TL431 ve pnp transistör ile sabit akım nasıl?

Başlatan t2, 25 Şubat 2011, 11:54:47

t2

Belgelerden görüldüğü gibi, TL431 ve npn transistör ile sabit akım devresi yapabiliyoruz.

Fakat bana bu devrenin PNP transistörlü hali lazım. Nasıl bağlamam gerektiğini kestiremedim.  Yük PNP transistörün kollektörüne ve toprağa bağlanacak

t2

PNP ile şöyle bir devre var fakat bu da sabit gerilim veriyor. Bana sabit akım lazım

Maxim

ben başka birşey sorayım
neden LM334 değilde TL431 ?

t2

Piyasada LM334 olup olmadığını bilmiyorum TL431 kesin var. LM334  diye bir regülatör entegresi oldundan da haberim yoktu.

mufitsozen

Alıntı yapılan: t2 - 25 Şubat 2011, 11:54:47
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Belgelerden görüldüğü gibi, TL431 ve npn transistör ile sabit akım devresi yapabiliyoruz.

Fakat bana bu devrenin PNP transistörlü hali lazım. Nasıl bağlamam gerektiğini kestiremedim.  Yük PNP transistörün kollektörüne ve toprağa bağlanacak

Hocam affiniza siginarak, niye PNP transistor diye sorabilirmiyim? ornek figure.28deki devrenin cikisi ile toprak arasina yuku koyabilirsiniz.

Bu sekilde yapmamak icin ozel bir nedeninizmi var?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t2

Yüksek gerilim var. ben yükün akımını ölçmek üzere toprağa yakın bir direnç okuyup, şasesi toprak olan pic ile okuma yapacağım.

Tabi yüksek seviyeyi de dirençle bölüp düşürebilirim ama iyi olmuyor. Diğer türlü hiç bölmeden okuyabileceğim. Hem bu şekilde olursa yükü de aynı  pic ile kumanda edebilirim izolasyon trafosu vb gerekmeyecek. 1-2 transistör ilavesiyle yapabileceğim.

LM334 akım regülatörüymüş. Bunu transistöre bağlayıp yüksek gerilim kısmında akımı nasıl regüle edebilriiz acaba? çünkü transistör bunun akımını kafasına göre bir değer ile çarpıyor.  regülasyon olmaz. ısıyla değişir. Uygun bir devre bulabilirsem onu da  kullanabilriim

http://effluviaofascatteredmind.blogspot.com/2009/02/constant-current-led-driver-thoughts.html