Laptop Adaptor

Başlatan cicjoe, 23 Mayıs 2011, 20:26:25

cicjoe

Merhaba arkadaslar,
Bir arkadasimin laptop adaptoru bozuldu birkac ay once ve orjinal adaptor aldi $100 civari para verip. Adaptoru tekrar bozuldu bu gunlerde. Bende kendisine yabanci bir internet sitesinden, kendi adaptoru ile ayni giris-cikis degerlerine sahip, hatta ayni yapitirma var, bir adaptor buldum.
Bu adaptorun fiyati $10 civari.

-Input: 100-240V, 1.3A, 50/60Hz
-Output: 19V, 4.74A

Alanim olmadigi icin emin olamiyorum. Sizlere sormak istedigim, $10lik urunu alirsam bilgisayara zarar verebilecek bir durumla karsilasir miyiz?
Simdiden tesekkurler, herkese kolay gelsin.

fatihkuzucu

Adaptör kolay kolay bozulmaz. Adaptörün giriş cıkıslarındaki kablolar içerisinden kopar. Bunun en önemli sebebide kullanıcının kablolara düzgün davranmamasıdır. O adaptorlerinizi rahatlıkla hayata döndürebilirsiniz.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

berke_42

Alıntı yapılan: cicjoe - 23 Mayıs 2011, 20:26:25
Merhaba arkadaslar,
Bir arkadasimin laptop adaptoru bozuldu birkac ay once ve orjinal adaptor aldi $100 civari para verip. Adaptoru tekrar bozuldu bu gunlerde. Bende kendisine yabanci bir internet sitesinden, kendi adaptoru ile ayni giris-cikis degerlerine sahip, hatta ayni yapitirma var, bir adaptor buldum.
Bu adaptorun fiyati $10 civari.

-Input: 100-240V, 1.3A, 50/60Hz
-Output: 19V, 4.74A

Alanim olmadigi icin emin olamiyorum. Sizlere sormak istedigim, $10lik urunu alirsam bilgisayara zarar verebilecek bir durumla karsilasir miyiz?
Simdiden tesekkurler, herkese kolay gelsin.

adaptör alırken   çıkış voltajı ,akımı, adaptörün watt gücü ve jack uçlarına düşen polariteye dikkat ederseniz sıkıntı çıkmaz..Tahminime göre şuan aklıma gelen  birkaç ayda bozulmasının bazı  nedenleri:
* adaptörün sürekli şebeke ile baglantılı kalması
*laptopun adaptör ve pili ile beraber kullanılıyor olması ( pilde performanstan düşecektir)
*adaptörün etiketinde belirtilen w gücünü sağlayamıyor olması
*kablo kaynaklı sorunlar  dır..
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

atakan123123

Laptoblarda Lipo pil kullanılmıyor.
Li po piller Çok hassastır.Li ion pil kullanılıyor ya da Yok eskilerde Ni cd Olabiliyor.İbm nin ilk pcleri gibi.
Pipasada pek çok adaptör mevcuttur.Yan sanayi ya da Multi Adaptöerler Çok uçları ve Farklı volt watt ayarı ile oldukça kullanışlılar.Fiyatlar50tl den başlamakla birlikte 150-200tl ye kadar fırlamakta.Bir bilgisayarcıya giderseniz Size Yan sanayi Orta kalite bir adaptörü 25tl gibi rakamlara verebilir.
Ben 20v 2A le çalışan netbookumu 12v 3A lik switch Mode adpterle Çalıştırıyorum.Hatta 12v 500ma adaptörle Pc kapalıyken Şarj bile ypabiliyorum.Uzun sürüyor ama şarj ediyor.