toshıba laptop mavi ekran arızası

Başlatan F.T, 23 Mayıs 2011, 23:53:55

F.T

herkse iyi çalışmalar.
bilgisayarımda kasma,kitlenme mavi ekran olup resetleme gibi sorunlar var.aşagıda verdiğim dosya mavi ekran oluşunca oluşan bir dosya.bu arızanın oluş sebebi ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Microsoft (R) Windows Debugger Version 6.11.0001.404 X86
Copyright (c) Microsoft Corporation. All rights reserved.

Loading Dump File [C:\Windows\Minidump\052211-22698-01.dmp]
Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available

Symbol search path is: *** Invalid ***
* Symbol loading may be unreliable without a symbol search path.           *
* Use .symfix to have the debugger choose a symbol path.                   *
* After setting your symbol path, use .reload to refresh symbol locations. *
Executable search path is:
* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *
*                                                                   *
* The Symbol Path can be set by:                                    *
*   using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable.                 *
*   using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *
*   using .sympath and .sympath+                                    *
Unable to load image \SystemRoot\system32\ntoskrnl.exe, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe
*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe
Windows 7 Kernel Version 7601 (Service Pack 1) MP (2 procs) Free x86 compatible
Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS
Built by: 7601.17592.x86fre.win7sp1_gdr.110408-1631
Machine Name:
Kernel base = 0x82c55000 PsLoadedModuleList = 0x82d95230
Debug session time: Sun May 22 21:39:28.616 2011 (GMT+3)
System Uptime: 0 days 1:57:24.738
* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *
*                                                                   *
* The Symbol Path can be set by:                                    *
*   using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable.                 *
*   using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *
*   using .sympath and .sympath+                                    *
Unable to load image \SystemRoot\system32\ntoskrnl.exe, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe
*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe
Loading Kernel Symbols
...............................................................
................................................................
.........................................
Loading User Symbols
Loading unloaded module list
.............................
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

computerboy

Sistem geri yüklemeyi çalıştırabiliyormusun hocam. Bilgisayar hiç açılmıyorsa F8 ile güvenli kipte açmayı dene açılıyor ise sistem geri yüklemeyi başlat ve sisteminin sağlam olduğu bir tarihten geri yükle. Onun haricinde sisteminizdeki tema ile ilgili kernel dosyaları zarar görmüş yada virüs bulaşmış. En iyisi bir xp cd'si bulun yedekleriniz aldıktan sonra formatı basın geçin.

Maxim

hata, donanımla ilgili gibi durmuyor
sistemde birşey veya virus falan olmasın ?

F.T

selamlar.
ilginiz için teşekkürler.
xp kurulu ikende aynı sorunlar oluyordu.şu an kurulu olan WIN 7 32 bit  yine aynı sorunlar devam ediyor.kurtulamadım bu sorundan.heralde pc yi çöpe atma zamanı geldi. :(
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fatihkuzucu

Ramler bozuk olabilir. Donanım testi yapan programlardan edinip test edilebilecek donanımların testini yaptırın.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Burak B

@fatihkuzucu' nun dediği gibi ram testi ve ek olarak hdd testi yap. HDD testi yapmaktaki amaç eğer HDD' de bad sektör veya başka bir sorun varsa; Windows un sanal belleğini buraya konumlandırması bellek hatası yani basitçe mavi ekrana sebebiyet verir. Yine windows tüm(Aslında tüm değil ama öyle varsayalım) sürücüleri RAM belleklerde değilde bu disk üzerindeki sanal belleklerde konumlandırır. Driver yazmış olanlar bu bahsettiklerimi iyi bilir. Bu durumda HDD sorunlu ise buraya sanal bellek denk gelirse ve sanal bellek içerisinde bu alanda bir sürücü konumlandırılmışsa ki sürücüler windows için çok tehlikelidir. ;) Yine mavi ekran alırsın. Birde notebooklarda aşırı ısınmadan dolayı lehim v.s. de çatlak ve iletimsizlikler oluşabiliyor. Notebook aşırı ısınıyorsa fanını temizle(t)melisin.

