Çam reçinesi+tiner karışımı sanki şekerlendi...?

Başlatan Andromeda, 06 Nisan 2011, 23:51:29

Andromeda

Sentetik çam reçinesini tiner ile inceltip baskı devrelere sürüyordum.
En son kullanmak istediğimde, baskı devre üzerinde çirkin bir görüntü oluştu,küçük nokta nokta kabarıklar...
kavonozdaki karışımda balın şekerlenmesi gibi beyaz bir kısım oluştu..
Daha önce sürdüklerimin şeffaf, parlak güzel bir görüntüsü vardı..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

askuzucu

Üzerine biraz daha tiner ekle. Tinerin bir kısmı buharlaşmış.

kudretuzuner

Merhaba
Tiner yerine saf alkol kullanırsanız(metil-alkol  sağlıkçıların kullandıkları)reçineyi daha iyi çözer diye biliyorum.Ben bu şekilde kullanıyorum.Ölçek olarak 100 cc alkole 1 fındık büyüklüğünde ezilmiş veya öğütülmüş reçine koyuyorum.
Amatör

vatandas30

bu karışımı lehimleme işlemi bittikten sonra mı sürüyorsunuz.. tiner sentetik mi, selülozik mi?

Andromeda

lehimleme bittikten sonra oksitlenmeye karşı sürüyorum..
parlak güzel bir görüntü veriyor.
sentetik tiner kullanıyorum.
aktardan da çam reçinesi alabilirsiniz..
ben sentetik reçine ile yapmıştım.aktarların sattığını denemedim...
sentetik tinerin çözmesi uzun sürüyor ama riski daha az..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

serdarünal

evet arkadaşım biraz tiner ekle karışım tam olmamış bal kıvamında olur yoksa.
imzam yok..

Mucit23

Evet metil alkol kolay bulunan bişey değil. Etil alkol daha iyi değilmi?

SERRO EFE

bi arkadaşımdan karışımı ispirto ile yaptığını duymuştum. güzel kokuyo ama  :)

Andromeda

Sentetik tiner varken  kolay elde edilmeyecek maddelerle uğraşmak
hem gereksiz hem riskli...

gevv

son durum, en iyi karışım nedir ?

bende bazı devrelerde lehim kapmalama  yerine recine kullanmayı düşünüyorum  oranları püf noktalarını paylaşırsanız sevinirim :)

iyi çalışmlar

Andromeda

Minik bir kavanozda kesme şeker kadar 5-6 parçayı tinerde erittim...oran falan yoktu
kafama göre...çok akışkan yada bal gibi olmaması iyi olur zannediyorum
plakette toz parçaları falan olmaması gerekiyor, aksi halde kuruduktan sonra sırıtıyor bu parçalar..
bir de karışımı tülbent ten geçirmiştim   ...  "şekerlenmiş" olanı sanırım...
yeni karışımda tülbentten geçirilebilir...
şeffaf yeşil plaketlerde çok güzel duruyor...

askuzucu

METİL ALKOL İLE UĞRAŞMAYIN, BUHARINI SOLUMAYIN, KÖR OLURSUNUZ...

Sağlık alanında kullanılan Etil Alkoldür, içkilerde bulunan alkol de budur. Metil Alkol ile uğraşmayın...

z

Gecenlerde kart temizligi icin alkol lazim oldu. Izopropil alkol almaya karar verdim. Fakat eger bulabilirsem karbontetraklorur alacaktim. En kotu ihtimal etil alkol alacaktim.

Eczaci bayana dilimin dondugunce derdimi anlattim. Izopropil alkolun oldugunu karbontetrakolurur olmadigini soyledi. Nerede bulabilecegimi sordugumda musade istedi ve asil yetkiliye gitti. Adam uzaktan gozluklerin ustunden bana bakti ve yanima geldi.

Ne icin kullanmak istedigimi sorunca elektronik devre kartlarinin temizliginde kullanacagimi soyledim.

Bunu bulamayacagimi, yetkili saticilarin belge istediklerini vs vs anlattiktan sonra karbontetrakolur diye sesli konusursan kafalar sana cevrilir ve seni tepeden asagiya suzerler cunku bu yasak maddelerdendir ve uyusturucu kullananlar bulabilirse bu kimyasali alirlar  vs vs soyledikten sonra sizi rapor etmeyecegim polise bilgi vermeyecegim diyerek espirisini de yapti. (Beni tanimiyor olsa eminimki rapor ederdi)

Kafami one egip yarim litre izopropil alkole 10 Euro verip apar topar eczaneden ciktim.

Halbuki Turkiye'de sorgusuz sualsiz bu kimyasallari alabiliyoruz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

askuzucu

Bunalmış hocam;
Nerede çalıştığınızı bilmiyorum. Ama kurutemizleme işi yapanlardan karbon tetra klorür edinebilirsiniz...

Burak B

Izopropil alkol diye bulamaynlar için söylüyorum basitçe "ispirto" dur kendileri. Ben bu tip işlerde Selülozik Tiner, Etil Alkol ve İspirto kullanıyorum. Reçine kaplama kalıcı bir çözüm değil; lehim kaplamaya devam.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle