Lpcxpresso sd kart denemesi

Başlatan Erhan YILMAZ, 06 Şubat 2011, 13:59:46

Erhan YILMAZ

Ben direk derledim keil de onlar hazırdı ama disk_initiliaze() fonksiyonu içinde spi_init() ayarlarını yapıyor oraya ekliyorsun spi hazırlama kodlarını.Birde spi için byte gönderme byte alma fonksiyonlarını yazıyorsunuz birde rtc fonksiyonları var ama zaman kullanmak istemiyorsanız içi boş sabit bi saat değeri olan bi rtc fonksiyonu yazıp kullanabilirsiniz.Lpc1768de dahili rtc olduğundan kodları hazırdır.Başka denetleyiciye taşımak için alt seviyede bu şekilde değişiklikler gerekiyor.Kodları başka denetleyiciye taşımadan önce örneklerine bakmanızı tavsiye ederim çoğu denetleyici ile yapılmış örneği var chanın.

LukeSkywalker

Yani bizim diskio.c diye bir dosya hazırlamamız gerekiyor. Yanlış mıyım? Bu kodları da oraya aktaracağız.

Erhan YILMAZ

Low level disk I/O module is not included in this archive because the FatFs
  module is only a generic file system layer and not depend on any specific
  storage device. You have to provide a low level disk I/O module that written
  to control your storage device.

Beni oku dosyasında belirtmiş yanlış anlamadıysam diskI/O.c dosyası ile bi işiniz yok.Hocam siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

LukeSkywalker

Hocam ben  wireless ortamda 5km çapındaki cihazlardan  bir kaç ayrı sensörden gelen analog verileri mmc kart'a dizip aynı zamanda kablosuz olarak gönderen bir sistem tasarlıyorum. Şimdi yapmak istediğim şey verileri karta yazdırmak. Bir de bu LPC17xx_uart.c, LPC17xx_sd.c gibi kütüphaneleri nerden buldunuz hocam?

Erhan YILMAZ

Hocam onların hepsi hazır işte uygulama notunda var.Bahsettiğiniz uygulamayı verdiğim kodlarla lpc1768 ile yapabilirsiniz her hangi bi değişiklik gerektirmez.

LukeSkywalker

Kütüphaneleri internette araştırmama rağmen bulamadım. LPC17xx_sd dosyasını nereden aldınız mesela? Keil ve NXP'nin sitesinde yok. Tamam dostum anladım senin verdiğin kodlarla yapabilirim. Ama adam uygulama notu vermiş bu notta kullandığı kütüphane dosyalarını nerden temin edebileceğimi yazmamış. Sen nereden temin ettin onu soruyorum. Yarın birgün başka birşey lazım olur bulamayız.

Erhan YILMAZ

an10916 uygulamasının kodlarında var.

LukeSkywalker

Hocam sağolasın. Fakat şunu gördüm ki bu NXP eğer bu uygulama notlarını, kütüphane dosyalarını daha düzenli bir şekilde kullanıma sunsa öğrenmek gerçekten çok kolay olacak. Adam uygulama notunu vermiş fakat kodlarını şuradan indirebilirsiniz gibi bir link vermemiş. ara tara canı çıkıyor insanın.

LukeSkywalker

Şu sitede kütüphane dosyaları adam gibi paylaşılmış
http://www.coocox.org/NXP-Series.php

LukeSkywalker

LukeSkywalker

Hocam sanırım çok soru sordum fakat "1U<<28" ne demektir? U nedir?

Erhan YILMAZ

hocam o 28. biti gösterir binary oalrak 0b 00010000 00000000 00000000 00000000 hex 0x10000000 sayısına denktir.

LukeSkywalker

Hocam o şekilde neden gösterilmiş? 1<<28 değil miydi onun gösterilişi. "1U" nedir? unsigned demek mi?

Erhan YILMAZ

Hocam ordaki u unsigned int'den geliyor.Yani osayının tipini söylüyor.C dilinde pek önemi olmayan bi tanımlama.

LukeSkywalker

Teşekkürler hocam cevaplar için. Şimdilik ARM7'lerden başladım ama zannedersem CORTEX m3'e geçmek zor olmayacaktır..