uln2003 hakkında acıl yardım !!!

Başlatan emrah, 13 Nisan 2011, 17:12:15

emrah

slm, pic 628A ile saat devresi yaptım TPİC in çıkışlarına uln2003APG kodlu entegreyi kullandım ve led displaylere bagladım fakat uln entegresinden cıkış alamıyorum. uln yi çıkartıp dogrudan tpic ile sürdügümde devre çalışıyor fakat uln yi bagladıgımda displaylerin hiçbirisi çalışmıyor.

uln nin çıkışlarını ölçtügümde 4.5 gibi gerilim ölçüyorum ve mantıksız olan ise pinden + sinyal geliyor. ölçü aletinin sıyah probu şaseye artı probu ise uln çıkışına dokundurdugumda 4,5 gibi gerilim görünmesi normal degil gibi çünkü uln nin + beslemesi yok. bozulmuş olacagını düşünerek yedektekileri taktım onlardada aynı.  yardımcı olursanız iyi olur devre ortalıkta kaldı :)

kudretuzuner

Merhaba
Sizin elinizde vardır ama ben size yine de data sheetini tekrar vereyim.Başta ben ilk kulandığımda bana ters gelmişti.Pozitif giriş verilecek sanki pozitif çıkış alınacak gibi geliyordu bana.Fakat pozitif verdiğiniz zaman çıkış şaseye çekiliyor vede devre tamamlanıyor.Açık yapıyı incelerseniz ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız.Kolay gelsin.
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/L/N/2/ULN2003AP.shtml
Amatör

emrah

kudret hocam, 8 numaralı pin datasheetde de belirttigi gibi GND yazıyor, 9 numaralı pinemi + vermeliyim ?  internetti buldugum bir kaynakta 74hc595 çıkışında uln 2003 kullanmış ve 9. pin boşta duruyor 8. pinede GND baglı.

kudretuzuner

Merhaba
8 nolu pin ile işimiz yok.O pin entegrenin şasesi.Siz çalışak elemanın şasesini örneğin 16 nolu bacağa bağlayın.Yani  1 nolu pine pozitif verdiğinizde 16 nolu pin şaseye çekilecek devre tamamlanacak.
Amatör

kudretuzuner

Amatör

emrah

uln nin çıkışı ile ortak anot display sürdügüm için ortak uc + ya bağlı. sizin gönderdiginiz şemada 9 nolu pinide + pine çekmişsiniz. onu iptal edincede led sönük yanıyor. bu 9. pini kullanacakmıyım devrede?

kudretuzuner

Merhaba
ULN2003 çalışmasını basit bir tek transistör gibi düşünün.Sinyal gelirse on sinyal yoksa off.Saatin displaylerinin çalışması için başlangıç bilgisi gelmesi lazım yani  00:00 verecek şekilde ULN'nin sürülmesi gerekir böylece 00:00 hazır bekler.Dolayısı ile kendinden displaylerin çalışıp 00:00 vermesi söz konusu değil.
Amatör

tyildizak

Hatalarınız:

1.Şema yerine pcb dosyası yollamışsınız.
2. Ya tpic.... kullanmalısınız ya da uln....İkisini ardarda kullanmanız malzeme israfı olduğu gibi veriler 2. kez terslendiği için displayler hatalı sürülür. Hatta tpic çıkışlarını tek tek pull-up yapmazsanız hiç sürülmez.
Kullandığınız tpic zaten yaklaşık olarak 74xx595 ile uln2003'ün aynı kılıfta birleştirilmiş halidir.
Bu yüzden ya tpic ya da uln'leri devreden çıkarın.
İlle de bu haliyle kullanacağım derseniz pic'ten verileri tersleyerek yollamanız gerekecek.
Kolay gelsin.

emrah

tpic ten 150mA çekiliyor uln den 500mA çekiliyor. displayler 22cm oldugu için  150mA den fazla çekiyorlar.  programsal olarak ters bilgi gönderiyorum orda sıkıntı yok. test ettim devre tpic e kadar çalısıyor tpicten sonra uln den çıkış gelmedigi için displayler çalısmıyor.

devreyi bu şekilde kulanmam için ne gibi ek yapmalıyım?  pull up direncinden bahsettiniz, bu dirençleri eklersem  olurmu? 
bir sorum daha olacak. 12V ta 10R direncle  bahsettigim displayi sürüyorum ve displayde ısınma oluyor bu normalmi ? akımı kıstıgım zamanda parlaklık azalıyor sönük yanıyor.    teşekkürler.....

tyildizak

595'e yolladığınız byte'ları tam tersine çevirip yollarsanız mantıken çalışır gibi görünüyor ama dediğim gibi, bu ters verilere uygun olarak çıkış verebilmesi için:  tpic çıkışı inaktif olduğunda bağlı olduğu uln girişinin 1 olabilmesi için pull-up direnci bağlanmalı.

emrah

sabah pull up dirençlerini deneyecegim, bilgiler için teşekkürler. 9 numaralı pini ne için kullanmalıyım ?

tyildizak

Datasheeti incelerseniz göreceğiniz gibi, 9 no'lu uç her bir transistöre bağlı ters diyotların ortak ucu, endüktif yükler haricinde bağlanması şart değil, boş kalabilir.

emrah

uln girişlerini pull up dirençlerini bagladım ve oldu. yardımlarınız için teşekkür ederm herkeze...