Mosfetlerin farklari???

Başlatan Erol YILMAZ, 24 Nisan 2004, 23:29:49

bmutlu

Erol surme seklin puspul mu acaba ?
Mosfeti iletime soktun ve kesime soktuğun zaman giriş kapasitesinden dolayı tranzistor hala iletimde kalmayı devam eder bu yüzden tranzistorde ısınmaya neden olan sebeplerdendir bu yuzden du degeri hızlı bir şekilde boşaltacak bir duzenek olusturarak sürmelesin..

Erol YILMAZ

cikisi 10 ohm ile 3842 veriyor.
Sanirim sorunun cevabini msehirlioglu verdi.
Tesekkurler.

OG

http://www.süpertex.com/pdf/datasheets/HV9906.pdf adresinde page 10'a bakın, adamın aklına güzel bir yöntem ile sürme fikri gelmiş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mmengi

hocam güzel bir teknik.HV9906 nın yeteri kadar gate akımı verebildiğini ve yeterince hızlı olduğunu düşünürsek güzel.Ama aynı mantığı pic e uygulamak aynı sonucu doğurmayabilir.Gate şarj sırasında, gate kapasitesine göre anlık 80-90mA. leri bulan akımlar çekiyor.bunu direk olarak pic ile sürmek hoş olmayabilir.Gate ile Source arasındaki Tr, gate i deşarj etmek için kullanılmış.

OG

Üstat, R10'u uygun bir değerde seçersek pic'den aşırı akım çekmeyi önleriz sanırım (pic çıkışı H için). Çıkış L olduğunda da zaten baz-collector girişi (ortak collector) kullanılmış yani çok yüksek empedans gösterir.

Ne dersiniz?

mmengi

hocam eğer gerekli şarj akımı direnç ile kısılmaya çalışılırsa bu sefer gate kapasitesinin şarjı sırasında uygulanan puls in yükselme süresi artacağından iyi bir sürme gerçekleşemez ve ısınmalar olmaya başlar diye düşünüyorum.

OG

Güzel bir mosfet daha;
Philips'den PHP125N06

http://www.semiconductors.philips.com/acrobat/datasheets/PHP125N06LT_4.pdf

VDSS = 55 V
ID = 75 A
RDS(ON) < 8 mohm (VGS = 5 V)
RDS(ON) < 7 mohm (VGS = 10 V)

kesmez

http://f3.grp.yahoofs.com/v1/AC8XQf8B5rE3hPldK_mCelx91KipRPjsJtpuNEUy9Ki74Rzp1mAHQAMEGnRpFXhNZH2Tx4Of4Yby6dYOPg0vmu8DvkCA/kesmez/mosdrv.GIF
bu devre t1 gibi npn bir tranzistör ile mosfet sürmek içindir. tranzistörler switch olmalı bc639 ve bc640 öneririm.. bc337 ve bc327 bu işe tam uygun değil..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mmengi

PHP/PHB191NQ06LT

VDSS = 55 V
ID = 75 A
RDS(ON)  3.1 mohm (VGS = 5 V)
RDS(ON) 3.5  mohm (VGS = 10 V)

bulabileceğimiz bir yer varmıdır acaba ?

eelektro

piyasada senin yaptıgın türde 3842 kulanılan beslemeleri çok tamir ettim
birde (buz 90) ı denemeni tavsiye ederim af plastik kılıf gücü za yıftır sen metal kılıfını kullanırsan ii olur
╠ ▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒  ▒▒ ╠

mmengi

Daha önce ttl girişli mosfetleri direk pic ile sürmekte deredütlerim vardı ama PHP125N06 la 5V gate voltajı ile yaptığım testlerde gerçekten ikna oldum.pic in pwm portundan 220ohm bir direnç ile gate direk girdim ve yaptığım ölçümlerde yükselme ve düşme süreleri gerçekten çok iyi diyebilirim.Bu değerler, bunalmış ustanın ve benim yaptığım tr li 10v gate  driver larından bile daha iyi.

OG

Üstat bu güzel haber işte.

z

Mmengi sürücünün davranışından hoşlanmazsan 2N2222A kullanmanı önermiştim. Yanlış hatırlamıyorsam BC3XX yada 5xx serisi ile yaptın.

2N2222A ile yapılan sürücüden dahamı iyi anahtarlıyor? Tabiki hızlı anahtarlamadan bahsediyorum.

Çünkü bu transistörü 10Mhz anahtarlamasında bile sorunsuz kullanıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Sürücüde problem olmasından değil de sürücüyü bütünüyle kaldırabilmenin çaresini arıyorduk. PIC'den direk mosfete. Endüktif olmayan yükler için PIC'in zarar görmesi de mümkün görünmüyor (sürücüsüz bağlantıda).