sinyal işleme yardım

Başlatan Hattusa, 04 Mayıs 2011, 10:43:29

Hattusa

s.a.
arkadaşlar bir devrede işlemiş olduğum sinyalin genliği ile oynamak istiyorum, sinyalim 50uS civarında sürüyor ve ben bu sinyali 200uS civarlarına nasıl çekebilirim, dil özürlü olmam nedeniyle google amcaya nasıl aratacağımıda bulamadım.
aşağıya bir şekil ekledim bu şekilde üstteki sinyalim opamptan çıkan sinyal ve ben nasıl bir opamp configürasyonu yapmalıyım ki bu sinyalim altta şekilde ki gibi 200uS sürsün, öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

t2

Genlik sinyalin yüksekliğini , tepe değerini gösterir. uS ile ölçülmez. 50uS olsa olsa periyodudur.  Bunu uzatmak isterseniz bu giriş ile orantılı yeni bir sinyal üretmeniz uygundur. Hem bu arada genliğini de ayarlayabilirsiniz.  Opamp,schmit trigger gibi basit devreler ile periyodunu ayarlamak mümkün olmaz. Olsa da dalga şekli bozulur.

z

Zamanda olcekleme yapmak istiyorsun fakat bunu analog tekniklerle yapamazsın.

Asıl amacın ne, bu sinyal nereden geliyor? Sinyali genişlettiğin zaman ne işine yarayacak?

Detayları verirsen belki alternatif çözüm bulabiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

s.a.
ustam bu sinyal bir alıcı antenden gelen sinyaldir. bu sinyalin düşen kenarında oluşan hareketi takip etmek istiyorum. işlemci ile okutmak istediğimde kullandığım adc 10 bit olduğundan ve oluşan bu hareketin alanı dar olduğundan sağlıklı bir ölçüm olmuyor.  bende bu sinyali açarsam ki profosyonel bir elektronikçi değilim, siz zamanda ölçeklemek mi dersiniz, peryod mu dersiniz bilmiyorum  ;D
bu sorunu nasıl aşabiliriz. önerileriniz nedir. düz mantıkla bu 50uS luk sinyali 200uS a yaydığımızda istediğimi elde edebileceğimi düşünüyorum.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

Alıntı yapılan: t2 - 04 Mayıs 2011, 10:45:30
Genlik sinyalin yüksekliğini , tepe değerini gösterir. uS ile ölçülmez. 50uS olsa olsa periyodudur.  Bunu uzatmak isterseniz bu giriş ile orantılı yeni bir sinyal üretmeniz uygundur. Hem bu arada genliğini de ayarlayabilirsiniz.  Opamp,schmit trigger gibi basit devreler ile periyodunu ayarlamak mümkün olmaz. Olsa da dalga şekli bozulur.
ustam bu konuyu örnekle açıklayabilirmisiniz?

z

Anladım, bu dediğiniz uzatma işlemini analog olarak yapamazsınız. Digital yapmaya kalktığınızda zaten elinizdeki ADC belki de CPU üstesinden gelemeyecek.

En kısa çözüm hızlı işlemci ve hızlı ADC kullanıp sinyali sündürme işlerine girmeden olduğu gibi işlemek. Fakat analog olarak bazı işlemler yapılabilir. Bunun için grafiğini verdiğiniz sinyalin diğer sinyallerden be gibi farkı var bilmek gerekiyor.

Ayrıca şu da yapılabilir.

Analog, pozitif ve negatif tepe tutucu, sinyalin max ve min değerini tutarken, Tımer ile de sinyalin pozitif ve negatif peryodunun süresini ölçebilirsiniz. Bu sinyale ilişkin iki büyüklüğü bilmenizi sağlar.

Yada sinyalin bir peryoddaki ortalama değerini analog olarak hesaplatabilirsiniz.

Sinyalde neye bakacağınızı tam olarak bilmeden soruna çözüm getirmek çok zor.

Hattusa

yapmak isyediğim tam olarak bu şekilde
ben o noktadaki sinyalin değişim hızını ölçümlemek istiyorum. bir nevi türev ama türev kısmını yazılımsal yapacağımız için yazılıma dökebilmnek içinde sağlıklı bir analog sinyal olması gerekiyor.

t2

bu iş öyleyapılmaz. sürekli her tarafını okursun. istediğin aralığı alır diğerlerini çöpe atarsın. Zaten sıfırı, tepe değerini anlarısn. çünkü ADC bir periyod içinde çok sayıda okuma yapıyor olur. Ben diyeyim 10 sen de 100..

Bence mevcut sinyali uzatarak daha iyi okuyacağım diye uğraşma. Çünkü sinyali uzatmak için zaten doğru dürüst okuyabilmen lazım. Mevcut sinyali nasıl daha iyi okuyabileceğini araştır. 50uS sorun değil  bunu 10a bölüp 10uS aralıklar ile de okuyabilirsin.

