Atmega8 yazilimi Siliniyor ?

Başlatan atansu, 27 Mayıs 2011, 15:32:53

atansu

Merhabalar degerli forum uyeleri,

Atmega8 ile kendi fircasiz motor surucumu yapmaya calisiyorum, yazilim dogru calisiyor bir sikinti yok, ama bazen anlamadigim bir sekilde her sey dogru gibi gozukurken (debug ledleri duzgun yaniyor) motor surme yapmiyor, icindeki yazilimi tekrar atiyorum programlayici ile duzeliyor.

Bir mikrodenetleyicinin icindeki yazilim hangi zamanlarda ve ne sekilde bozulur ?? arkadaslar buna ne sebep olabilir, yazilim korumasi gibi write protect vs ise yarar mi ?

simdiden tesekkurler

satilla

motor beslemesini ayır bir sürede öyle dene derim

atansu

Simdi esc ve mikrodenetleyiciyi ayri besleme ile veriyorum, yazilimin hasar gormesi ne sebeple olur ?

satilla

motor açlışırken yüksek akım çeker ve geirlimde dalgamlanmalar olur nitekim durduktan sonrada indüklenen geirlim ters yönde bir emk  oluşturur
eğer güç kaynağını ayrımazsan yada iyi izole etmezsen mcu'yu etkilenir

atansu

Peki normal ucusta aracta tek bir pil olucak besleme icin, nasil dalgalanmamayi garanti ederim ya da yazma korumasi falan koymak lock bitler ile ise yarar mi ?

garanti 5 v nasil saglanir bir reset bacagina dalgalanmadan ? Bir de sorun su ki ucusta bu basima gelmiyor iniyorum yerde bir kac kez calisirken sorunlar karsilasiyorum. :s

iyildirim

Alıntı yapılan: atansu - 27 Mayıs 2011, 16:02:10
Simdi esc ve mikrodenetleyiciyi ayri besleme ile veriyorum, yazilimin hasar gormesi ne sebeple olur ?

Sizin sorunlu devreniz zaten var olan bir ESC'yi mi kontrol ediyor, yoksa direkt motoru mu ?.

ESC yi kontrol ediyorsanız, (aslında her iki şart için de geçerli)
1 veya daha iyisi 2 seri regülator ( ilki smps, ikincisi lineer low-dropout) ile sorunsuz bir besleme elde edilebiliyor. Aralarında 470u gibi bir kondansatör iyi olur. 100nF leri cimrilik yapmadan işlemciye olabildiğince yakın kullanın. Ayrıca daha büyük değerli besleme kondansatörleri  (10-100u) de akım yolunda işlemciye yakın dururlarsa sorun çıkma olasılığı azalır.

CLR

Alıntı yapılan: atansu - 27 Mayıs 2011, 15:32:53
Merhabalar degerli forum uyeleri,

Atmega8 ile kendi fircasiz motor surucumu yapmaya calisiyorum, yazilim dogru calisiyor bir sikinti yok, ama bazen anlamadigim bir sekilde her sey dogru gibi gozukurken (debug ledleri duzgun yaniyor) motor surme yapmiyor, icindeki yazilimi tekrar atiyorum programlayici ile duzeliyor.

Bir mikrodenetleyicinin icindeki yazilim hangi zamanlarda ve ne sekilde bozulur ?? arkadaslar buna ne sebep olabilir, yazilim korumasi gibi write protect vs ise yarar mi ?

simdiden tesekkurler

Bu program silme atmelin eskiden beri sorunu. 8951,93c46/56 seriside aynıydı.
Knowledge and Experience are Power

atansu

Duzenli ve dalgalanmayan besleme ile islemci flash inin silinmesini engelleyebilirmiyiz? atmega8 i lock bitler ile kitlesem ise yarar mi ?

berke_42

Hata regülatör (besleme ) kısmında olabilir,verilerin (eproma)yazılması yada okunmasında olabilir.Öncelikle besleme ni stabileştirme yoluna git  sistemde bir çıkış kondansatörü yok ise mutlaka ekle var ise de degerini büyütebilirsin.
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

CLR

Alıntı yapılan: atansu - 28 Mayıs 2011, 09:57:58
Duzenli ve dalgalanmayan besleme ile islemci flash inin silinmesini engelleyebilirmiyiz? atmega8 i lock bitler ile kitlesem ise yarar mi ?

Besleme nasıl olursa olsun, üretim hataları hariç, işlemci hafızası silinmemesi lazım ama eskiden beri atmel kullanan çok kişi bundan şikayet ediyordu. 89C51 ve eeprom olarak 93cxx seriside sayısız gördüm hatta eski firmamda öyle bir bela olduğu ki piyasaya verilen tüm cihazlar zamanla geri geldi, eeprom ve işlemci değiştirildi mecburen.
Knowledge and Experience are Power

atansu

Atmega8 in eepromunu kullanmiyorum, bootloader kullanmiyorum, Brown out detection koysam ve lock bitleri ile kitlesem yine de engeleyemezmiyim silinmesini? Saglikli bir besleme ve kapasiteler ile ?