16F628A reset sorunu

Başlatan b_cavus, 31 Mart 2011, 00:39:35

b_cavus

Herkese iyi çalışmalar.
16f628A ile çok basit bir buton üç led uygulaması yaptım. Butona 1 kez basınca 1. led yansın bir daha basınca 2. led, 3.kez basınca 3. led yansın. Buton girişi olarak 4K7 ile pull-down yaptığım RA5/mclr bacağını kullandım(yani buton RA5/mclr ve +5V arasında, RA5/mclr şase arasında 4K7 var).  Mclr off yaptım. Devre istediğim gibi çalışıyor. Picin beslemesinin tam dibinde 100nf var. Şok bobinli filtre devresi de var. Fakat 7805 ile +5 volt elde ettiğim +12V beslemesine(besleme 12V 50A akü) korna bağladığımda(korna 4A çekiyor) pic resetleniyor. Giriş olarak RA5/mclr değil de RA6 veya RA7 kullanınca resetlenme kesinlikle olmuyor. RA6 veya RA7 kullanınca RA5/mclr bacağını boşta (no connection) bıraktım. RA5/mclr bacağını kullandığımda mclr off yapsam dahi korna çalınca sanki pic otomatik olarak mclr on yapıyor ve pici resetliyor.Sorum şu; ben mclr off yaptığım halde butona basınca ve aynı anda korna çalınca pic neden resetlenirde diğer RAX girişlerini kullanınca resetlenmez.

satilla

opto kullan
imkanın varsa korna beslemesini ayrı ver

ete

Bana kalırsa reset kaynağı MCLR değil Brownout kontrolüdür. Kısaca pic besleme kaynağı belirlenen bir seviyenin altına düşünce Brownout devreye girer ve pic i restler. Sigorta ayarlarından BOD_OFF yapın ve o şekilde deneyin.
Pic beslemesi anlık olarak (us bazında) kornanın çekmiş olduğu 4A. lik güç nedeni ile anlık olarak düşüyordur. Buda picin resetlenmesi için yeterlidir.

Sonucu yazarsınız umarım.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mozkan87

Birde picin beslemesine(7805 ten sonra) 220uF gibi elektrolitik bi kondansatör ekleyin.

b_cavus

Arkadaşlar tüm sigortalarım boden boren mclr lvp pwrte hepsi off. 7805 çıkışında 1000mikro ve picin besleme girişlerinde 100nano vardı. Picin dibine adım adım 2 tane daha 100 nf taktım. olmadı onların dibine 470mikrofarad taktım. picten çekilen akım 10ma. 470mikro yeter sanırım. Şimdi burada sorunum şu; RA5/mclr bacağına buton bağlayınca pic çalışıyor ama butona basılı iken kornaya basınca resetleniyor. RA6 veya RA7'yi kullanınca yine çalışıyor ama butona basılı iken kornaya basınca resetlenmiyor. Hatta ben sigorta ayarları kapalı olduğu için sorunu hep kondansatörlerde aradım. fakat buton uçlarımı RA6 veya RA7 yaptığımda sadece 7805 çıkışında 1000mikro ve picin besleme girişlerinde bir tane 100nano varken sorunsuz çalışıyor. yani önceden sorduğum gibi RA5/mclr bacağını kullandığımda mclr off iken butona basılı iken korna çalınca sanki pic otomatik olarak mclr on yapıyor ve pici resetliyor. aslında mclr on dahi olsa butona basınca RA5/mclr bacağına +5V uygulanmış oluyor ve picin mclr yüzünden hiç resetlenmemesi gerekiyor.Böyle bir durum neden olur. tekrar söyleyeyim RA5/mclr bacağına buton bağlayınca ve yanlızca kornaya basılı iken butona da basarsak resetliyor.

mozkan87

Hocam biz hep anlık gerilim düşüşü dedik ama yüksek voltaj olupta pic program moduna giriyor olmasın? Daha sonrada PGD ve PGC den veri gelmeyince normal çalışmaya devam ediyor olmasın. Butonu birde 4V civarı bir zener ile pice bağlamayı deneyin isterseniz.
Not:Bunların hepsi tahmini

b_cavus

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Sonuçta ben sorunumu Buton giriş portunu RA5/mclr ucundan değil de başka bir porttan uygulayarak hallettim. Ama hala karşılaştığım sorum kafamda bir soru işareti olarak duruyor. Böyle bir durumla karşılaşan/karşılaşmayan ama fikri olan başka arkadaşların da cevaplarını bekliyorum.

ete

Maalesef açılamalarınızın ve özellikle POrtA.5 pinine ait durumun mantıklı bir açıklaması yok. BU işlemcinin bir BUG'ı olabilir. Başkada söylenecek bir şey yok sanırım.

Sorun diğer bacağa geçince düzeliyor ise geçmek en doğrusu zaten sizde onu yapmışsınız.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com