Arçelik Ekran Ortasında Yatay Çizgi Sorunu

Başlatan ximamyollardax, 23 Nisan 2011, 15:58:55

ximamyollardax

merhaba arkadaşlar,

arçelik code no: 33004 - 147  - 481 nolu bir tv var. arızası ekranda yatay çizgi problemi

ilk olarak şunu belirtmek isterim ben amatör olarak tv tamiri yapmaktayım.asıl mesleğim cep tel . tamirciliğidir.

anakartı incelediğimde ekran - focus ayarının yapıldığı eht trafosunun alt kısmının eridiğini ve üst kısmındada bir çatlamanın meydana

geldiğini gördüm.

arızanın eht trafosundan kaynaklandığını düşünüyorum.

1) bu parçanın  aynısını veya anakarta uyumlu bir trafoyu hangi tvlerden elde edebilir.

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

bunlarda resimleri

http://www.upload.gen.tr/d.php/www/32u4gsub/ar__elik.rar.html

z

Ekrandaki yatay cizgi dikey saptirma katinin arizali oldugunu soyluyor. Dikey saptirma katindaki cipin beslemesi varmi kontrol et. Bu cip yada beslemesi bozulmus da olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pcb_desing

Bahsetmiş oldugun arıza vertikal arızasıdır TDA serisi bir entegre olması lazım +26 volt besleme ile çalısır bu entegrenın beslemesı genelde 0,22ohm gıbı bır dırenc ile eht trafosundan  alınır eger besleme saglam ıse tda serısı entegreyı degıstırmen  gereklı

babali

pcb_desing  vertıkal arza degıl horzantal katı arzalı
genelde soguk lehım olur o katta yada dırençler arzalı olabılır

tmsh

Anlatılanlara göre arıza vertıcal arızası. Horzantal ile bi alakası yok.  @pcb_desing dediklerinin uygulanması gerekir.

semitesla

bence de vertical arızası tda serisi entegreyi kontrol etmek gerekir.

POWER

evet vertikıl arızası kesinlikle,çünkü ekran dikey olarak açılamıyor.bence öncelikle tv nin şemasını bul ve incele.şemayı ararken,kart üzerinde numarası vardır ona göre arama yap.vertıkıl entegresi vandır bu entegreye beslemenin gelip gelmediğine bak, olmazsa bu entegreyi değiştir aslında basit bir arıza,uğraştıracak bir arıza değil yani.
TB6BKG