Devre üzerinde PIC programlama

Başlatan anafor, 13 Mayıs 2004, 15:33:52

anafor

Merhabalar;
CCS kullanarak yazdığımız programı , yaptığımız elektronik devrede PIC'i sökmeden nasıl programlayabilirim. Yazılım ve donanım olarak ne yapılabilir?
Teşekkürler

LazBoy

Merhaba,

PIC programlayıcınızın ICSP (In Circuit Serial Programming,
Devre Üzerinde Seri Programlama) çıkışı varsa bunu
yapabilirsiniz. Ancak devrenizin de ICSP sistemine uyumlu
şekilde pin bırakarak dizayn etmelisiniz.

Bunun için önce kullandığınız PIC 'in programlama
pinlerini inceleyin, bu pinler için devrenin uygun bir yerinde
header bırakın. Bu header ile programlayıcınız arasında
yapacağınız kablolu bağlantı ile devre üzerinde
programlama yapabilirsiniz.

ise

rb6-7 numaraları bacakları boş bırakarak ve bu sadece bacakları çıkış kullanılabilirse olur hiç sökmenize gerek kalmaz.

elektromer

Alıntı yapılan: "thief"rb6-7 numaraları bacakları boş bırakarak ve bu sadece bacakları çıkış kullanılabilirse olur hiç sökmenize gerek kalmaz.

Merhaba thief,

Yukarıdaki cümleni biraz açabilir misin?

ICSP kullanımı hakında da biraz...  :oops:

Saygılarımla..
Her şey gönlünüzce olsun..

aster

programlama sırasında rb6 rb7 ve mclr i programlayıcıdan kartınıza gelecek şekilde (devre dış elemanlardan izole)
okuma deneme sırasında da rb6 rb7 mclr normal devrede olacak şekilde bir anahtarla bağlarsanız (programlayıcıdan izole)
işte size ıcsp daha detay için çizmem lazım

elektromer

Alıntı yapılan: "aster"....
işte size ıcsp daha detay için çizmem lazım

Eğer seni yormayacaksa, bağlantı çizimini yapabilirsen beni ve bununla ilgilenen arkadaşlar seviniriz...  :)

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

axanc

selam...

millet geçin ICSP'yi, bence BOOTLOADER... başka büyük yok....
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

axanc

ayrıca 13volt'un pic'i yakması olayından da kurtulursunuz...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

ferhat

bende bootloader i tavsiye ediyorum.

18f458 için bunu yapmıştım. hala pic i bootloader olarak kullanıyorum.

pic in ilk 256 word u sizin firmware programınız için ayrılıyor. firmware programı reset anında eeprom un 256. byte ının kontrol ediyor. Şayet bu adres 0XFF adresinden farklı ise sizin programınıza dallanıyor , firmware programına değil...

önyükleyici uygulamaları popüler uygulamalardandır. zaten bu yüzden 18F serisi 256 word u bootloder block olarak adlandırılır ve burası bootloader code protect olarak tanımlanabilir.

önyükleyici uygulamaları hakkında
www.microchip.com dan 18F app notes tan bilgi alabilirsin galiba AN851 olacaktı.
bootloader programı olarak oradan aldığını da kullanabileceğin gibi , benim gibi Jolt 18F bootloader programını da kullanabilirsin . Jolt güzel bir program.. Java da yazılmış...

OtuzSubat

Peki ccs de bootloader nasıl kullanılır bu konuda herhangi bir bilginiz varmı?

ferhat

galiba yanlış anlaşılan bir şey var...
bootloader .hex dosyası ile bilgisayar yazılımından oluşmakta...
sen epromun 256byte ına 0XFF harici değer yazıp software reset attıktan sonra artık sizin programınız çalışmakta...

sonuçta asm veya c  ile her yazılan programın pc seri portu ile haberleşebilecek şekilde tasarlanması gerekir ve devrenin de ona göre tasarlanması gerekir.

axanc

help bölümünde bootloader kullanırken eklemen gereken bir kod parçacığı var o kadar... forum içinde biraz bilgi var, şimdi acelem var, akşam buraya yazarım.. :)

tnen

merhaba arkadaslar size loader ile ilgili proje antraktan.Buradaki loader.exe dosyasının C kodu ve loader.hex dosyası CCS ' in icinde var .
Exe nini ismi load.c loader.hex in ismi loader.c hadi kolay gelel herkese

http://www.antrak.org.tr/gazete/042002/barbar.htm

Macera

www.microchipc.com linkinde hem 16F877 ve 18F452 için bootloader var
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Salih UĞUR

Merhaba
Bu benim ilk mesajım, bu siteyi uzunca bir zamandır takip ediyorum ve hazırlayanlara ve kullanıcılarına, teşekkür ediyorum.

Programlayıcı ile ilgili olarak:
Elektronikçi bir arkadaştan Epic Win programlayıcı satın aldım.
Bu programlayıcının üzerinde zıf soketin yanısıra ICSP konnektörü de var.

Bu programlayıcı seri modda programlanabilen tüm PICmicro'ların bulundukları devreden çıkarılmadan devre üzerinde programlanabilmelerine olanak sağlamaktadır.
(ICSP - In Circuit Serial Programming)

Programlayıcının ICSP konnektöründen gelen dört kablo ile bord üzerinde pic'i  programlayıp çalıştırabiliyorum.Program yüklenirken pic e reset attırıyor galiba; yükleme bittiğinde programlanmış pic çalışmaya başlıyor. Bu programlayıcı ile 16F877 yi deneme kartı (board) üzerinde programlayıp çalıştırdım.

Galiba bu forumdaki programlayıcılar kısmında bu programlayıcının programı, şeması ve baskı devresi var.

Bilgilerinize...