AVR ler hakkında bikaç sorum olacak...

Başlatan EMG81, 28 Şubat 2011, 00:04:29

EMG81

Selam ustalar.

An itibari ile Avr ler ile çalışmaya başlamış ve ilk programım olan led yakıp söndürme programını derlemiş, Proteusta çalıştırmış bulunmaktayım. Fakat daha AVR elime almışlığım, dokanmışlığım da yok.!

MCU olarak Atmega16 seçtim şimdilik. Artık program derleyip hex elde edebildiğime göre real e yönelik bikaç sorum olacak sizlere..

1. olarak orjinal (picten örnek verirsem orjinal pickit2) avr programlayıcısı alıcam. Bana önerebileceğiniz programlayıcıları merak ediyorum.

2. olarak smd pic leri programlamak için MCLR, PGD ve PGC (Bu uçlar genellikle Portb7 ve 6 oluyor) Gibi uçları çizgiğim pcb lere header koyuyordum ve programı bu vasıta ile yüklüyordum. SMD AVR ler için bu durum nedir açıklarsanız çok sevinirim.

3. olarak İşlemci frekansı için donanımsal PLL i varmı ? ayrıca config ayarları hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinicem.

4. ve şimdilik son olarak; Siz hangi modellerle sorunsuz bir şekilde çalışıyorsunuz? Hangi modelleri övüp kullanmamı istersiniz ?
Şimdilik bukadar...
Saygı ve Sevgiyle kalın.

Elektroemre

Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım;

1. olarak orjinal programlayıcıya gerek yok. Atmega8 ile yapılmış USBASP adında çok güzel bir programlayıcı var (bende bunu kullanıyorum)
Gayet hızlı ve sorunsuz.

2. Atmegalarda programlama esnasında osilatörde çalışmak zorunda (dahili osilatörü seçmişseniz sorun yok, diğer durumda kristal bağlı olmak zorunda)
Onun dışında besleme - MOSI - MISO - RESET bağlanıyor. (ISP programlama)

3. Normal ATtiny ve ATmega serilerinde PLL yok. Zaten MHZ başına ~1 MIPS işlem yaptığı için gerekte yok. (16 MHz'se ~16 MIPS)
Atmegaların toplamda 2-3 byte config ayarları oluyor (osc ayarı, WDT vs.) Ben genelde bu ayarı bir kez programlayıcı arayüzünden yapıp sonra pek dokunmuyorum.
Bazı ayarlara dikkat etmeseniz geri dönüşü olmayacak biçimde gidiyor MCU (yüksek voltaj programlayıcı ile düzeltilebiliyor daha doğrusu)
Bu şekilde telef ettiğim bikaç MCU var.

4. Genelde piyasadan temin edebileceğiniz ve en çok kullanılar;
Attiny2313 - Atmega8 - Atmega32 - Atmega64 - Atmega128

Fakat bu aralar yerel satıcılarda stok sıkıntısı nedeniyle fiyalar acayip uçuk. (1 sene önce 3.5 TL olan MCU şidi 12 TL)
Hobi vs. diye uğraşayım diyorsanız (yani az adette lazımsa) EBAY üzerinden getirmeniz daha karlı olacaktır.

Ben genelde, Atmega8 - 32 - 64 ile yazılım geliştiriyorum. Pek bi sorunları yok. Güzel işlemciler tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.

controller

Elinde Pickit2 olupda AVR programlamak isteyenler için,

Programming AVR microcontrollers with the PICKit2 programmer

http://pickit2.isgreat.org/
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

EMG81

Yanıtlar için teşekkür ederim. Emre sana Ö.M attım. İncelersen sevinirim.

Not: Konu hakkındaki sorularım devam edecek.  ;)