Multimetre Önerisi

Başlatan FxDev, 07 Mart 2011, 22:28:56

FxDev

Bugüne kadar 5tl'lik bozulunca kullan at multimetreler kullandım. Aslında çoğunda pek sorun da yaşamadım.
Yalnız gerek güç elektroniği işlemleri, gerek dijital işlemleri için bana güzel bir multimetre önerisi yapacak, bu konuda deneyimleri olan arkadaşlardan öneriler bekliyorum.

İlk duyacağım ürünün adı Fluke olacaktır elbette fakat başka önerileri de bekliyorum. Fluke kullanıcılarının model önerilerine açığım.

İstediğim en önemli kriterlerden biri kapasitans ya da bobin değerlerini ölçebileyim. İkisinden biri de olsa olur. Noktadan sonra 3 basamak göstermesi hoş olabilir.

Buradaki ürün nasıldır sizce?

Spektleriyle sunulan ürünlerin linkleri tercihimdir.

M_B

Merhaba FxDev hocam
mark Fluke model olarak 179
guzel bır makıne ben kullanıyorum.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

gevv

hocam fluke konusunda sanırım en çok ürün netesde

http://www.netes.com.tr/urunler.asp?cat=168&diz=&ara=&marka=1&sort=9&sid=519179138

kampanya falanda yapılıyor  sağlam firmadır

Acoustica

Merhaba hocam,
bende FLUKE-110 serisi kullanıyorum FLUKE-111 var.
Fiyatı 130-150 usd civarlarında,bobin ölçmüyor 10.000uF( oN BİN DEĞİL SAKIN YANLIŞ ANLAŞILMASIN ) kadar kapasite ölçüyor.
50Khz Kadar da frekans ölçüyor.
10 a kadar acve dc akım ölçülüyor.
40Megaohm civarında direnç ölçüyor diye hatırlıyorum.
Dahilerin yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir. "Thomas Edison"  Eski "TufanHan"

iyildirim

Digital işlemlere de yardımcı olması açısından multimetre + osiloskop fonksiyonlu cihazlara da bakabilirsiniz. Voltaj, direnç, kapasite ölçümünün yanı sıra sinyali de görebilmek özelikle digital devrelerde çok kolaylık sağlıyor.

Ben  UT81B kullanıyorum. Fluke kadar doğru ve hassas değil ama voltajı  %.05 hata ile görmektense %1 hata ile sinyalide görmeyi tercih ediyorum. 

http://www.soselectronic.hu/a_info/resource/l/ut81b-en.pdf

FUNKY

bir alternatif olarak parası az olan ve pahalı marka alamayacaklar için  ideal ben  kullanıyorum . ..

http://www.egerate-store.com/Default.aspx?_Args=ProductImage,453,OdesisMc,530,Language,TR

emrahmrcn

Fluke 179 veya Fluke 87V
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Maxim

bende Uni-T tavsiye ediyorum
tamam fluke güzel ama ortadan bile düşük fluke parasına en baba uni-t ölçü aletini alırsın

UT71C VEYA UT71E tavsiye edebilirim, şimdiki aklım olsa kıyarım paraya iyi birşey alırım, ölçü aleti olayını kapatırım.
dediğim ürünler 40 bin count
sadece dc ölçüm hassasiyeti bile yeter
DC Voltage 400mV/4V/40V/400V/1000V (0.025%+5)

yani noktadan sonra baya çok sıfırlı

fahri-

Netes de BRYMEN leri inceleyin. Ucuz değil Fluke kadar da pahalı değil.

Mucit23

Flukenin cihazlarını bu kadar pahalı yapan ek özellikler neler.  ???

Mucit23

Hocam Fluke 117 nin fiyatı ne kadar.

Mucit23

Farnellde bu cihaza 212euro fiyat vermişler. Özelliklerine bakınca bişey ilgimi çekti. Temazsız voltaj ölçme demiş. Bunu nasıl yapıyor anlamadım. Elektrik alanınamı bakıyor acaba

emrahmrcn

Fluke genelde MSP430 serisi MCU kullanıyor, zannederim düşük güç tüketimi nedeniyle.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

berke_42

Konu üzerinden bir müddet zaman geçmiş ama bunlar sonra multimetre alacak arkadaşların işlerine yarayacagını düşünüyorum.

True RMS : Değişken dalgalı akımlarda bir çok ölçü aleti tepe noktayı baz alarak ölçer, bu da bizleri yanıltır. True RMS ölçen aletlerse bunu bir anlamda alan hesaplaması yaparak bize en doğruya yakın değeri gösterir. Bunu daha basit olarak açıklarsak değeri ve dalga şekli farklı akımların bir ampülü aynı aydınlıkta ışıtıyorsa gerçek değerleri bir birlerine eşittir. Bunun karşılığı değere True(gerçek) RMS (etkin) değer denir

Flukelerin özellikle alt modeller (110-117b) serirsi) çin üretimidir ve satış politikasına inilecek olur ise de çin  dışında bir garanti kapsamı mevcut değildir ve cihazlar true rms değildir.Fluke 117b yerine; Brymen bm807 model cihazı öneririm,

http://i51.tinypic.com/f2nb8.jpg[/IMG]

örnek fotoda da görüldügü üzere  çin üretimi olan cihazın  entegresi bile plaket üzerine sabit(damlacık )şeklindedir.Fluke tercih ederken profosyonel olarak   175-179- 87 ve 233 modeller tercih edilebilir..
Piyasada bu kadar marka -model cihazlar varken insan hangisini alayım diye tereddüt etmiyor değil,

Multimetre satın alırken pek çogumuzun dikkat etmedigi ;
**Count ve digit : Bu değerler ekranın maksimum vereceği kesin rakamlar olarak değerlendirebiliriz.
**cihazın yanıt hızı; kademeler arası geçiş,-anlık ferekans degişimi, kısa devre oluştuğu anın sesle(buzzer) yanıt vermesi Fluke larda bile modeler arasında 1 saniyeye kadar değişiyor.

**Hızlı koruma devreleri;Pahalı ölçü aletlerinin girişlerinde çok hızlı değişken dirençler vardır bunların normalde değerleri kΩ cinsinden olmasına rağmen yanlış konumda ölçüm anında saliseler içinde değerleri MΩ lar değerine ulaşmaktadır. Buda cihazın uzun ömürlü çalışmasını sağlamaktadır.
**true rms ,nano siemens  gibi özellikler
**ekstra bobin,kondansatör ifrekans ölçebiliyor olması

şimdilik bu kadar :)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''