atmel ve pic hakkında fikir paylaşımı

Başlatan vebsel, 26 Şubat 2011, 00:48:32

vebsel

merhaba arkadaslar
karalı bir microcontroller arıyorum fakat piyasadan da rahatlıkla bulabilmeliyim .

pic mi atmel mi konusunda kararsız kalmıştım çünkü piyasada en çok bu markalar bulunuyor .  iki farklı firmanın ürünlerini test ettim

aynı  breadboard a atmega8 ve aynı pin sayısına sahip 16f876 yı kullanıp basit bir led yakma programı yaptım .     Sonra bir kontaktörün
kablosunu zil teli ile iki işlemcininde üzerine dikine 2 tur yapacak sekilde doladım ve kontaktörün ucuna deyirdim  pic arada sırada frekansı
kaçırırken atmelde en ufak bir saçmalama yoktu . daha sonra besleme kaynağına yüksek akımlı dc motor bağladım . gene pic saçmalarken atmelde bir sorun yoktu

sonra atmega16 ile 16f877 yi denedim gene aynı sonuçlar  . atmega16 ile 18f4520 yı karşılaştırdım ikisinde de int rc osilator kullandım reset
bacaklarını disable yaptım pic te nolvp yaptım sonuçlar farlı değil hemen hemen ikiside hiç kilitlenmedi 18 serisi işlemcilerde kötü işlemciler değil
sizce hagisi projelerde kullanılmalı  ?

Maxim

güzel test

ama hocam o işlemciler artık ürün listesinde bile çıkmıyor biliyormusunuz ?
ülkemizde en çok satan işlemciler onlar ama kazın ayağı öyle değil
en çok satan en iyisi demek değil biliyorsunuz, halen 16F84A çok satıyor bu ülkede

microchip yeni dizaynlar için giriş seviyesinde öncelikle 18F serisini olmadı yeni 16F serisini öneriyor (benim bildiğim)
öneri listesinde 16F877A (16F877 zaten tarih oldu) ve 16F876A (16F876 da tarih oldu) önermiyor.

eğer bakarsanız ürün isimlerinin yanında şöyle yazar :
PIC16F877A    Status: Mature Product
PIC16F876A    Status: Mature Product

mature demek,
yaşlanmış, vadesi gelmiş, argoda kaşarlaşmış demek :)
kimbilir teknolojisi günümüz ürünlerine göre ne kadar eskidir ?
o yüzden parazitte alır, nemde kapar :)

18F iyidir ..

Maxim

18F iyidir derken 16F serisine göre demek istedim
atmel bilmem .

zakbay

hocam aklıma gelmişken bende bir şey sorayım

bugünlerde çaya çorbaya 16f628 kullanıyorum, bunun yerine kullanabileceğimiz 18 pinli 18F serisinden bir işlemci varmı?
Tek dostum çalışmak...

malpaslan1979

Alıntı yapılan: zakbay - 26 Şubat 2011, 20:41:04

bugünlerde çaya çorbaya 16f628 kullanıyorum, bunun yerine kullanabileceğimiz 18 pinli 18F serisinden bir işlemci varmı?

18f1330

http://direnc.net/main/pic18f1330_dip_entegre-11525-231-397.html

Mucit23

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 26 Şubat 2011, 20:43:45

18f1330

http://direnc.net/main/pic18f1330_dip_entegre-11525-231-397.html

Bu 18F1330 da RB0, RB1, RB4, RB5, RB6, RB7 pinleri bu isimlerin yanı sıra birde sırasıyla PWM0, PWM1, PWM2, PWM3, PWM4, PWM5 Diye adlandırılmış. Acaba bu picde 6 adet dahili pwm donanımımı var.

Maxim

mucit23 , datasheete bakabilirsiniz.

16F628 yerine bence 18F1220 daha uygun gibi gözüküyor

Mucit23

Evet dediğim gibi 6 adet pwm pini varmış. 3 faz invertörlerde kullanılabilecek bir mikrodenetleyiciye benziyor. Biraz daha araştıralım bakalım daha neler öğreneceğiz :)

X-Fi

https://www.picproje.org/index.php/topic,30798.0.html
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

zakbay

18f1330 a bakarken bunu da buldum PIC18F13K22 4 pwm, 12 kanal adc, 

20-Pin Flash Microcontrollers with nanoWatt XLP Technology

bu xlp ne anlama geliyor
Tek dostum çalışmak...

Mucit23

Ultra low power cinsi bişey olabilir yani düşük enerji ile çalışıyor.

Mucit23

Bu 18F1330 PWm uygulamalarında çok kullanışlı bir işlemci Datasheette yazılanlara göre özellikle 3 fazlı asenkron motor kontrolünde,Dc fırçasız motor kontrolünde ve 3 faz inverter uygulamalarında kullanılabilecek bu iş için üretilmiş bir işlemci. Microchip in keşfedilmeyi bekleyen kimbili başka ne hazineleri var.

XX_CİHAN_XX

Atmel adı geçiyor diye söyleyim kanımca atmega serileri, PIC16F serisini her türlü döver.
18F serilerinede kafa tutabilecek bir yapıdadır. Ama kolay kullanım, kolay bulunabilme ve sürekli güncellenme açısından (kaynak sıkıntısının olmamasıda ayrı bir güzelliği olan) PIC serilerini tercih edeceksen 16F ile oyalanmadan direk 18F leri ile başlangıç yapmanızı tavsiye ederim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Stm32 lere kesinlikle (LPC serilerinden bile daha) sıcak bakıyorum. Ancak şuana kadar hiç bu çiplere ihtiyacım olacak bir iş yapmak nasip olmadı.  :( Bu nedenlede hiç alıpta denemeye fırsatım ve zamanım olmadı. Fakat yakın gelecekte böyle bir durum oluşursa ilk tercihim bu çipler olacak. Artık gelişen teknoloji sayesinde inanılmaz özelliklere sahip bu çiplere seninde gösterdiğin gibi çok ucuz fiyatlarla erişmek mümkün oluyor. Bu çok güzel bir gelişme. Yabancılar bunu sonuna kadar kullanıyorken istisnalar hariç çoğumuz hala (ben dahil) 16F, 18F serileri ile oynayıp duruyoruz. Niye bilmiyorum... ??? Şu sıralar FPGA lere sardım bambaşka bir alan ama bir yerden başlamak gerekir diye düşünüyorum. İhtiyaç anında belirli bir miktar tecrübemiz varsa biraz çalışma ile ARM lerin üstesinden gelinebilir belki ama FPGA ler çok daha farklı bir dünya. Bu dünyaya girmek, bir parçası olmak bence gerekli diye düşünüyorum.

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.