Programlama hakkında bir yol gösterin!

Başlatan mas, 10 Mart 2011, 01:55:51

mas

Merhaba arkadaşlar uzun süredir elektronik ile ilgileniyorum YTÜ 1. sınıf öğrencisiyim 2005 yılında lisede mikrodenetleyicilerle tanıştım (pic). bir hocamın tavsiyesi üzerine pic programlamayı öğrenmek için Serkan Ayyıldız ın ''jal ile pic programlama'' kitabını satınaldım. 6 senede kitabın 40 sayfasını okuyabildim! ne zaman öğrenmeye heveslensem kısa sürede sıkılıp bırakıyordum. anladım ki kitap okumak bana göre değil, internet üzerinden birşeyler öğrenmeye karar verdim. ete hocanın pic basic derslerini 2 sayfa, fx dev in hi tech c kitabını 3 sayfa, pic projenin çeviri ccs kitabını 1 sayfa, kaynağı belirsiz bir assembly kitabını 1 sayfa okuyabildim. komutlara yabancı olduğumdan dolayı çabuk sıkılıyordum. çoğu zaman programlama işlerini başkalarına bırakıp, hazır projeleri uyguluyordum. baktım olacak gibi değil iyi bir dili adam akıllı öğrenmeye karar verdim, başladım araştırmaya. bir çok forum sitesi gezdim, yüzlerce sayfa okudum bir karara varamadım..

hazır elimde kitabı da  var;
jal öğreneyim dedim , eski,kararsız,kısıtlı, eksik dediler,
assembly dedim, zor çok zor gereksiz dediler,
pic basic dedim, çok basit yetersiz kısıtlı dediler,
c dedim eyvallah dediler.. sordum;

Si ama hangi c ?
bu sorumun cevabını halen bulabilmiş değilim. anladığım kadarıyla birden fazla c var.

c, hi tech c, ccs, pic c, c#, c++, micro c, cAVR, ansi c...

genel olarak atmel avr programlamak istiyorum. tabi yapmak istediğim projeler avr ile sınırlı değil,
pic, atmel, ti, nec, arm.. yani genel anlamda tüm mikrodenetleyicilere hitap edecek bir C öğrenmek istiyorum.
elimde donanım olarak sınırsız kaynak var. istediğim elektronik malzmeyi yurt dışından getirtebilirim.
bir süre cep telefonu tamiri ile uğraştım. telefonların üzerinde aklınıza gelmeyecek parçalar var. örneğin nokia 6210N de 3 eksen ivme sensörü (accelerometer)
dijital pusula, manyetik sensör, infrared sensör ve dahası var. örnek olarak şu yazımı inceleyebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_42340816/tm.htm

Birde aklıma takılan bir kaç sorum olacak;

1) adını çok sık duyuyorum ''arduino'' nedir?
2) ilk olarak atmel serisi ile başlamayı düşünüyorum hangisinden başlamalıyım?
3) berik.net sitesinde c ile avr programlama anlatılıyor. orda kullanılan c hangisi?
4) atmellerde fuse ayarları varmış bu pic lerdeki config ayarları ile aynı şeymidir?
5) usb den çalışan iyi bir atmel programlayıcı yapmak istiyorum usbasp dışında önerebileceğiniz zif soketli bir programlayıcı varmı(örn. pic için brenner gibi)?
6) c ile programlama konusunda tavsiye edeceğiniz bir kitap varmı?
7) fpga diye birşeyden bahsediyorlar bu nedir ve nasıl programlanır?
8) Teensy ++ almayı düşünüyorum. anladığım kadarıyla basit bir break out board. yoksa yanılıyormuyum?

Biliyorum biraz çok oldum ancak cahilliğimi mazur görün [:)] cevaplar için şimdiden teşekkürler.. saygılar..

Deinterlace

1: Bunu Siz bulun.
2: AVR Studio5 i www.atmel.com dan indirip kurabilirsiniz ve başkaca bir derleyici kullanmanıza gerek kalmaz. ATmega8 ile başlamanızı öneririm.
3: C veC++ vardır ve C++ C yi kapsar.
4: PIC bir süre sonra sadece adı duyulacak ve amatörlere hitap edecek olan bir sistemdir, C tabanlı IC lere yönelmeniz menfaatinizedir.
5: Herhangi biryerden JTAG ICE MK almanızı hatta JTAG ICE3 almanızı öneririm detay içinn   http://www.atmel.com/dyn/products/tools_card.asp?tool_id=17213&category_id=163&family_id=682&subfamily_id=2138   bakabiirsiniz.
6: Elektronik ortamda bulabileceğiniz çok sayıda kaynak vardır mail adresinizi verebilirseniz birkaçtane gönderebilirim.
7: Bu uzun bir konu, ancak kısaca nasıl anlatırım, bir donanım bütününün IC içine sığdırılmasıdır.

Son sorunuz için yorumu kendiniz yapmışsınız.

Saygılar,

gevv

https://www.picproje.org/index.php/topic,33045.0.html

oradan 

buraya;

https://www.picproje.org/index.php/topic,32030.0.html

önce  temel  sorunu  çözüme ulaştırın  sonra adrino vb. diğer sorulara geçersiniz

zaten  adım  attıkdan sonra  çalışırsanız  zamanla uğraştıkca  ARAŞTIRdıkca  diğer soruların cevabını bulacaksınız

bakın verdiğim  linkde @gerbay hocamız ne demiş;

Alıntı Yapher kafadan bir ses çıkıyor. madem ilerde C öğrenmesi gerekecek şimdiden başlaması iyi olur. 16F84 için ya da 16F877 için öğrendiği assembly ilerisi adına ne işine yarayacak? hiç bir işine yaramayacak. O kadar emek boşa gidecek, madem bir emek harcanması söz konusu ve ilerde C öğrenmesi gerektiği konusunda hiç kimse aksini iddia edemiyor, o zaman oturup şimdiden C öğrenmeye başlasın.. C öğrendiği taktirde isterdiği işlemcide rahatça yazar, bir işlemciden başka bir işlemciye geçerken de hiç zorlanmaz. ister PIC kullanır, ister atmega, ister arm7tdmi kullanır, ister cortex, diğerlerini de siz ilave edin.. mimari olarak temel şeyler zaten hep aynı, C ile olunca işlemci mimarisini öğrenemeyecek mi? Tabiki gayet net öğrenecek. işlemci değiştirmesi gerektiğinde de hiç bocalamadan istediği işlemciye kısa sürede adapte olacak..

PIC üzerinde asm ile ya da proton, mroton vb. ile kod geliştiren arkadaşlara soruyorum, ARM a ne kadar sürede adapte olabilirsiniz? neler öğrenmeniz gerekir?
Aynı şeyi bir de PIC (ya da ATMEGA) üzerinde C ile kod geliştiren arkadaşlar için düşünün.. hangisi daha çabuk adapte olur?

PIC ya da ATMEGA nın assembly si orta ve uzun vadede hiç bir işinize yaramaz. Gidip Thumb-2 assembly öğrenecekseniz uzun ve orta vadede işinize yarama olasılığı daha yüksek.  Eğer C öğreniyorsanız ve iyi öğrenmişseniz her platforma kısa sürede adapte olursunuz.

bu tip konularda  benzer cevapları  göreceksiniz  atmel, pic, arm vb  için  C  dili daha  iyi   geçiş daha az uğraştırıyor

vs vs  kısacası  forumda  aradığınız  bilgiler var