Hattusa

t2 ustam
ben sinyalden 20 örnek alıp sıralatıp en küçük 5 değeri ve en büyük 5 değeri atıp kalan 10 değerin ortalamasını alıyorum. boble sort diyorlar, ama okuttuğum sinyal hep aynı noktadan alınıyor, zira sinyalin diğer noktaları beni ilgilendirmiyor. ben o noktadaki değişim değerini ve hızını istiyorum.

z

Sinyali yarım dalga doğrultucu ile doğrultup ortalamasına bakabilirsin.

Yada daha iyisi sinyali yarım dalga doğrultup, sinyal başlanıcından itibaren analog olarak tepe değerini ve doğrultulmış sinyalin ortalamasını okuyup, Tepe_Deger / Ortalama oranına bakabilirsin.

En azından denenebilir.

Hattusa

sa.
hocam söylediğim gibi bu sinyali açamayız mı? yani sinyali opampta yavaşlattığımızda açılmaz mı? hiç fikriniz yokmu? bulent ustam yarım dalga doğrultma işlemini deneyeceğim ama oradaki ölçüm benim için çok hassas inş. işe yarar.
opamp beslemesi ile veya opamp kazanc katı ile oynayarak tepe gerilimi ile oynayabiliyoruz da neden peryodunu uzatıp kısaltamıyoruz onu anlayamadım. yani bunu grafiksel olarak x-y koordinatına vurduğumuzda y ve y^ değerleri ile oynanabiliyor ama x düzleminde neden müdahale edilemiyor.  :o

z

Yde istedigin gibi oynayabilirsin ama X ekseni zamanin ta kendisi, sen istiyorsinki ben olcum yaparken zaman yavas ilerlesin.

Bu sinyali kim gonderiyorsa onu yavaslatmayi dene.

Hattusa

Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Mayıs 2011, 23:31:39
Yde istedigin gibi oynayabilirsin ama X ekseni zamanin ta kendisi, sen istiyorsinki ben olcum yaparken zaman yavas ilerlesin.

Bu sinyali kim gonderiyorsa onu yavaslatmayi dene.

bülent hocam yanlışsınız demiyorum, ne var ki bu yapmaya çalıştığım işlem devrenin bir parçası, devrenin diğer parcasında bu süre bu kadar olmalı yani 50uS  ;D ben anten girişinde 4148 kırpıcılarla oynadığımda dediğiniz gibi ilk girişten süreyi ayarlayabilirim. ne var ki bu seferde diğer kısım işime yaramıyor.
istedim ki başka bir opampla bu sinyalden bir örnek alıp süreyi uzatıp başka işlemlerimi yapayım. süreyi uzatma derken sinyali yavaşlatma  ;D

z

O zaman bir fikir verebilirim.

Diyelim ki bahsekonu pencere araliginda 10 adet olcum yapmak istiyorsun. Fakat ADC hatta islemcin hizli degil.

O zaman 10 tane analog switchin giris uclarini birlestir ve bu sinyali gir. switch cikislarinin her birine 100pF gibi kapasitorler bagla. Bu kapasitorllerin voltajlarini da Fet opamplarla bufferla.

Sinyal geldiginde inis anini bekle (bunu analog olarak algilayabilecegin gibi anladigim kadariyla aslinda bu sinyali urettiren de sensin) karasimsek gibi bir devre sira ile analog switchleri tarat. Yani bu sinyalin farkli bolgelerini farkli kapasitorlerde depolamis olursun.

Daha sonrada kapasitor voltajlarini daha dogrusu opampli buffer cikislarini islemci ile tek tek okursun.

Bir baska deyisle coklu sample hold devresi yapacaksin.

Hattusa

bülent hocam söylediklerinizi anlamaya çalışıyorum, şöyle ki
örneğin, 10 tane 4066 gibi switch girişini sinyalden alacağım 4066 nın çıkışına pF değerinde cond. gireceğim buffer kısmını tam anlamadım.  ;D

işlediğim sinyalin başlangıç noktası işlemci tarafından yani kontrolümüz altında herneyse
ustam ya ben LF398N kullanıyorum yani sample-hold entegresi ve 1 tane örnekleyebiliyorum zira 10 bit adc yetişmiyor, sizin söyledikleriniz daha mantıklı geldi şimdi, yani 10 tane sample-hold (çokmu aç gözlüyüm  :-[)
sanki iş yaparsa daha fazla çözünürlük daha fazla örnek ve daha az hata,
hocam basit bir örnek çizebilirmisiniz rica etsem, inanın denemek istiyorum...