Ayrıca PC kullananlar için kasanın içini açabiliyorsanız işlemcinin etrafındaki kondansatörlerin tepelerinde şişik varmı veya işlemci ve RAM yuvaları etrafında aşırı toz birikmişmi diye kontrol edin. Aynı şekilde kullandığınız güç kaynağıda toz ve uzun süre kullanımdan (Kapasitör kuruması vs.) dolayı stabil çalışmıyor olabilir. Kısaca güç kaynağının dengesini bozacak bir bileşen de buna yol açabilir. Güç kaynağının beslediği CD/DVD RW, Ekran kartı v.s. benzeri donanımlarda buna dahil.

Hafıza Test Programı
http://www.memtest.org/

HDD Test Programı
http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/ - Not: Bu programı kullanırken dikkatli ol !!!
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

F.T

Hocam fikirler için teşekkürler.laptop temizliğini yapmıştım ayrıca ram testinide yapmıştım.hdd testi yapayım sonucu yazarım.iyi çalışmalar.

computerboy

2 tane farklı marka ram taktıysanız biri uyumsuz yada mhz farkı olabilir. yada harddiskte bad sectorü olabilir. bad sektör taraması yaptırın. bad söktör gibi gözüküyor. haricinde masaüstü bilgisayar ise anakartı söküp şase durumunu kontrol edin. Bi ara benim bilgisayardada anlam veremediğim kilitlenmeler resetlenmeler oluyordu sonradan fark ettim anakartın arkasında montaj yapılırken vida kalmış ve şase yapıyor. çıkarttım düzeldi allahtan yanmadan fark ettim. :)

mustafa_cmbz

hirens diye bi pket program gibi bişi vardı bizim muğladaki çalıştığım yerde bana 1-2 kez göstermişlerdi neyin nasıl yapılacağını felan bidahada kurcalamamıştım...hirens cd si bulup formattan önce chkdsk yaptırıp bad sektör taraması yaptır hocam formata gerek kalmadan bide combofix ile genel bi taratma yaptır ardından kasper yükle bide öle tarat bak nası adam oluyo :) tabi donanımda sorun yoksa..ama sen yinede ramleri çıkartıp sokete oturan yerlerini felan güzel bir silgi ile temizle.hatta soketlere felan yağsız kontak sprey sıkıp onlarıda temizle...fanında bakıma ihtiyacı olabilir hani bi hava tutarsan oda bu işten nasibini almış olur :D

F.T

arkadaşlar dediklerinizin çogunu yaptım.fakat sonuç ayı.artık donanımsal bir durum oldugunu düşünüyorum.

fatihkuzucu

ntoskrnl.exe    bozulmus, xp cd sinden degiştirilmesi gerekiyormuş, gibi yazılar var googleda.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

F.T

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 25 Mayıs 2011, 22:20:51
ntoskrnl.exe    bozulmus, xp cd sinden degiştirilmesi gerekiyormuş, gibi yazılar var googleda.

bu arıza xp kurulu ikende vardı ama şu anda wın 7 32 bit var yine aynı.

fatihkuzucu

10 sene önceden kalma mesajlar gördüm. Microsoft bu kerneli birden fazla işletim sisteminde sürekli olarak kullanıyor. Sizin dump filedaki ifadelerin benzerlerini pek cok sayfada gördüm. Kurdugunuz bir program bu etkiye sebep oluyor olabilir. Bazı mesajlarda donanımsal sorunları arastırmıslar. Bios ayarları ile ugrasmıslar ama pek olumlu sonuc alan görmedim. Aşağıdaki satırları googleda arat cok fazla sonuç göreceksin.

WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe

ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe
Loading Kernel Symbols

Tagli

ferittt, Linux kurmayı denedin mi hiç? Eğer çalışırsa bilgisayarı çöpe atmaktan kurtulabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

computerboy

Üstad sana önerim; bilgisayarda kaç adet ram takılı ramın bi tanesini çıkar çalışmalarını öyle dene. sorun devam ediyorsa diğer ramı tak o şekilde dene ayrıca arkadaşının yada tanıdığından alabileceğin hdd varsa onunla sistemi kur dene. bunlar 2-3 gün gibi zaman zarfında kendin test edip arızalı donanımı bulabilirsin. bunları yaptıktan sonra hala aynı hata devam ediyorsa sorun anakartta ada içlemcide demektir. ha unutmadan bunlardan önce üreticinin web sayfasında bios güncellemesi vardır kendin güncelleme yapabilirsin ben yapamam dersen bir bilgisayarcıya git indirdiğin dosyaları ver o yapar.