multimetrenin true rms olup olmadıgını anlamak ?

Başlatan berke_42, 19 Mayıs 2011, 14:36:57

berke_42

Alıntı yapılan: berke_42 - 19 Mayıs 2011, 17:33:41
ac 12.15v voltajı  1k direnç ve birbirine ters paralel baglı 1n4007 üzerinden ölçtügüm zaman;

tru rms multimetre : 0.680v 

vc 68c model multimetre :0.758v

milyoncu işi multimetre : 0.3v  göstermekte :) yorum sizin  true rms mi ;)

bu sonuçlara göre  cihaz true rms midir?
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

GreeN

ac 12.15v voltajı  1k direnç ve birbirine ters paralel baglı 1n4007 üzerinden ölçtügüm zaman;

vc68c model multimetre :0.758v

Sanırım 1n4007 forward gerilimi 0,012 A için 0.6 volt vardır. tru rms doğru gösteriyor kabul edelim hadi. vc68c model multimetre :0.758v bune peki.
Terörü Lanetliyoruz.

berke_42

Alıntı yapılan: GreeN - 19 Mayıs 2011, 17:53:59

vc68c model multimetre :0.758v

Sanırım 1n4007 forward gerilimi 0,012 A için 0.6 volt vardır. tru rms doğru gösteriyor kabul edelim hadi. vc68c model multimetre :0.758v bune peki.

0.680v göstermesini cihazların kalibrasyonsuz  olması olasılıgına baglıyorum.Dogrusu true rms olmayan  tt technic vc68c model cihazında yaklaşık bir gerlim(0.758v) ölçmesi beni de şaşırttı  :)

Mucit23

enelde True RMS olanların üzerinde yazar. Yazmıyorsa büyük ihtimal bu özellik yoktur.

berke_42

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Mayıs 2011, 18:18:45
enelde True RMS olanların üzerinde yazar. Yazmıyorsa büyük ihtimal bu özellik yoktur.

Ürünü çekikgözlüler üretince yazıp yazmamasına güvenemiyor insan  ::)

Son olarak gerçekleştirmiş oldugum test işleminde ise;  trafo gerilimini tam 12.03v ölçtüm,bir çift Ba159 diyodu kullandım çıkan voltajlar şöyle, direnci 1k5 olarak degiştirdigim an  tam 0.6v olarak okuyorum ::)

true rms :0.647v

vc68c  :0.716v

milyoncu işi d.m.m: 0.3v

analog multimetrede: 0.4v olarak ölçtüm  :o

muhittin_kaplan

bence bir açıklık getirmek gerek.
RMS Nedir ?
TRUE RMS nedir ?

fahri-

ölçü aletlerinde:
Tepe  değerini 1.41 ile çarpan ölçü aleti RMS ,
ölçülen sinyalin gerçek etkin değerini ölçen aletlere True RMS deniyor.  Digital olarak işaretin çoklu örneklenmesiyle ölçüm yapan True RMS ölçü aletleri de var.  True RMS ölçen analog entegreler de var.

gcakici

Anladığım kadarıyla dandik ölçü aletleri sinyali sinus müş gibi değerlendirip  1.41 ile çarpıp öyle buluyorlar RMS'i, bu da pek true olmuyor tabi.

berke_42

Alıntı yapılan: gcakici - 20 Mayıs 2011, 00:09:59
Anladığım kadarıyla dandik ölçü aletleri sinyali sinus müş gibi değerlendirip  1.41 ile çarpıp öyle buluyorlar RMS'i, bu da pek true olmuyor tabi.

yani her satılan multimetre de true rms olsa idi normal rms ölçen multimetrelere pek itibar edilmezdi. Kalite olarak kendini ıspatlamış  cihazlarda dc/ac  v true rms ölçümü vardır. ;)

berke_42

''Elinde true rms cihazı olupta tv flaman voltajını ölçenler oldumu, cihaz gerilimi kaç göstermekte yazabilirler mi?  ''

GreeN

Alıntı yapılan: The Gariban - 20 Mayıs 2011, 13:59:51
Einstain relativite teorisini ilk defa açıkladığında teoriyle  ilgili herkez birşey söylemiş daha sonra Einstain e sormuşlar sizin bu teoriniz hakkında söylenenleri duydunuzmu ? "Bu söylenenlere ne diyorsunuz" diye sormuşlar.Şu meşhur sözü söylemiş "Beni bir kişi anladı O da yanlış anladı "  ;D
Yani merak edenin 3-5 dakikada internetten öğrenebileceği birkonu dallanıp budaklanıp ne hale geldi  ;D
Konuda RMS nedir ? yada TRUE RMS nedir? değil ! "TRUE RMS diye aldığım cihazın gerçekten bu özelliğinin olup olmadığını nasıl anlarım" diye soruluyor?
@The Gariban
Bu yaklaşımınız bence yanlış. Bahsi geçen konu "asıl" olsa tartışmaya gerek yoktur, bilgi vardır yada yoktur.  Ama konu "usûl" ile alakalıdır ve yorum lazımgelen bir konudur , biraz beyin yormak lazım ve bence çok bilimsel yaklaşmakta lazım, tartışmakta lazım. 
İyi kötü birşeyler yazılmış. Sonuçta burada doğru sonuca varılsa internette bir kaynak olmayacak mı?
Bari iğneli mesajının yerine cevabıda yapıştırıp bunları öğle yazsaydın biraz utanırdık . Saygılar.
Terörü Lanetliyoruz.

t2

Multimetrenin true rms olup olmadıgını anlamak  için şu bilimsel olmayan yöntem izlenebilir.

Başka bir true rms Multimetre daha alınır, her 2 siyle de aynı sinyal ölçüm yapılır.   Karizması, markası güçlü olan  ile diğeri farklı gösteriyorsa bu diğeri adi multimetredir.  true rms değildir çöptür.

berke_42

Alıntı yapılan: t2 - 20 Mayıs 2011, 17:03:36
Multimetrenin true rms olup olmadıgını anlamak  için şu bilimsel olmayan yöntem izlenebilir.

Başka bir true rms Multimetre daha alınır, her 2 siyle de aynı sinyal ölçüm yapılır.   Karizması, markası güçlü olan  ile diğeri farklı gösteriyorsa bu diğeri adi multimetredir.  true rms değildir çöptür.

ilginç bir yaklaşım :) Bu yaklaşıma göre demekki true rms cihazların piyasada olmadıgı zamanlar  binlerce insan çöp kullanıyormuş.. :o
Ama unutulmamalıdır ki aynı markayı taşıyan cihazlar içinde bile,model degişkliginden dolayı ölçümlerde  farklılık  gösterebilir(Count ve digit  farkı)..Farklı true rms cihazla mukayese etmek bir nevi yol gösterici olabilir ama her cihaz belirli frekans bandı içinde çalıştıgından farklı frekanslı gerilim ile kontrol edilmesi uygun olur.

ares

bır olcu aletının true rms olup olmadıgını anlamanın en ıyı yolu mesela  karedalga cıkıs veren ups veya inverterlerde duty cycle yaklasık %35-40 cıvarıdır ki buda 310vdc ıcın rms 220v cıvarıdır normal olcu aletı ıle olcersenız voltajı 150v gıbı gorursunuz aynı olcumu ture rms bır olcu aletı ıle yaparsanız 220v olcersınız boylece aradakı ış goren gercek voltajı olcmus olursunuz

yildizelektronik

Arkadaşlar olaya açıklık getirmesi amacıyla bende dediklerinizi yaparak bazı uygulamalar gerçekleştirdim.
Ölçüm sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.