamadım, derliyor çalışırken o satırda crash...
Nasıl yapılır?

RcALTIN

Alıntı yapılan: SpeedyX - 12 Mayıs 2011, 01:07:21
Bende bir soru sorayım,

private void serialPort1_DataReceived(object sender, System.IO.Ports.SerialDataReceivedEventArgs e)
        {
            try
            {
                MessageBox.Show(serialPort1.ReadExisting());
            }
            catch (System.Exception ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message);
            }
        }

Yukarıdaki kod çok güzel çalışıyor, sanki bir interruptmış gibi data geldiğinde messagebox içinde gelen veriyi gösteriyor, yalnız gelen veriyi textbox1.text e atamadım, derliyor çalışırken o satırda crash...
Nasıl yapılır?

Derleyicinin verdiği hata mesajı nedir? Büyük ihtimalle cross thread kaynaklı bir şeydir; formunuzun ctor u içine
CheckForIllegalCrossThreadCalls = false;
eklemeniz bu sorunu çözer ama pek önerilmez, bunun yerine ihtiyaç duyulan kontrolü invoke etmek gerekir... Farklı bir thread ile form kontrollerine(aslında farklı bir threada ait kontrollere desek daha doğru olur) erişirken bu durum oluşur.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

SpeedyX

textbox işin içine girince "textbox1 farklı bir thread tarafından kullanılıyor" diye hata ile program kalakalıyor.
C# ın benden habersiz threadler oluşturmasını beğensem mi beğenmesem mi karar veremedim.