0-50 mV ac gerilimi pıc ile okuma konusunda sorun yaşıyorum

Başlatan Evren KILIÇ, 15 Mayıs 2011, 04:12:21

Evren KILIÇ

merhaba arkadaşlar bir ac akım trafosu (örnegin 100/5A) çıkışından sönt direnç ile 0 ile 50 mV arasında gerilim alıyorum bu gerilimi op-amp ile kuvvetlendirip 0-5 volt seviyesine çıkarıyorum buraya kadar sıkıntı yok çıkış sinyalim yarımdalga oldugu için pıc ile dogru ölçme yapamıyorum asıl amacım ise 0-5 volt arasındaki herhangi bir noktada mesela 3,5 volta bir role sürmek, ilk önce opamp ile karşılaştırıcı yaparak denedim fakat yarımdalga sorunu oradada karşıma çıktı bir de opamp  istediğim gibi çıkış vermedi ben 3,5 volta ayarladıysam 3,5 volta kadar çıkışın 0 3,5 volttan sonra 5 volt olmasını istiyorum fakat devrede bu değişim 0 dan 5 e doğru kademeli olarak gidiyor bazen role erken çekiyor şimdi asıl sorun bu gerilimi nasıl düzeltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz?
aşağıdaki devre giriş gelimi 35 mV  iken çıkış gerilimi 5 volt
http://s2.postimg.cc/13ydnwcpw/ADC.jpg
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

z

ADC girisinde 1uF kapasitor var. Opampdan gelen sinyali bu noktaya diyod uzerinden uygula. 1uF uclarina da paralel 10K bagla.

Giristen istedigin degerde referans sinyali gir yeterli opamp kazancini trimpotdan ayarlayarak 1uF uclarinda ornegin 4v olustur.

Islemcinin yaziliminda giris 3V ve ustunde ise roleyi cek, 2.5v yada altinda ise roleyi birak seklinde bir algoritma olustur.

2.5v...3v araligini yazilimda istedigin gibi sen belirle amac histeresiz olusturmak.

Buradaki tum sayisal degerleri hesaplama yoluyla da bulabilirsin. Ben ormek verdim sadece.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ares

http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/OP07.pdf lınktekı datasheet ın  12. sayfasında ac-dc converter var onu kullanman gerekıyor
sen 0-50mv ac yı olcmek ıcın ön bir yukseltme devresı kullanıp bu ac-dc converterı kullanmalısın

ares

daha sonra yazılımda true rms olcum yapabılmek ıcın uygun bır mantık kurmalısın cunku ac-dc cevırıcının cıkısı ripple dc dir

Evren KILIÇ

teşekkür ederim arkadaşlar son anda şöyle bir şey aklıma geldi akım trafosu kışındaki 0-5 amper çıkışı ile başaka bir trafo sürdüm bu trafoda cep telefonu şarj aletinden söktügüm trafoyu yeniden sardım primer 1 mm telden 20 sipir sekonder 0,30 telden 130 sipir sonuç olarak  trafodan 5 amper akarken benim trafomun sekonderinde 8 volt ac gerilimim oldu bunu köprü ile dogrulttuktan sonra gerilim bölücü ile 5 volta çekmeyi düşünüyorum yani benim 0-5 amperim 0-5 volt olacak bu şekilde deneyeceğim bakalım nasıl olacak elimde işlemcim olmadığı için şu anda deneyemiyorum sipariş ettim gelsin bu konuda bilgi veririm

[email]evren1623@hotmail.com[/email]